Realizoval by som to formou ankety. Prvý jej variant by bol čitateľov. V ňom by vpísali na zverejnený výstrižok novinách tri ľubovoľné mená politikov „svoju trojicu adeptov“ (prípadne iba jedného či dvoch), ktorých považujú vhodných na „titul tejto celospoločenskej pocty a uznania.“ Výstrižok by potom odoslali do redakcie. Následne z počtu získaných hlasov od čitateľov by sa určil aj „víťaz“ týždňa, mesiaca (či roka?).
Druhá verzia ankety by bola obdobná časovo aj obsahom. Ale by vznikla z hodnotenia prestížnej komisie, zloženej z vybraných osobností verejného života. Pracovala by v režime súhlasu všetkých jej členov podľa individuálnych návrhov v komisii, čitateľov i redakcie. Administratívu ankety by zabezpečoval redakčný pracovník.
Táto navonok aktivita negácie by však, naopak, by mala vplývať pozitívne na nekultúrnosť verejných prejavov. Mohla by tiež fungovať pod aktívnou záštitou organizácie (prípadne i viac zložiek tretieho sektoru), napríklad ZASTAVME KORUPCIU. Pričom jej samotná realizácia a kreovanie by umožnili možno ešte zvýšiť efekt zámeru ankety v tejto stálej rubrike.
Ako šéfredaktor týždenníka Slobodný piatok som vytvoril ešte v roku 1991 ankety POLITIK ROKA, MANAŹÉR ROKA a MINIREFERENDUM. Tá posledná z nich mala u čitateľov až vyše 80 – tisíc respondentov pri náklade cez 110 tisíc výtlačkov SP s ani nie 5 percentnou remitendou.
V ankete Minireferendum čitateľ zakaždým riešil len jednu otázku významnej aktuálnej témy. A to na zverejnenom výstrižku novín, na ktorú odpovedal (ne)súhlasom buď ÁNO alebo NIE.
Na základe výsledku ankety sa potom uskutočnila záverečná diskusia vtedy v jedinej celoplošnej televízii. Posledná z besied v novembri 1992 (o zrušení trestu smrti?) sa vysielala z Bratislavy sa účasti aj diskutéri z Čiech (i účasti budúceho prezidenta ČR Zemana).. Pričom jej hodinový priebeh odvysielala i ústredná Československá televízia v Prahe.
Vtedy bolo nepodstatné, že jej účastníkom bol aj súčasný premiér Fico, ktorý ako právnik napísal o téme trestu smrti knihu. Nemilo ma prekvapil, keď mal nepekný slovný konflikt (pred štúdiom a početným publikom) s obľúbencom Mečiara, tiež útočným Romanom Zelenayom.
P.S.: Myslím si, že takáto anketa, do ktorej by hlasom určite prispeli tisíce čitateľov, by následne zosmiešnila a deklasovala výsledky neobjektívnych prieskumov o najvyššej (i súčasnej) dôveryhodnosti vraj dvoch politikov - Pellegriniho a Fica, Ale si tiež nemyslím, že by si ju osvojila (z dôvodu profesionálnej márnomyseľnosti) niektorá významná mienkotvorná redakcia printu. Napokon aj samotná čítanosť tohto blogu už tomu nasvedčuje. Keď pán administrátor očividne brzdí nízkymi číslami jeho aktuálnosť , význam a užitočnosť pre dnešnú kritickú demoláciu demokracie a právneho štátu. Bodaj by som sa v negatívnom úsudku rád zmýlil.