Ako sa môže z demokracie zrodiť totalita? (2.)

"So štrajkovým výborom už nediskutujem." "S Michalom Kovačičom nepočítame ako s tvárou Markízy ..."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

To sú slová jednoznačnej výstrahy voči redaktorom spravodajstva Markízy  od nového generálneho riaditeľa Markízy Petra Gažíka v rozsiahlom rozhovore v SME (28. – 30.6. ) redaktorky Petronely Šefčíkovej. Ten na jej vecné a nepríjemné otázky o konkrétnej cenzúre na obrazovke (či pri jej poukázaním na súbežné problémy a prešľapy v tejto  televízii) zakaždým bravúrne uhol a zahmlil každý obsah jej otázky. Jasná bola teda iba jeho výstraha redaktorom spravodajstva a publicistiky.

Ak nebudú v „pozore“ počúvať príkazy (Prahou)  súbežné s ním vymenovaného a dosadeného šéfa spravodajstva a publicistiky Michala Kratochvíla, tak dopadnú takisto existenčne zle ako Michal Kovačič. Bez zreteľa na skutočnosť, že moderátor správne informoval o zákonom zakázanej  cenzúre na pracovisku,  že nový šéfredaktor si dovolil  cenzurovať po štvrťstoročí od zániku totality  a tzv. „autocenzúry“  zopakovať cenzúru na politický obsah  televízneho vysielania pred voľbou prezidenta Pellegriniho.  Čo potvrdilo 120 pracovníkov Markízy, očitých svedkov a solidárnych podporovateľov vyhodeného zo zamestnania Michala Kovačiča.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je to v demokratickom štáte dôvod na okamžitú rezignáciu tohto reálneho cenzora? Prípadne aj na podnet trestným orgánom na objektívne prešetrenie prípadu opakujúcej sa totalitnej praxe dezinformáciu?

Otázka redaktorky: „Napriek tomu, že ste naštartovali zlepšenie komunikačných procesov, ktoré sa týkali odporúčaní Redakčnej rady CME, vyšiel rozhovor, v ktorom Viktor Vincze odkrýva interné veci zo zasahovania do spravodajstva.“

Odpoveď gen. riaditeľa: „Nie som ten, kto bude vysvetľovať a komentovať situáciu v spravodajstve z pohľadu konkrétnosti, ktoré sa tam stali. Manažérsky sme sa ju snažili vyriešiť procesom, ktorý nám bude garantovať, že naše spravodajstvo bude fungovať nezávisle a nestranne. Preto tu máme aj redakčnú radu CME.“

SkryťVypnúť reklamu

Otázka redaktorky: „Jedna vec je, že Kovačič porušil disciplínu, druhá obsah toho, čo povedal. Riešili ste z pozície generálneho riaditeľa obsah smerom dovnútra firmy?“

Odpoveď gen. riaditeľa: „Televízia Markíza a jej vedenie bude robiť vždy všetko pre to, aby jej spravodajstvo bolo nestranné a nezávislé. To je princíp, ku ktorému sa hlásime a máme ho obsiahnutý aj vo všetkých vnútorných predpisoch a smerniciach CME. Zároveň platí, že redakčná zodpovednosť je v rukách televízie, preto jej príslušný manažment vrátane vedenia redakcie musí mať schopnosť a možnosť kreovať, vstupovať do procesov a riadiť spravodajstvo. O to sa snaží nový riaditeľ centra spravodajstva a publicistiky Michal Kratochvíl“ .

SkryťVypnúť reklamu

Otázka redaktorky: „Takže vy konanie šéfa spravodajstva, ktoré opisujú moderátori a redaktori, nepovažujete za cenzúru?“

Odpoveď gen. riaditeľa: „Opieram sa o výsledky Redakčnej rady CME. Je to orgán, ktorý je na to povolaný a v rámci celého regiónu vykonáva svoju prácu štandardne a profesionálne.“

Takže obhajoba cenzora šéfredaktora a rukolapnej jeho cenzúry obsahu vysielania je pre nového hlavného šéfa Markízy v praxi vraj štandardná a profesionálna“? Napokon obaja novovymenovaní šéfovia  majiteľkou  Markízy (najbohatšou vdovou medzi oligarchami možno v celej Európe) dostali od nej pri nástupe určite neľahké zadanie.

SkryťVypnúť reklamu

Bezbolestne a rýchlo vyriešiť  „škandál s cenzúrou“ a tiež v jej televízii potom zabezpečiť  také bezzubé politické spravodajstvo  a publicistiku, ktoré nenarobia problémy novej vlády Fico IV. Veď aj s ňou super boháčku viažu výhodné kšefty, o ktoré nechce pre nejaké nepodstatné princípy morálky a práv demokracie zbytočne prísť.

„Ako liečiť Slovensko“ (SME 23.5. - článok známeho publicistu Michala Havrana - citáty):

„Naše problémy, dlhoročne neriešené otázky slabého a zaostávajúceho vzdelávania, pasce stredného príjmu a chudoby ohrozujúcej významnú časť obyvateľstva totiž nevyriešime tak, že bude jedna strana kriminalizovaná a zahriakovaná radikálmi, vylúčená z verejnej diskusie a všetko bude tak ako doteraz, akurát bez odporu.“

„Politické násilie v podobe atentátu nie je iba osobnostnou patológiou, ale aj syndrómom toho, že spoločenská a politická diskusia sa pod vplyvom politického marketingu, mediálnej frustrácie a zlého pocitu zo všetkého dostala mimo prostredia, v ktorom sa má diskutovať o konkrétnych politických, a nie ideologických krokoch.“

Miera spokojnosti občanov  so životom na Slovensku je nebezpečne nízka a úmerne k tomu klesá viera, že sa s tým dá niečo robiť.“

„Kedy ste naposledy v televízii videli politickú diskusiu o nízkej životnej úrovni, o zlyhávajúcom zdravotníctve, o veciach, ktoré sa ľudí denne dotýkajú? Kedy sme počuli od politikov ako chcú dokončiť infraštruktúru, zmeniť postavenie obzvlášť oslabených a ohrozených skupín obyvateľstva, alebo o tom, prečo máme školstvo na úrovni afrických krajín?“

(POKRAČOVANIE ČOSKORO.)

P.S.: Azda "tachometer" pána admina akosi dlho "zamrzol" na čísle 515 -krát čítania tohto blogu?

Nejde pri blogu o abnormalitu? Keď za 3 hod. od zverejnenia bolo 301 - krát čítani a potom za 9. hod už len 256 - krát (spolu 557 - krát).

Poznatok v starobe: Kedysi mi cenzurovali články, dnes sa už cenzuruje bloger osobne. Svedčí o tom aj číslo vraj o počte čítania na druhý deň tohto blogu (675 -krát a dosť).  

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu