Je pani prezidentka alibistická?

Nejde len o môj názor, ale i dvoch prominentných komentátorov Petra Schutza (SME) a Marka Vagoviča (Aktuality), z ktorých komentárov budem citovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

So zreteľom na kritický celospoločenský  stav v krajine, keď spolu s pandemickým morom šíria v médiách korupční rozvratníci chaos, skepsu, beznádej, nespokojnosť a rozvrat právneho štátu som očakával od pani prezidentky celkom iný prejav. Rovnako razantný, vecný a zásadný, aký začiatkom roka 1994 mal Michal Kováč vo výročnej správe o stave republiky na pléne NR SR. Hoci  vôbec nebol radikál, ale vždy uvážlivý, tolerantný a opatrný  prezident.

Ak by vtedy takto radikálne pred poslancami nevystúpil, stále by u nás prežíval mečiarizmus v akejsi  orbánovskej podobe.  Ale oveľa horšej. Pretože Slovensko by potom nebolo ani v NATO, ani v EÚ. Bolo priateľom Putina a Ruska „na večné časy“. Na tieto tvrdenia mám dostatok autentických osobných poznaní priamo z vtedajšej dramatickej doby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes je síce politická a spoločenská situácia iná, ale v podstate o nič lepšia ako vtedy, skôr oveľa horšia.  Keďže ju podstatne zhoršuje a dezinformuje deštruktívna a lživá opozícia. Tá bezbreho zneužíva pandémiu vírusu na šírenie klamstiev a demagógie aj bez zreteľa na omnoho vyššie počty mŕtvych. Takže teraz je podstatne vyššia polarita, nespokojnosť a chaos v celej spoločnosti, aké boli v roku 1994.

Pani prezidentka má dnes neporovnateľne  lepšie a pevnejšie postavenie vo svojom úrade a verejnosti, aké mal vtedy Michal Kováč. Ale nekonala ako on – konkrétne, principiálne a dôrazne! Veď jej opatrnícke a neadresné slová sa celkom minuli svojho cieleného významu a v ničom podstatnom nepomohli.

SkryťVypnúť reklamu

Na polepšenie korupčníkov, rozvratníkov a kriminálnikov nestačí iba opísať  kriticky nebezpečný stav vývoja v štáte. Apelovať na nich zmierlivo v záujme zlepšenia kritického stavu krajiny len slušným pokarhaním či dobrým slovom. To sa vždy ukáže ako veľká chyba a slabosť zástancov dobra.  

Hlavnou chybou pani prezidentky v Národnej rade následne aj v Markíze bolo, keď alibisticky vhodne „nepodržala“ štyroch zatknutých vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa ÚIS. Keď „hodnotila“ boj s korupciou a zákonnosťou, pri ktorom sa začal nežiadúci duel ako výplod a výsledok oboch policajných zložiek (NAKA aj policajnej inšpekcie).

SkryťVypnúť reklamu

Označila zaň spoločnú zodpovednosť dočasných obetí z NAKA a nie ich žalárnikov - na kauze účelovo zainteresovaných príslušníkov SIS, ÚIS, krajského prokurátora a sudcu obvodného súdu pod dozorom generálneho prokurátora. Samozrejme, že pod „správou“ Fica,  Kollára a ohrozenej korupčne oligarchie a mafie.

Tento dôsledne pripravovaný a zauzlený konflikt silových zložiek vecne a konkrétne rozplieta špičkový komentátor Aktualít, Marek Vagovič v článku (4.10.) „Udalosť týždňa Mareka Vagoviča: Čaputová robí chyby. Mafii sa treba postaviť čelom.“ (Titulok). Z jeho textu citujem: „Prepustení vyšetrovatelia NAKA, ktorí stoja v prvej línii boja proti organizovanému zločinu, je jasný odkaz Ficovi, Kollárovi, Žilinkovi, inšpekcii aj SIS. A zamyslenie pre hlavu štátu.“

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší úryvok z textu: „Skúste si predstaviť: každý deň chodíte skoro ráno do práce, v ktorej ste často až do neskorého večera. Nezriedka aj cez víkendy, štátne sviatky, počas dovolenky. Za dve tisícky mesačne, lebo to nerobíte pre peniaze.“    

Z jeho textu ďalej citujem: „Pre povahu svojej práce ste  permanentne v strese. Máte strach o rodinu, ktorá vás takmer nevidí, ale aj o seba, keď vám počas jazdy odletí koleso na aute. Alebo pravidelne nachádzate povolené skrutky na pneumatikách.

Napriek tomu to nevzdáte, hoci čelíte obrovskej presile tradičnej aj sofistikovanej mafie. Denne si lámete hlavu nad stratégiou ako ju poraziť – a zabezpečiť nepriestrelné dôkazy, aby obstáli aj pred súdom.“

„Hoci ste pripravení na všetko, keď vás zrazu strčia do chladnej cely (ako zločinca – pozn. J.S.) a je to predsa len šok ...“

„Stačí im svedectvo jedného zradcu vo vašom okolí- a odposluchy, ktoré vytrhávajú vaše slová a voľné úvahy z bežných pracovných porád z kontextu. Potrebovali vás zastaviť, tak vymysleli komplot ako z 50. rokov.“ (Ešte predtým tohto zradcu trestne stíhala pre korupciu NAKA. Zachránil ho práve generálny prokurátor okamžitým zrušením ďalšieho vyšetrovania. Takže je už fuč, na úteku po obnovení trestného stíhania. Bol teraz naňho vydaný medzinárodný zatykač – pozn. J.S.)

V rovnakej obsahovej rovine len trochu inak píše o tejto najvážnejšej kauze dneška  aj prominentný komentátor Sme Peter Schutz  v komentári (28.9.) pod názvom: „Salva silných odkazov“:

„Nadstranícka póza (za každú cenu) je na dnešnom Slovensku luxus, zbytočne dekórum, ktoré pri fyziognómii tejto opozície pôsobí ako vypadávanie z rolí ...“

„Apel po zúfalej potrebe stability vyslala Čaputová menovite vládnej koalícii.“ (LEN – pozn. J.S.)

Hodný citovať je i včerajší stĺpček autora Petra Schutza v SME o stíhaní krajského prokurátora  vyšetrovateľa NAKA Čurilu: „Pre človeka, ktorý si počas celej kariéry ctil zákony, je to ťažká urážka. Ak sa mu ani po skončení stíhania (na slobode), ktoré stále beží, Kollár neospravedlní, nech si z neho vytrieska toľko peňazí, že nebude mať ani na alimenty.“

Napriek tomu, že ma tento raz pani prezidentka veľmi sklamala, musím jej  poďakovať, keď si pri 5.výročí od smrti Michala Kováča naňho spomenula. Na jeho hrobe položila kyticu kvetov a zapálila sviečku, pričom vyslovila holú pravdu  aj úprimne znejúce slová uznania:

„Michal si ako štátnik zaslúži našu úctu.“ (Správa TASR zo včerajška – pozn J.S.) Ďalej povedala, že: „Svoj mandát chápal tak, že má byť prezidentom všetkých občanov. Sľúbil, že nezradí Slovenskú republiku, ani svoj rozum a svedomie. Necúvol ani pri nátlaku brutálnymi prostriedkami, aj preto Michal Kováč zostane v našej pamäti ako štátnik, ktorý si zaslúži úctu a uznanie ...“ Škoda, že sa slovám pani Čaputovej nedožila pani Emília Kováčová.

Je len chválitebné, že po prezidentovi Kiskovi aj pani Čaputová prejavila úprimnú úctu a uznanie pánovi Kováčovi. Ešte pred ním sa mu v roku 1998 ospravedlnila Dzurindova vláda za mnohé príkoria z čias vlády Mečiara. Keď som o trpkom osude pána Kováča (ako jeho blízky spolupracovník) pravdivo informoval na mojich blogoch, tak som od  jeho kritikov, tiež blogerov, utŕžil zopár posmeškov a urážok. Preto škoda, že sa slovám pani Čaputovej nedožila pani Emília Kováčová.

(Odporúčam čitateľom prečítať si aj moje posledné články k celej  téme tohto blogu. Ak ich ešte nečítali a sa im článok páčil.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu