Bratislava už nepatrí jej obyvateľom

Vďaka ľuďom ako Andrej Ďurkovský, Andrej Petrek, firmám ako JaAty alebo ZIPP-STRABAG a pod. Bratislava už prestáva byť mestom pre jeho obyvateľov, mestom kde sú všetky aktivity podriadené občanom, ktorí sú s týmto mestom spätí. Ako človek, ktorý sa v tomto meste narodil a prežil prakticky celý svoj 34 ročný život, mám z roka na rok pocit, že sa ľudia v tomto mesta začínajú dusiť, upadať a rezignovať. Mesto paradoxne svojím takzvaným „rastom" chradne a pustne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Hirošima v Ružinove - nezvládnutý predaj OD Ružinov
Hirošima v Ružinove - nezvládnutý predaj OD Ružinov (zdroj: Pavol Široký)

Vedenie mesta, vedenia mestských častí Bratislavy, v družnej spolupráci s agresívnymi a arogantnými developermi, ničia všetky hodnoty pre ktoré si ešte mnohí ľudia vážili. Likvidácia PKO, deštrukcia nábrežia (River park, betónový „Berlínsky múr" namiesto pôvodného mramorového), nekoncepčná výšková zástavba, ničenie kín a divadiel, zahusťovanie stabilizovaných sídlisk, neexistujúce plavárne, ubúdajúce parky a rozsah zelene, ničenie športovísk napr. aj na parkovacie domy (Jegého) a pod. sú jasným dôkazom, že do rozhodujúcich postov mesta sa dostali ľudia, ktorí nevedia ale predovšetkým nechcú ochrániť a rozvíjať toto mesto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedna z mála pozitívnych zmien v meste - rekonštrukcia historického jadra, je prezentovaná ako geniálna schopnosť Radnice držať toto mesto hore. V skutočnosti sa však jedná o povinnú údržbu mesta a viac ako logickú ochranu historických zbytkov, ktoré nám tu zanechali komunistickí barbari.

Čo iné znamená rozvoj mesta? Výstavba biznis centier, sklenených kancelárskych komplexov, ktoré dokáže nakresliť aj dieťa na prvom stupni ZŠ na výtvarnej výchove? Nové výškové dominanty mesta, ktoré jeho obyvatelia neodsúhlasili, často proti nim protestovali, nedokážu sa s nimi stotožniť ale musia sa na ne pozerať? (Glória, veža Auparku, Tri Veže, RETRO...). Nákupné centrá, ktoré z nás urobili chodiace peňaženky? Kvázi luxusné a predražené reštaurácie pre bohatých zahraničných turistov alebo slovenských kšeftárskych zbohatlíkov? Likvidácia vinohradov a výstavba milionárskych víl? Neexistujúca klubová scéna? Minimálna podpora a propagácia výtvarného umenia? A aj tá keď sa deje tak absurdnej forme - „strážnik" na Hlavnom nám., Andersen na Hviezdoslavovom nám., súdruh Svätopluk pred Hradom. Predražené výstavby a rekonštrukcie športových hál - Národné tenisové centrum, Hokejová hala O. Nepelu? Vytláčanie cyklistov na dunajské hrádze? MHD, ktorá napríklad nepozná čo je to vetranie a bezbariérovosť?

SkryťVypnúť reklamu

Spýtajte sa richtára Ďurkiho a jeho 17 súkmeňovcov. Tých, ktorých volili iba obyvatelia tohto mesta. Tých, ktorí by teraz svojim voličom, ale predovšetkým obyvateľom Bratislavy mali skladať účty a prosiť ich o odpustenie za to, že svoju rolu vôbec nezvládli.

Z územného plánu urobil Ďurkovský a jeho predĺžené ruky v mestskom zastupiteľstve zdrap papiera. Presne z toho územného plánu mesta, do ktorého nedovolil presadiť ani jednu pripomienku občanov a občianskych iniciatív. Presadil územný plán, ktorý vyčlenil drvivú väčšinu zelených plôch napr. v Ružinove na zástavbu. Ďurkovského územný plán je Územný plán pre arogantných developerov a nie pre ľudí, ktorí v ňom žijú. Ľudia, ktorí roky pracovali na vízii mesta, združení v rôznych združeniach, boli odkopnutí do kanála.

SkryťVypnúť reklamu

Čo potrebuje Bratislava?

V prvom rade nové vedenie mesta. Komunálnych politikov a vedúcich pracovníkov oddelení magistrátu a mestských organizácií, ktorí majú čistý štít, nestoja za nimi žiadne kauzy (ale pozor, kandidáti ako Ftačnik sa len tvária, že za sebou nemajú kauzy), ľudí, ktorí spĺňajú štatút odborníkov pre riadenie jednotlivých funkcií mesta. Bratislava potrebuje ľudí, ktorí už roky bojujú za ochranu pamiatok tohto mesta, jeho zelených plôch, kvalitnú verejnú dopravu, zdravé životné prostredie, kultúru pre všetkých, estetickú tvár a ľudské hodnoty.

V druhom rade potrebuje mesto nový územný plán, výškovú koncepciu, koncepciu umiestňovania reklám a reklamných plôch, dopravnú koncepciu vrátane cyklistickej vízie, nový generel zelene a jej nekompromisnú ochranu. Súčasná sociálna a bezpečnostná politika mesta je výsmechom. Bratislava potrebuje takisto aktívnu a rozumnú energetickú politiku, ktorá bude založená na úsporách energie, efektívnom využívaní energií a obnoviteľných zdrojoch. Odpadovú politiku asi najlepšie charakterizuje kauza skládky komunálneho odpadu v Pezinku kde mesto vyváža časť svojho odpadu. Zvyšok sa skladuje na iných skládkach alebo spaľuje v spaľovniach. Iba 10% odpadu Bratislavy sa recykluje alebo kompostuje. Človeku sa ani nechce veriť, že v 21. storočí môže takto fungovať jedno z hlavných miest EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Bez uvedomelých aktívnych občanov sa nikam nepohneme

V Bratislave sa síce stále nájde dosť aktívnych občanov, ktorí vo svojom voľnom čase bojujú za ochranu jej hodnôt, rozumný a udržateľný rozvoj mesta. Ale bez širokej verejnosti, občanov tohto mesta, ktorí otvorene a verejne podporia tieto iniciatívy, prídu na ulice alebo na mestské zastupiteľstvo nie je možné dosiahnuť zmeny.

Jednou z možností ako zachrániť Bratislavu pre jej obyvateľov budú komunálne voľby 27. novembra. Iba Bratislavčania a Bratislavčanky ukážu, či im záleží na tomto meste a či im záleží na ich najbližšom životnom prostredí.

Mgr. Pavol Široký

kandidát Zmeny zdola, DÚ, DS

- do mestského zastupiteľstva za volebný obvod č.3-Ružinov, pod číslom 42

- do zastupiteľstva MČ Ružinov za volebný obvod č.5-Pošeň, pod číslom 10

Od roku 2006 pracujem ako aktivista iniciatívy Bratislava otvorene, predovšetkým na riešení problémov Ružinova, záchrane PKO, reformy územného plánu, rozvoja MHD a cyklodopravy, proti zahusťovaniu sídlisk a likvidácii zelene v meste. Profesne sa špecializujem hlavne na oblasť energetiky (úspory energií a efektívne využívanie energie, obnoviteľné zdroje energie), klimatických zmien a odpadov.

Od roku 2008 dodnes koordinujem sieť Slovenská klimatická koalícia (SKK) (sieť mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú téme klimatickej zmeny a globálneho otepľovania).

Od roku 1994 až dodnes pracujem ako koordinátor Programu ENERGIA občianskeho združenia ZA MATKU ZEM a som zároveň predseda tohto združenia.

V roku 2008 som pracoval ako asistent energetickej kampane Greenpeace Slovensko a WISE Slovensko (World Information Service on Energy).

V roku 2007 som bol asistentom siete AGREE.NET na Slovensku u Priateľov Zeme - CEPA.

Od roku 2003 sa koordinačne venujem slovenskej časti siete Nuclear Waste Watch.

www.pavolsiroky.estranky.sk

Pavol Široký

Pavol Široký

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v občianskom združení ZA MATKU ZEM ako koordinátor programu Energia a takisto ako koordinátor siete Slovenská klimatická koalícia. Inak som vyštudovaný geológ, odbor inžinierska geológia - hydrogeológia. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaEnergetikaKultúra - zábavaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu