Môj posledný blog skončil fiaskom (513 čitateľov)

Je to pre mňa i signál skončiť už s blogmi o politike a písať ľahšie aj milšie osobné príbehy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Za komunizmu „milovaná strana diktatúry proletariátu“ priamo prikazovala svojej  nesvojprávnej vláde, čo má a čo nesmie robiť. Ešte skôr, kým táto ústavná ustanovizeň  o veciach  celej spoločnosti sama vôbec rozhodla.

 Dnes však to isté skryte  robia v rozpore s platnou Ústavou SR tri vládne strany (Smer, Hlas a SNS). Ale to isté predtým realizovali aj iné koaličné vládne strany. Je potom v tomto systéme praktizovanej vládnej moci  nejaký rozdiel u komunistov a demokratov  vtedy či dnes?

Je  to zarážajúca  právna, dokonca  ústavná otázka  vládnutia rôznych koalícii už od roku 2017, čo vtedy zaviedla  vláda Róberta Fica. Prečo na tento super kritický nedemokratický stav nezareagovali  až 27 rokov  právnici, politológovia, politici i novinári, ale ani Ústavný súd? O koaličnej rade nie je v Ústave SR ani len jediné slovo. Ale napriek tomu od  jej vraj „len návrhov“ vláde však následne závisí  aktuálny program vlády či dokonca  aj parlamentu. Tiež  pri prijímaní zákonov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reálne je koaličná rada formálne ustanovená výlučne každou novou vládou. Ide však o nevolený občanmi a pred nimi UTAJENÝ nástroj nekontrolovanej moci. Účelom a poslaním je to však v praxi skryte uplatňovaná najvyššia výkonná zložka neústavnej  vládnej právomoci. Pričom samotná vláda sa tak stáva voči koaličnej rade  rukojemníkom aj  akási len PREVODOVKA MOCI.

Týmto sme sa vlastne vrátili  do čias totality. Sme potom vôbec právnym a demokratickým štátom? Keď v podstate nerešpektujeme najvyšší zákon našej  legislatívy ústavu a tiež výnimočné i nezávislé postavenie vlády   v každom demokratickom štáte. Keď tým sa stále nachádzame v časoch totality pred rokom 1989.

SkryťVypnúť reklamu

Výlučne by malo  ísť v prípade koaličnej rady len o účelovo vytvorený   poradný „spolok“ každej novej koalície na riešenie VLASTNÝCH  sporov, dohôd, spájania sa či iných interných potrieb vládnych strán. Ale nesmie ísť o repasované „Politbyro totalitnej KSČ“. Takto presne kedysi v počiatku minulého storočia účelovo  vznikla  pre politické strany „pomocná zložka“, pre ich interné diskusie a dohody (ešte za prvej republiky T .G. Masaryka).  

Inak sa potom stále nachádzame v časoch totality pred rokom 1989. O čom svedčí aj súčasná moc a prax, keď sa deklaruje falošná stabilnosť a sila  vlády tým, že sa zaručuje jej trvácnosť práve názorovo jednotnosťou a kompaktnosťou. Keď  svoju v podstate falošnú jednotu deklaruje spoločným jednotným zahlasovaním vládnych poslancov v parlamente až „do nohy“. A to aj v prípade  akéhokoľvek protispoločensky predloženého legislatívneho paškvilu. 

SkryťVypnúť reklamu

Pripadá mi  táto vynucovaná politická prax ako  chorobná  stranícka disciplína za komunizmu. Keď každý poslanec sa obával pri hlasovaní akéhokoľvek svinstva nezdvihnúť ruku a zahlasovať zaň z obavy na následky. Ide však až o absurdné zastrašovanie, keď napríklad dnes sa  poslancovi Huliakovi a jeho dvom vzbúrencom vyhráža (myslím si, že minister vnútra), že ich separatizmus ohrozuje  koniec Ficovej vlády, takže by sa to mohlo  kvalifikovať aj trestne ako  rozvrat štátu. Hrozivá znie v demokratickej krajine už samotná predstava tohto výroku.

V blogu ide o čiastočnú reprodukciu skráteného a upravovaného  obsahu blogu „Koaličnú radu Ústava SR nepozná“, ktorý mal iba 513 čitateľov. Ale to nie je hlavný dôvod, že som sa rozhodol už ukončiť s písaním blogov o politike. Ide predovšetkým o to, že tento článok mal  NULOVÚ DISKUSIU. Pričom ani jeden diskutér sa nenašiel ani v diskusii pri zverejnenom predtým pôvodnom článku, na ktorý teraz reagujem.

SkryťVypnúť reklamu

Sú však aj iné príčiny môjho náhleho rozhodnutia. Napríklad mám  aj osobný dôvod skončiť s blogovaním o politike. Pretože ide o časovo či inak pre 89 – ročného vážne chorého starca  veľmi náročnú, rýchlo meniacu sa problematiku  našich útrpných dní.   

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu