AD: "Svoj film už dokrútil" (16.1.)

Kritika, čo prispieva k predčasným voľbám a návratu korupčnej mafie. Zopakuje sa "politika" po páde Radičovej vlády?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

„Je to presne mesiac od pádu vlády. To, čo Heger a jeho politická komunita predvádza nemá v dejinách samostatného Slovenska páru, hoci tomu, že nedokáže odísť, sa dá rozumieť.“

Pre pani autorku článku a tohto citátu si dovolím odporučiť výstižnejšie prirovnanie pre ani dva roky vládnuceho premiéra. Práve toho kritizovaného politika, ktorému  sa podaril koncom roka naozaj „veľký  zázrak“, keďže sa vrúcne modlil k Bohu.

Keď zabezpečil a presadil v NR SR už po vyslovení nedôvery parlamentu Hegerovej vláde, že mu poslanci schválili dlho kritizovaný, najspornejší a najštedrejší  (pre občanov ešte včas v decembri) hlavný zákon roka - štátny rozpočet na rok 2023. Prekvapilo to všetkých  kritikov a skeptikov. Dokonca sa tak stalo ústavnou väčšinou. Čo sa naisto ešte nepodarilo nikomu z doterajších predsedov vlád počas 30-ročnej existencie samostatnej SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto by zrejme vyznelo vhodnejšie a „oveľa i pravdivejšie“ prirovnanie  o odvolanom premiérovi asi „takto“: „To, čo Heger a jeho komunita predvádza nemá  obdobu ani od vzniku samostatného Československa v roku 1918.“

Ďalší citát z článku známej autorky, spolupracovníčky SME: „Preto je každá vláda verejnou službou, pričom úspešnosť sa meria trvácnosťou a užitočnosťou konkrétnych rozhodnutí vo vzťahu k trvalému prospechu občanov krajiny“. (Plný súhlas J.S.)

Hegerovi sa to však nestane, pretože v priamej úmere, ako sa štveral do horných podlaží politickej veže, sa mu scvrkávala súdnosť. Spomienky na minulosť sa zliali, zistil, že znesie ako taký kôň, unesie aj Matovičovo jarmo a teraz sa jeho budúcnosť sploštila na jedinú ambíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Držať sa zubami-nechtami na vrchole, počas všetkých dní, ideálne až do toho súdneho.  Táto ambícia bez odhodlania zachovať si dôstojnosť a byť spoločnosti užitočným nikomu nič neprinesie, dokonca ani jemu, akokoľvek lukratívne si pripadá po pytačkách všemožných politických špekulantov na svojom prahu.

Konzervatívny kresťan Heger nepochybne vie, ako bude vyzerať koniec, videl to čierne na bielom v prvom liste Korinťanom.  V deň súdny každého diela vyjde najavo ...“ (Koniec i druhého citátu.)       

S autorkou kritiky nesúhlasím, že by sa Eduard Heger ako nový politik po voľbách v roku 2020  niekde naozaj „štveral do horných podlaží politickej veže, scvrkávala politická súdnosť.“ Rezolútne nesúhlasím ani s jej tvrdením, že chce: „Držať sa zubami-nechtami na vrchole počas všetkých dní, ideálne až do toho súdneho.“ Lebo práve jeho povahové črty ( u politika výnimočné i prekvapivé) a jeho skutočne kresťanská morálka to jasne vylučujú.

SkryťVypnúť reklamu

Sledoval som ho už vo viacerých diskusných debatách, ale zatiaľ som ho nenachytal, že by vedome a zámerne klamal. Len uvítam, ak by mi niekto konkretizoval presvedčivý  prípad jeho nejakej lži.  Pretože argumentoval zakaždým vecne, v rámci možností problému aj konkrétne, plynulo a prekvapujúco pohotove. Čo neraz spôsobilo rozpaky a zjavnú nevôľu otázkami starostlivo pripraveného moderátora proti vláde.

Napríklad aj v nedeľnej besede O 5 minút dvanásť  spolu s českým premiérom Fialom sa v ničom neznížil k lacnému populizmu, bežnému u  iných. A tak pozorný  a objektívny  divák sa dozvedel veľa o aktuálnych politických problémoch a otázkach dneška.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusia sa tiež uskutočnila vo vzájomnej názorovej zhode oboch kultivovaných premiérov. Takže  sa dá táto vzorová beseda smelo hodnotiť, že bola v duchu upevnenia priateľstva i partnerstva Čechov a Slovákov. 

Ale zároveň sa udiala v záujme demokratického vývoja v štátoch   EÚ, NATO a Schengenu z pozície dvoch rozhľadených politikov, serióznych aj  disciplinovaných diskutérov. Tí bez zvyčajného anachronizmu a politických  vývrtiek ozrejmili občanom spoločné aj osobité podstatné problémy Čiech či Slovenska   vecne, otvorene a  v plnej zhode.

Táto výnimočná beseda v RTVS bola aj vzorovou ukážkou  spolužitia a spolupráce dvoch národov k 30-tému výročiu ich rozdelenia desaťročia dlhého spolužitia bez fráz, formalít a pátosu. Zároveň by mohla byť vzorom i výkričníkom pre iné televízie v tom, koho dnes pozývajú do štúdií diskutovať a klamať verejnosť, komu a  čomu tým pomáhajú a akým záujmom tak slúžia. Občanom a demokracii však určite nie!

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu