Cesta na Západ nás zviedla do pekla Jáchymova

Trojica naivných chlapcov zblúdila v časoch teroru v najväčšom väzení sveta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Osobný príbeh drámy (roky 1952 – 54)

Trvalo mi dlho, kým som sa zblížil s bratom Zdenom, starším o sedem rokov. Dopomohol mi k tomu náš spoločný kamarát Jano, mladší od Zdena a starší odo mňa. Táto čudná symbióza vekovej a inej rozdielnosti však prekvapivo fungovala. Všetci traja sme sa dokázali zhodnúť v jednom, že pre nás je socializmus veľmi nudný a bezperspektívny systém.

Nekriticky sme obdivovali všetko, čo len trochu páchlo Západom. Teda práve to, čo nám odopieral hlúpy domáci režim. Napríklad rozhlas už nevysielal populárny sving a v kinách sa prestali premietať americké filmy s krásnymi herečkami a mužnými hercami. No najviac nás štvalo, že temer všade platil nejaký príkaz či zákaz, pričom občan mal dobrovoľne, až nadšene prejavovať súhlas s aj inými stupídnosťami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Našu mladosť tak komunisti zbavili romantiky, snov a perspektívy,  zatiahli ju do nezáživného nudného každodenného plahočenia. Navyše nás hnevalo, že si režim vynucoval uniformitu a  vážnosť aj propagandistickými frázami. Hlúpymi heslami či návodmi na „socialistickú občiansku prevýchovu“. Nechýbali ani nenávistné heslá. „Kto nejde s nami, ide proti nám!“ Teda žiadna alternatíva, neutralita ani uvažovanie, ale vojenská poslušnosť.

Preto naša trojica hútala, hútala a nakoniec vyhútala, že jediným východiskom zo socialistických okov je útek za kopčeky. Lenže vtedy šlo o hlúpy a nebezpečný nápad, pretože hranice nášho „socialistického raja“ už súdruhovia dôsledne zadrôtovali a ostražito strážili. Ale z rozhlasových staníc Slobodná Európa a Hlas Ameriky sme sa však dozvedali, komu, kde a ako sa to predsa podarilo.

SkryťVypnúť reklamu

Hneď po roku 1948 „ušiel“ aj s cestujúcimi takzvaný Vlak slobody, keď strojvodca v Chebe nezastavil a prerazil hraničné závory. Dlho sa u nás písalo aj o násilnom únose lietadla do západného sektoru Nemecka, pri ktorom došlo k vražde pilota. Potom už utajení eštébáci, sa infiltrovaní medzi cestujúcimi, strážili každý let. Mnohým z útekov nechýbala na tie časy originálnosť či vynaliezavosť. Takým boli napríklad prelety cez hranice klzákom.                           

Najmä mladí, nerozvážni hazardéri utekali za ostro stráženú ohradu nášho blahobytu – za ostnaté drôty napustené smrteľným elektrickým napätím. Vedome riskovali, že ich strážcovia hraníc, číhajúci na vysokých strážnych vežiach zrania, zastrelia alebo ich dohryzú vypustení vlčiaci. Veď príkaz akýmkoľvek spôsobom zadržať utekajúcich na Západ znel jasne. Inak by si pohraničníci vyslúžili prísny trest a nie odmenu.

SkryťVypnúť reklamu

Spomínam síce s hrôzou na beštialitu nacistických  esesákov, ktorí po vypuknutí SNP (teda v čase vojny) u nás vraždili civilistov. Ale vôbec neodsudzujeme boľševikov, ktorí už v mieri dali štyri desaťročia strieľať v mene vlády ľudu na  vlastných spoluobčanov. A štyristo z nich aj zabili. Iný údaj však hovorí, že len dvesto osemdesiat, čo je tiež dostatočne otrasný  údaj o ich zlobe. Dôvod bol ten, že legálne nemohli emigrovať, a pokúsili sa potom  ilegálne opustiť svoju neslobodnú vlasť.

Dokonca naša pamäť už natoľko otupila, že jednému z vinníkov s krvou na rukách – Vasiľovi Biľakovi postavili vďační rodáci asi za  zásluhu možno len o nejaké ich  dobro - pomník! Isteže medzi obeťami sa  pritrafilo aj zopár kriminálnikov, ktorí ozbrojení sa chceli aj prestrieľať a   vyhnúť base. Ale to  nič nemení na týchto ohavných vraždách komunizmu, ale zároveň veľa hovorí o našej nepochopiteľnej ľahostajnosti voči nepotrestaným zločinom a zločincom krutej minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Útek za kopečky sme si vysnili aj my – traja naivní hlupáčikovia, pričom sme vôbec nedomysleli aj možné  dôsledky. Preto sme sa na rok   upísali do Jáchymova ako brigádnici, aby sme si   zmapovali v českom pohraničí na útek vhodný terén. Bolo to však nereálne videnie hroznej reality, že koncom roka 1952  môže niekto zutekať z nášho socialistického blahobytu živý a zdravý. Vtedy aj  za ľudovú poéziu hrozila basa.  Hneď po februári 1948  sa šírila Prahou táto ľudová  tvorivosť

„Na tém Pražským magistráte je žádostí  vždycky velká záplava,

 ale táhle  žádost přišla od Svatého Václava.

O ty, Pražskí magistráte,  zdělují ti z bolestí,

že to už déle nevydržím na Václavském náměstí.

Službu mít na Václaváku to je práce nemilá,

už mi z toho spitoměla i tá moje kobyla ...“

Táto básnička  sa hneď po komunistickom prevrate kopírovala a šírila Prahou rýchlejšie než akýkoľvek  literárny či hudobný hit. A štátna bezpečnosť sa tiež činila a vo veľkom zatýkala šíriteľov dielka. Ešte nevystrašení a neskorumpovaní sudcovia im vymeriavali  dosť slušný  trest - len  do dvoch rokov nepodmienečne.

Veď takzvaný víťazný február netoleroval nijaký politický humor, lebo vraj šlo o ideologický nástroj nepriateľa. Aj ľudoví vtipálkovia strácali guráž a radšej hľadali uplatnenie pre  svoju tvorbu už len v intímnom prostredí. Najradšej tvorili  politickú  poetiku  na záchodoch. K najrozšírenejším tej doby patril vtip, ktorý reagoval  na všeobecnú upodozrievavosť režimu  voči skrytým záškodníkom. Ten znel: „Serte potichu – nepřítel naslouchá!“

Ale prečo aj na slovenskom záchode svietil nápis v češtine? Vari Česi srali na nový režim odvážnejšie, ale my iba intímne a anonymne? Veď oni ho v zlopovestnom februári privítali hysterickým jasotom. Keď premiér Klement Gottwald  prišiel z Hradu, a oznámil, že prezident Beneš prijal rezignáciu ôsmich demokratických ministrov, a tým boľševikom otvoril dvere pre náš budúci strachobyt násilia a stagnácie, tak v chladnej zime vyčkávajúce   stotisícové davy doslovne šaleli nadšením.

Ale ŠtB najviac snorila po utajenom veršotepcovi básničky. Napokon ho dolapila na Karlovej univerzite. Šlo o medika štvrtého ročníka, Karla Váchu, ktorý za poetický postreh novej doby vyfasoval honosný honorár – šesť rokov naostro! S dotyčným muklom som sa zoznámil v  Horním  Slavkove  - v  uránovej bani Svatopluk, kde som dva roky fáral ako brigádnik.

Dve  slová mukli  a Jáchymov (muži utláčaní komunistickou lúzou)  predstavovali spolu akýsi synonymný obraz legendárneho väzenia. V skutočnosti šlo  o nepriamo pospájané  viaceré miesta s výskytom uránu len s jedným   mestom v Čechách, v ktorých  väzni dolovali uránovú rudu. Tá sa však ťažila nielen v chotároch Jáchymova, ale aj Horního Slavkova, Božího Daru, Ostrova, Přibrami a širokého okolia Mariánskych Lázní, kde bežný smrteľník bez povolenia nesmel vkročiť. 

Štátny podnik Jáchymovské doly bol obrovský kolos, neporovnateľný   s akýmkoľvek iným veľkým podnikom v republike. Napríklad len pohraničná dedinka Horní Slavkov, doslovná diera kúsok od Karlových Varov, žiarila v noci impozantnejšie než jagajúce veľkomesto. Každá z baní, a bolo ich spolu deväť,  mala poruke svoj trestanecký tábor. Oba areály oddeľovala iba  prašná cesta, ktorá viedla medzi zdvojenými ostnatými plotmi, vysokými vyše tri metre.

Nad celým terénom dominovali na každých sto  metrov vysoké strážne veže z dreva. Jemný biely štrk uprostred mohutnej zdvojenej hradby z  pichľavých drôtov sa jagal v noci  pod tisíckami reflektorov ako čerstvo napadaný sneh, na  ktorom neunikla  oku ani drobná škvrna. Ale už sa len priblížiť na tri kroky k ostnatej ohrade zvyčajne  znamenalo  smrť alebo ťažké zranenie.  

Noví projektanti svetlých zajtrajškov boli v tomto dôslednejší a ostražitejší ako ich nacistické vzory. Celé toto dôvtipné väzenské hospodárstvo by lepšie nevymysleli ani stratégovia temnôt – Hitler a  Stalin spoločne.

Štátny podnik Jáchymovské doly v tom čase predstavoval najväčšie väzenie na svete, v ktorom priamo zahynulo až tisíc sedemsto politických väzňov, a ďalší zomreli na  následky rádioaktivity. Tiež z kriminálnych a iných odsúdencov tam  našli hrob  stovky.

Len platy na bacharov prevyšovali 103 miliónov korún mesačne, keď noviny stáli 30 halierov a auto Škoda len 21 tisíc. Stravné na jedného mukla však  bolo len šesť korún denne.

Ešte ani teraz niet presných informácií, čo sme za  tento vynútený obchod  finančne zaplatili, a čo nám Rusi presne uhradili.

Podľa odtajnených dielčích zmlúv pokrývala ich reciprocita len pätnásť percent (neskôr len desať) našich výrobných nákladov na vyťažený urán. Vtedy však  tieto vraj priateľmi rabované  ložiská boli najbohatšie na svete, keď aj cena tejto vzácnej komodity predstavovala najvyššie hodnoty, a zodpovedala jej mimoriadnemu  dopytu. Tvrdilo sa, že urán mohol roky uživiť celý náš štátny rozpočet.

Veď táto tajomná, verejne neznáma a  najväčšia rabovačka  storočia nás pripravila o nevídané kráľovské imanie. Ešte horšie, že ani po roku 1989 sa  spolu s vraždami tisíc sedemsto muklov vôbec nevyšetrovala. Tobôž, aby sa  tieto hrozné zločiny aspoň výstražne  potrestali, a verejnosti občas aj pripomínali.

Myslím si, že práve  prerodení červení farizeji na demokratov   tomu zabránili.   A zrejme to zapríčinila aj skutočnosť, že po Novembri ´89 sme sa  snažili byť iní ako “oni“, teda  naivne nenásilní, až prehnane  demokratickí. Veď nepotrestané zlo plodí vždy ďalšie. Preto  aj samotná humánnosť demokracie by mala mať v revolučných časoch svoju hranicu, lebo aj nad ňou by mala dominovať  aspoň mierna Spravodlivosť (nie pomsta)!

(Pokračovanie príbehu o pár dní.)               

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu