AD: "Čo robiť" (SME 3.1.)

Glosa na mnohovravný "Stĺpček Beaty Balogovej".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Článok pani šéfredaktorky je dnes verným a výstižným zrkadlom pre všetkých občanov bez deliacich politických, náboženských či iných rozdielov. Je tiež varujúcou ozvenou na dnešnú kalnú, nežiaduco rozbúrenú a veľmi kritickú dobu. Ide tiež o obraz sa zamyslenia, „kam“ bez včasnej zmeny už smerujeme, a „kam “ v konečnom dôsledku by stav našej spolarizovanej spoločnosti mohol „až dospieť“.

Týmto len malým „stĺpčekom“ pani šéfredaktorka mozaikou vecných a aktuálnych argumentov  naznačila presvedčivo (bez fráz a zbytočných slov), ale aj slušne a s politicky objektívnym nadhľadom,  v čom v súčasnosti spočíva podstata hroziacich nebezpečí pre náš neraz účelovo zdramatizovaný  spoločný život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Autorka označila nebezpečnú bariéru, ktorá je však  teraz ťažko prekonateľnou prekážkou pre podstatné zmiernenie dnešného kritického stavu. Ukazuje nám  tak i hlavné východisko zo súčasného nešťastia. Ako sa z neho môžeme vystrábiť s čo najmenšími materiálnymi, hodnotovými a inými stratami najmä na životoch.

Preto praje čitateľom a občanom do nového roka 2022 to najpodstatnejšie – konečne väčší POKOJ v našej rozvadenej spoločnosti. Aby sa boje odohrávali (citujem): „na úrovni argumentov rozumu a faktov, nie sile hlasu a potenciálu v žumpách, kde intelekt, slušnosť a zodpovednosť nudia všetkých zúčastnených, je momentálne osudové. Lebo sme prepojení a pandémia  tomu prepojeniu  dodala ešte viac osudovosti.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebujeme, aby sa prejavila tá lepšia  časť spoločnosti, ktorá chápe, aké dôsledky hrozia, ak únoscovia demokracie naberú na sile. Ak politickí zabávači a veksláci svojím vplyvom prevážia nad odborníkmi, strážcami spravodlivosti, nad lekármi, ľuďmi, ktorí ukazujú silu hudby a umenia. Alebo učia deti fakty a predstavujú im univerzálne hodnoty.“

Škoda len, že tieto veľavravné slová pani šéfredaktorky, ktoré by v redakcii mali platiť ako akési  „Sväté písmo“, neberú celkom vážne niektorí redaktori. Takže svojou novinárskou tvorbou neraz spoločnosť polarizujú. Ale by ju mali vhodne, vecne a neformálne  práve teraz podnecovať k nevyhnutným pozitívnym javom a potrebám.

SkryťVypnúť reklamu

K tejto významnej téme ešte uvediem  pred dvomi či troma týždňami zverejnený konkrétny príklad nepochopenia slov pani šéfredaktorky. Keď jeden komentátor ostro a vecne skritizoval pani prezidentku, že tajne prijala korupciou ohrozeného Petra Pellegriniho. O tri dni potom pani Čaputovú však jeho kolegyňa obhajovala, že nechybila a konala správne.

Iste ide  o výnimočný prípad, s ktorým som sa osobne ako redaktor, šéfredaktor či čitateľ ešte predtým nestretol.  Keď sa nevedia spolu dohodnúť (o tom istom probléme na zverejnenie) dvaja kolegovia (muž a žena) „doma“. A následne tak  vytvárajú v hlavách čitateľov len dezinformačný chaos a rozporné oponentské závery.

SkryťVypnúť reklamu

Názor na toto „osobité“ konanie pani prezidentky  som už vecne hneď vyjadril  v blogu - AD: "Slovenské Watergate" pani prezidentky? A bez odozvy." Preto sa už nechcem k téme znova konkrétne vracať.   

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  242
  •  | 
  • Páči sa:  3 450x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1971 komentátor denníka Smena a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať.Následne založil prvý nezávislý týždenník Slobodný piatok, bol jeho šéfredaktorom. Bol tiež riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol.Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť.V roku 1991 získal hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu a v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu