Hlavne, že mi neprepadol hlas?

Predčasné voľby sú konečne za nami a môžme začať spokojne nadávať pri pive na politikov. Pravdepodobne začneme tým akú hroznú koalíciu to tí alebo oní vytvorili.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Predčasné voľby sú konečne za nami a môžme začať spokojne nadávať pri pive na politikov. Pravdepodobne začneme tým akú hroznú koalíciu to tí alebo oní vytvorili.

Čím sú tie naše slovenské voľby špecifické?

Asi najviac ma dorazilo a to aj u ľudí, o ktorých si myslím, že vedia čo je to občianska spoločnosť, spravodlivosť a rozumné rozhodovanie, ako sa báli, že im prepadne hlas keď budú voliť niekoho koho by naozaj podľa svojho presvedčenia voliť chceli. Predvolebné prieskumy asi dokážu ovplyvniť voľby viac než si obyčajný človek dokáže predstaviť. Riziko, že moji "srdcoví" favoriti neprejdú do parlamentu na základe predvolebných prognóz, spôsobilo zmenu v rozhodovaní ľudí, ktorá viedla k tomu, že napr. SDKÚ alebo SMK-MKP si vo voľbách slušne polepšili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane hádky vo vedení Slobodného fóra v kombinácii s prieskumom verejnej mienky spôsobili, že potenciálni podporovatelia SF poslali k vode mnohých kandidátov s čistým štítom. Tí mohli aj v menšom počte narobiť slušné smeny v parlamente. Myslím tým hlavne nezávislých kandidátov na listine SF ako napr. Oľgu Pietruchovú, Ľubu Trubíniovú, Miša Deraja alebo Jura Mesíka.

Každopádne aj cesta menšieho zla ukázala, že táto absurdná teória nemá žiadny zmysel: Aj keby sme SDKÚ, SMK-MKP alebo KDH priradili všetky hlasy SF, OKS, ANO, NÁDEJ a HZD dokopy, získala by prípadná koalícia SDKÚ-SMK-KDH iba 71 hlasov a vládu by aj tak nevytvorila.

SkryťVypnúť reklamu

Tešme sa teda na vládu v ktorej bude musieť sedieť jedna zo strán ako SMER, SNS alebo HZDS, čo je podľa mňa skutočný des a hrôza. Tešme sa na vládu z ktorej nič dobré nepozerá (aj keď ešte ani nevieme ako bude vyzerať) a to bez jedného rozumného-nezávislého politika v parlamente!

Pokiaľ sa vrátim naspäť k možnosti zostavenia vlády:

Ani keby sa SF, ANO, NÁDEJ, OKS alebo HZD dostali do parlamentu a mala by jedna z nich okolo 5-6%, nebolo by možné zostaviť najprijateľnejšiu vládu SDKÚ-SMK-KDH a jedna zo spomínaných strán. Bolo by potreba, aby jedna zo strán, ktoré momentálne nebudú v parlamente získala až 12% (pri nemennom zisku zvolených strán). Takže skutočná zmena nastala asi v tom, že verejnosť už neverí politickým veteránom alebo verí viac opitým nacionalistom ako "reformátorom". Možno bude znovu platiť pravidlo, že sa národ slovenský musí riadne popáliť, aby volil ľudí za ktorými nestoja kauzy, kšefty, "flašíkovci", J&Ťáci a všelijakí penťáci, nenávisť k menšinám, komunistické zmýšľanie, lexovci, totalitné chúťky a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Vo všetkých tých negatívnych úvahách o budúcnosti Slovenska s nastávajúcim parlamentom som predsa len v niečom spokojný: nevolil som znovu cestu menšieho zla len kvôli tomu aby nevládol niekto kto sa mi nepáči.

Pavol Široký

Pavol Široký

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v občianskom združení ZA MATKU ZEM ako koordinátor programu Energia a takisto ako koordinátor siete Slovenská klimatická koalícia. Inak som vyštudovaný geológ, odbor inžinierska geológia - hydrogeológia. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaEnergetikaKultúra - zábavaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu