Adekvátna odpoveď OĽaNO: demisia premiéra?

Riešiť čokoľvek bez SaS je už hlúposť. Kríza len vzrastie. Ak odstúpi vláda, tak ďalší vývoj má v rukách prezidentka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V povolebnej koalícii bolo a je hazardom prepriahať „štyri kone“ vládneho voza so SaS(kou) uprostred divokej ničivej rieky. Aj keď by boli tie zostávajúce veľmi mocné a skúsené , čo nie sú, potom by sa aj tak  utopili.

Keďže SaS je už pevne na brehu, rozhodla sa zbaviť a ukončiť svoj podiel zodpovednosti  za ďalší vývoj krajiny. Napriek opakujúcim sa tvrdeniam Richarda Sulíka, že SaS z koalície v žiadnom prípade neodíde. Nakoniec sa dôvod predsa našiel – Matovič.  

Takže teraz by mal premiér  túto novú, ešte  nebezpečnejšiu situáciu v štáte, aká bola predtým,  dôsledne posúdiť a z rôznych možných pozícií vývoja ju zanalyzovať  a podľa toho aj  konať.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto by mal hľadať a nájsť hoci i jej ústavné reálne riešenie  na „hasenie“ tohto  požiaru, ktoré by bolo prijateľné nielen preňho a OĽaNO, ale predovšetkým pre Slovensko a jeho občanov. A zároveň  bolo najmenej bolestivé, bez veľkých strát   materiálnych či  iných hodnôt.

On osobne už nemá primerané prostriedky riadiť štát, aby mohol (hoci s odretými ušami) prelomiť limitujúci nový Sulíkov VAL, konkrétne abdikáciu štyroch ministrov významných rezortov.

Ak by podal premiér Heger teraz demisiu, na čo má dôvod v zdôrazňovaní udržať 4–člennú koalíciu, tak by potom o ďalšom vývoji štátu mala rozhodujúce slovo pani prezidentka. Temer určite by demisiu premiéra prijala a s ním aj koniec jeho vlády.  Zároveň by ho dočasne poverila, aby ešte dovládol so svojím tímom, kým ústavným postupom vznikne nový vládny kabinet.

SkryťVypnúť reklamu

Ten by sa mohol vytvoriť aj netradičným spôsobom, že by mohla poveriť ktoréhokoľvek občana Slovenska, ktorému by „dôverovala“ až tak, že ako výnimočná osobnosť môže a vie si získať dôveru  minimálne 76 poslancov Národnej rady na túto významnú funkciu. Je to však len deklarovaná teoretická možnosť demokratickej ústavy o rovnosti občanov. Ale zároveň vyjadruje výnimočnú ústavnú právomoc pri páde  vlády práve hlavy štátu.  

Normálny spôsob riešenia tejto vážnej situácie je taký, že pani prezidentka  dôsledne a komplexne zváži, ktorý zo známych politikov - kandidátov na premiéra získa túto jej dôveru, a toho potom poverí, aby zostavil novú funkčnú vládu. Ale tá  by následne musela získať v NR SR pri hlasovaní o dôvere  hlasy minimálne 76 poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

 Ak by to však poverený kandidát na najvyššiu výkonnú funkciu v stanovenom termíne nezvládol, potom by sa  celý  proces zrejme zopakoval s iným kandidátom na premiéra. Pričom ústavne môže byť znova v hre o moc aj  dezignovaný predseda vlády Heger.

Ak by však tento náročný proces nedospel k riešeniu vytvorenia novej vlády, tak až potom by mohla vzniknúť a dovládnuť do riadnych volieb prezidentkou vymenovaná tzv. úradnícka vláda odborníkov a politikov.

Ale aj tá by musela „prežiť“ v Národnej rade hlasovanie o dôvere. Nemyslím si, že by pani prezidentka postupovala rovnako protiústavne ako prezident Zeman, keď do riadnych volieb v Čechách dokončila svoj mandát len  prezidentom vymenovaná (bez dôvery parlamentu) úradnícka vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa môjho názoru tak urýchlená demisia premiéra Hegera by bol z rôznych dôvodov racionálny krok. Veď trojčlenná koaličná vláda by bola  postupnou „samovraždou vykrvácaním“ nielen pre tri vládne strany, ale tiež značnou škodou pre Slovensko.

Už samotný stav zdegradovanej vlády na trojkoalíciu, plne závislú na vládnom opozičníkovi a nástrah zmien jeho názorov, a čo ešte horšie,  dôsledkov zloby epidémie covidu, vojny na Ukrajine či dôsledkov nevídanej energetickej krízy aj dynamického rastu inflácie a zvyšovania cien tovarov na dobu neurčitú, by bol priam strašidelný. A preto predlžovať túto agóniu už chromej vládnej koalície  považujem za šialenstvo a týranie premiéra Hegera.

V súčasnej našej politike je najhoršie práve to, že nemá dobré východiskové riešenia. Sú len zlé a horšie. Domnievam sa však, že samotná demisia premiéra Hegera by priniesla aj zopár možných výhod. Keď by Fico a Pellegrini a iní stratili možnosť podvádzať, strašiť a klamať voličov  nepodstatnými problémami.

Napríklad potom by už nemohli toľko podnecovať a polarizovať spoločnosť akútnym a drahým problémom  predčasných volieb a tiež pokračovať organizovaním referenda. Voľby ak by sa vôbec uskutočnili, tak automaticky ako výsledok politického diania a vývoja v krajine.

Tiež by zmizol z médií hysterický pokrik a nátlak na odchod Igora Matoviča z vlády ako traumatizujúci najvážnejší problém Slovenska. Napokon by sa  bez mediálneho rozruchu elegantne a prijateľne vyriešila aj hrozivá abdikácia štyroch ministrov SaS. Lebo by už na to nebol dôvod. Problémovou otázkou môže byť práve to, či bude následne Richard Sulík (ne)spokojný.

Ale všetko bude závisieť od súčasnej iracionálnosti rozumu, nezodpovednosti a od osobných záujmov hlavných aktérov tohto protispoločenského cirkusu. Či v ich hlave ešte zostalo aj nejaké miesto pre záujmy občanov alebo sa v nej zahniezdili len praktiky egoizmu, populizmu, sebectva, nenávisti a najmä osobného prospechu.      

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu