Minister Válek bránil skaze Podhradia i Synagógy

Pápež František symbolickým stretnutím so Židmi na mieste zbúranej Synagógy mi pripomenul osobnú udalosť s Miroslavom Válkom krátko pred jej zničením. Tento nezvyčajný príbeh je uverejnený v mojej knihe Vedieť odísť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Krátko po ustanovení prvej Slovenskej vlády začiatkom roka 1969 som si dohodol rozhovor s ministrom Miroslavom Válkom. Naň som sa veľmi dôkladne pripravil. O problémoch zo sféry vtedajšej „kultúrnej politiky“ som síce vedel málo, ale veľa som sa dozvedel najmä z českej tlače. Takže s podstatnými boľačkami vtedajšej kultúry som písomne oslovil ambiciózneho ministra.

Keď ich predo mnou čítal, vybadal som, že ho zaujali, že som nimi trafil na citlivé miesta jeho rezortu po okupácii. V tom čase sa ešte kultúra úzko prelínala s politikou a preto mala neporovnateľne iné postavenie a význam než dnes. Neslúžila pre zábavu, ale sa zneužívala prevážne politicky. Ďalej už  v texte pokračujem autentickým úryvkom z knihy Vedieť odísť:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Intuitívne som vytušil, že minister nechcel odpovedať vyhýbavo, nepresvedčivo či alibisticky. Ale ani si nechcel publikovaným textom skomplikovať svoje odvážne zámery a plány, o ktorých som sa medzitým kadečo dozvedel. Keďže mi nešlo poškodiť cieľavedomého ministra, tak sme obaja na daný rozhovor „mlčky zabudli“ a neskôr si ho  už  nepripomenuli. Ale v našich ďalších vzťahoch práve  toto „zamlčané interview“ zohralo nečakane veľkú rolu. Ukázalo sa, že na ministra silne zapôsobilo. Možno viac než môj návrh o vhodnom spôsobe propagácii kultúry v médiách  na stretnutí s ním v bývalej kaviarne Luxorka.

SkryťVypnúť reklamu

Asi o týždeň po odovzdaní otázok som našiel v redakcii odkaz, aby som Válka navštívil. Zo Smeny to bolo len vyše sto krokov, takže som hneď reagoval. Prijal ma v prítomnosti riaditeľa odboru pamiatok Lichnera. Kritizovali nešťastnú dislokáciu mosta SNP cez Dunaj, ktorá mala zničiť celé Podhradie a iné historické  zákutia Bratislavy. Minister mi poskytol na preštudovanie fundovaný elaborát o nevhodnosti dislokácie pripravovanej stavby v historickej časti mesta. Poprosil ma: „Ak sa s naším názorom stotožníte,  prosím, napíšte o tom  v Smene, budem vám povďačný.“

Sympatické bolo, že Válek ešte len  dva mesiace „ministroval“ a už nesúhlasne reagoval na problematické kroky vplyvných súdruhov a ich poskokov. Bolo to síce iba na počiatku normalizácie, ale od neho odvážne konanie. Mňa tým len utvrdil, že  na stretnutí v Luxorke netrepal prázdne slová, že bol na tú dobu správnym mužom v rezorte kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Po preštudovaní námietok pamiatkárov som sa jednoznačne priklonil k ich odbornému stanovisku. Veď dislokovať most a tým silnú dopravu do najvýznamnejšej historickej zóny Slovenska som považoval za barbarstvo voči minulosti, prítomnosti aj budúcnosti. Navyše som nepočul o žiadnej metropole, v ktorej by v jej vzácnej najstaršej časti mala smerovať „hluchá“, do stredu mesta vyúsťujúca “štvorprúdovka“.

Uverejnený článok na prvej strane novín vyvolal veľkú nevôľu zainteresovaných  projektantov, investorov a ďalších realizátorov tohto už naplánovaného diela. Keďže sa v Podhradí mala zbúrať aj Synagóga, oponenti sa neštítili použiť proti mne u nás lacný a častý argument, že som Žid, ktorý píše účelovo kvôli budúcej demolácii blízkej Synagógy.  Proti Židom som ani vtedy, ani potom vôbec nič nemal, ale nebyť ním a byť len tak označeným, zvykne byť smola. Pre Semitov  nie som  ich človek, ale pre antisemitov nepriateľom určite. Ešte šťastie, že projektanti a ich patróni  nezdemolovali aj korunovačný  Dóm svätého Martina. Práve jeho susedstvo vedľa synagógy bolo európskou raritou. Zrejme i svetovou.“

SkryťVypnúť reklamu

 

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu