Žigmund Luxemburský II.

V roku 2018 si pripomíname dve výročia spojené s osobou Žigmunda Luxemburského, jediného Luxemburga na uhorskom tróne. 14.februára  uplynulo 650 rokov od jeho narodenia a 31. mája 585 rokov od korunovácie rímsko - nemeckým cisárom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

 Nástupnícky poriadok cisára a kráľa Karla IV. určil českú korunu prvorodenému synovi Václavovi a jeho potomkom. Žigmund mal nárok na otcov trón len v prípade bezdetnosti jeho staršieho brata, ako ďalší v hlavnej nástupníckej línií luxemburskej dynastie. Vzťahy Žigmunda s Václavom sa vždy vyznačovali istou mierou napätia, čo súviselo ako s Žigmundovými ambíciami v Čechách, tak aj s nespokojnosťou časti českej šľachty s vládou Václava IV.

 Ešte z pozície uhorského kráľa uzavrel Žigmund spojenectvo s Rádom nemeckých rytierov (1409) proti Poľsku. O rok neskôr (1410) sa stretol v Budíne, bez vedomia poľského kráľa Vladislava s jeho bratom Vitoldom, veľkokniežaťom litovským v snahe o narušenie Poľsko-litovskej únie a odhovorenia Poliakov od boja proti Rádu nemeckých rytierov. To sa mu však nepodarilo, v bitke pri Grunwalde (15.7.1410) bol Rád nemeckých rytierov porazený a Žigmund ako ich spojenec, z pozície rímsko - nemeckého kráľa ich ochranca, bol nútený podpísať s Poľsko - litovskou úniou v Starej Ľubovni mier (1412). Žigmunda však zamestnávali spory aj s ostatnými susedmi Uhorska. Na vedenie vojny na viacerých frontoch však nemal dostatok prostriedkov, preto bol mier s Poľsko-litovskou úniou bytostne dôležitý. Stretnutie v Starej Ľubovni vyústilo do pôžičky 37 000 kôp pražských grošov od poľského kráľa a k zálohu spišských miest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Vypukla vojna s Benátskou republikou (1411-1413), ktorej Ladislav Neapolský predal (1409) mesto Zadar s priľahlými ostrovmi a hradmi za 100 000 dukátov. Žigmund jeho nároky na Dalmáciu neuznával a pokúšal sa ju od Benátok vojensky dobyť späť. Žigmundovi hrozila bezprostredne aj vojna s Habsburgovcami ( Fridrichom a Ernstom), ktorým sa nepáčilo potvrdenie Albrechta II. Habsburského ( manžela Žigmundovej dcéry Alžbety ) za dediča uhorskej koruny.

 Žigmundove ambície siahali vyššie a uhorská koruna mu po upokojení búrlivých pomerov zo začiatku jeho vlády začala byť tesná. Začal pomýšľať na rímsko - nemeckú korunu svojho pradeda, otca a brata, o ktorú však Václav IV. v roku 1400 prišiel. Pri prvej voľbe (1.9.1410) ešte nezískal dostatočný počet hlasov, ba dokonca sa pri následnej voľbe (1.10.1410) a za podpory Václava IV. dostal na tento post ich bratranec Jošt Luxemburský, markgróf moravský, ktorý však čoskoro zomrel (18.1.1411). V krátkej dobe tak bolo potrebné pristúpiť tretí krát k voľbe rímsko - nemeckého kráľa (21.7.1411 ) v ktorej už Žigmund uspel.

SkryťVypnúť reklamu

 K jeho povinnostiam uhorského kráľa, ochrana hraníc pre Turkami, pribudli problémy európskeho významu - veľká pápežská schizma a oslabenie moci rímsko - nemeckého kráľa ako dôsledok krízy autorít v 15. storočí. Od riešenia týchto pálčivých európskych problémov si sľuboval účinnejšiu pomoc pri riešení domáceho - uhorského problému s Turkami. Táto doba priniesla zmenu vo vojenskej taktike, pomaly končila doba rytierov a do popredia sa dostávala ľahšie manévrovateľná jazda, pešiaci a o slovo sa hlásia aj prvé palné zbrane. Kráľ prestáva byť tým, kto osobne vedie svojich vojakov do boja, jeho miesto sa presúva k organizácii šľachticov, žoldnierov a profesionálnych vojakov. Kráľ navrhne stratégiu a spolu so svojimi vojvodcami navrhnú taktiku. Žigmund síce nevyhrával veľké bitky, ale celý svoj život zasvätil s väčšími alebo menšími úspechmi boju proti Turkom tlačiacim sa do Európy.

SkryťVypnúť reklamu

 Bojiskom na ktorom bol bezpochyby veľmi úspešný bola diplomacia. Žigmund rovnako ako jeho otec miloval politiku a diplomatické intrigy. Veľkou výzvou sa pre neho stala pápežská schizma. Po urovnaní pomerov s Poľskom nechal správu Uhorska v rukách arcibiskupa Jánosa Kanizsaya a palatína Mikuláša Gorjanského a vydal sa do Talianska. Tu sa zapojil do sporu milánskych Viscontiov a začal rokovania s pápežom Jánom XXIII. o zvolaní koncilu do Kostnice. Jeho zvolanie však doprevádzala špecifická situácia nakoľko cirkev mala až troch pápežov ( Rím /Avignon /Pisa ) a hrozilo, že ak by ho zvolal ktorýkoľvek z nich, ostatní by ho nemuseli uznať a prehlásili ho za neplatný. Do problému sa vložil Žigmund a prehovoril Jána XXIII. aby koncil zvolali spoločne. Za koncilové mesto bola určená Kostnica pre svoju vyhovujúcu polohu v strede kresťanskej Európy, dobré zásobovacie trasy po Bodamskom jazere a v neposlednom rade bola mestom v mocenskom priestore rímsko - nemeckého kráľa. To mu zaručovalo kontrolu nad konaním koncilu, najmä v situácií, keď plánoval zosadiť všetkých troch pápežov a zvoliť nového. Pozvánky na koncil tak po prvý krát nešli len od pápeža ale aj od rímsko - nemeckého kráľa Žigmunda Luxemburského, svetského protektora koncilu.

SkryťVypnúť reklamu

 Problém, ktorého riešenie bolo pre koncil prioritou - pápežská schizma, hlboko zasahoval aj do politiky vtedajšej Európy. Pápeži v Ríme mali podporu strednej Európy, Rímsko - nemeckej ríše a Anglicka. Za pápežom v Avignone stálo Francúzsko, pyrenejské kráľovstvá, Škótsko a Írsko. Ďalším znakom rozdelenia bola ešte stále trvajúca Storočná vojna medzi Francúzskom a Anglickom. Koncil a s ním spojená veľká koncentrácia ľudí a myšlienok predznamenala jeho širšiu pôsobnosť, ako len cirkevnú. Žigmund na dobu konania koncilu zvolal do Kostnice ríšsky snem v snahe popri Cirkvi , zreformovať aj Ríšu a posilniť svoje postavenie rímsko - nemeckého kráľa. Žigmundovo postavenie v ríši bolo špecifické, nakoľko ako uhorský kráľ nemal v rámci hraníc rímsko - nemeckej ríše územie z ktorého by vládol ( Uhorsko nepatrilo do rímsko - nemeckej ríše).

 Okrem prvej a najdôležitejšej otázky - riešenie pápežskej schizmy, mal koncil aj ďalšie úlohy - riešiť cirkevnú reformu, najmä centralizmus rímskej kúrie a otázky viery - odsúdenie učenia Johna Wiclifa a posúdenie prípadu Jana Husa. Koncil mal aj niekoľko naj: bol prvý, ktorý sa konal na sever od Álp / riešil problém zosadenia až troch pápežov / zvolil nového pápeža mimo územia Talianska / mal dovtedy najdlhšie trvanie (1414-1418) / slovo na ňom mali okrem prelátov aj laici, zástupcovia univerzít.

 Koncil bol oficiálne zahájený v novembri 1414, bez účasti Žigmunda Luxemburského , ktorý bol spolu so svojou manželkou Barborou Celjskou v Aachene korunovaný za rímsko - nemeckého kráľa (8.11.1414 ). Kto však v Kostnici bol, bol Jan Hus, kazateľ Betlehemskej kaplnky v Prahe, magister pražskej univerzity, kritik bohatstva a mravného poklesu Cirkvi, presadzovateľ Biblie v češtine, vyzbrojený glejtom ( doprovodný list so zárukami ) od samotného Žigmunda. Ten mal záujem na účasti tohto konkrétneho človeka na koncile, nakoľko zdieľal niektoré jeho názory na Cirkev. Kvôli svojmu predpokladanému nástupu na český trón ( kráľ Václav nemal potomka ) potreboval vedieť ako sa k názorom Jana Husa, ktorý mal podporu ako na kráľovskom dvore ( kráľovná Žofia a vysoká šľachta ) tak aj medzi ľudom, postaví oficiálna Cirkev. Sám Hus mal pred príchodom na koncil problémy s Cirkvou. Za obranu Wiclifovývh spisov mal zakázané kázať a v roku 1411 ho pražský arcibiskup exkomunikoval. Bolo zrejme aj v jeho záujme prísť na koncil a obhajovať pred ním svoje postoje. 

 Po príchode na koncil bol aj napriek Žigmundovmu glejtu zatknutý a internovaný v dominikánskom kláštore v Kostnici, kde zotrval až do Žigmundovho príchodu 25.12.1414. Ten údajne zúril , keď sa dozvedel že je Hus uväznený a protestoval proti porušeniu jeho kráľovského slova (glejt). Odpoveď koncilu však bola jasná, Hus je predsa kňaz a ako taký spadá pod cirkevné právo. Žigmund bol pragmatik, ak chcel predísť konfliktu s koncilom a riskovať jeho prípadné rozpustenie, vo veci Jana Husa koncilu ustúpil. Zabezpečil mu však tri vypočutia pred koncilom ( 5.6 /7.6 / 8.6. 1415 ) čo pri konaniach vo veciach herézy bolo výnimočné. Cieľom bolo aby Hus svoje učenie odvolal. Jan Hus neodvolal a 6.7.1415 bol ako kacír v Kostnici upálený. Jeho popol kat vysypal do Rýna.

 Nikto z aktérov tohto divadla nemohol vedieť čo spustí táto smrť v Čechách. Ešte začiatkom mája 1415 obvinila moravská šľachta Žigmunda z porušenia glejtu. Žigmund však bol pragmatik, obratný diplomat a pracovitý človek, ktorému veľmi záležalo na úspechu koncilu. Tejto veci obetoval aj v tej dobe málo podstatnú kauzu Jana Husa, nevediac, že skomplikuje jeho nástup na český trón ( o ktorom uvažoval až v dlhodobejšom horizonte, Václav bol od neho starší len o sedem rokov ) a zostávajúce roky jeho života.

Zuzana Sitárová

Zuzana Sitárová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som vyštudovaná historička so záujmom o aktuálne politické dianie, dejiny, prírodu, cestovanie, poéziu, prózu a miesto človeka v dnešnom svete. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu