Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško

Odstúpenie politického poradcu hlavy štátu je najmä v USA pre média udalosť. Ale u nás prešlo potichu a nepovšimnuté.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Páči sa mi, že pani Čaputová vie Slovensko pútavo a kultivovane  reprezentovať v zahraničí aj atraktívnym a vkusným oblečením či sympatickým zjavom. Úprimne jej  želám práve v osobnom živote spokojnosť i šťastie. Lebo iba tak môže lepšie vykonávať svoju nanajvýš zodpovednú a veľmi náročnú funkciu v prospech štátu.

Preto nemám nič proti tomu, že je ako hlava štátu rozvedená a našla si priateľa, s ktorým žije. Je to výlučne jej vec, do čoho by verejnosť nemala zasahovať. Ale mám otázku, či je protokolárne celkom vhodné, aby s ňou cestoval do cudziny jej partner? Aj v takom prípade, akou bol pohreb hudobníka a speváka Žbirku?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lebo u prezidentanta(ky) sa na verejnosti nedá hovoriť o zachovanie súkromia. Teda ani  o čisto súkromnú cestu do Čiech, hoci na pohreb. Iné však je, že tam odmietla „diskutovať“ s novinármi. Hoci pani prezidentka bola aj na cintoríne v pozícii hlavy štátu a nie súkromnou osobou.

Samozrejme, že so svojím priateľom môže bez obmedzenia vycestovať na zahraničné dovolenky, na ktorých nie je samozrejmá prítomnosť médií.  Dokonca ísť spolu s hlavou štátu aj na oficiálne stretnutia a podujatia. Ale potom by sa mali zosobášiť. Je to však  môj osobný názor, s ktorým sa dá (ne)súhlasiť.

Najmä, keď priateľ bol (a zrejme stále je) úzko zviazaný s opozičnou politickou stranou. Pravdepodobne po voľbách i s budúcou vládnou. Takže každý jeho plusový bod (pri pani prezidentke) v prospech materskej strany aj pre jeho možnú politickú kariéru sa potom javí v rozpore   s verejným záujmom.      

Skryť Vypnúť reklamu

Treba pozitívne hodnotiť, že potom, čo sa spriatelil so svojou šéfkou z funkcie jej poradcu odišiel. Ale následne verejnosť  vie o ňom len to, že sa „živil“ politikou, no čím sa „živí“ dnes to už nevie. Preto sa vkráda názor, či on utajene neovplyvňuje rozhodnutia pani prezidentky Tým by zasahoval do vecí, do ktorých by ako opozičný politik vôbec nemal.

Odchod od hlavy štátu významného vnútropolitického poradcu vyzradilo viaceré súvislosti a nadväznosti, ktoré sa zrejme vyskytli, a zostali pod pokrievkou  Silno pochybujem, že by 67-ročný Marián Leško bez vážnej príčiny opustil svoj významný, prestížny a dobre platený  post. Čo naznačuje dôvod i jeho rezignácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Poznám ho už dlho i osobne. Dobre aj po stránke jeho vysokej odbornosti v politike. O tom roky presvedčil ako zasvätený a presvedčivý komentátor Smeny, potom SME. Rovnako viem, že zakaždým dôsledne zvážil svoj názor a vyjadrenie v každom publikovanom článku.  Preto som veľmi uvítal, že  pani prezidentka si práve jeho zvolila za významného politického poradcu.

Som presvedčený, že viaceré (podľa mňa nešťastné) verejné vystúpenia nemohli byť v súlade s myslením a skúsenosťami „veterána“ politickej publicistiky Mariána Leška. Veľmi som sa čudoval, že nad nimi dlho privieral oči, a vo funkcii zotrvával. Takže jeho terajšie tiché odstúpenie plne chápem a kvitujem. A rád by som sa s ním o tom porozprával.

Skryť Vypnúť reklamu

Vôbec si nemyslím, že by  práve Marián mohol schvaľovať akúkoľvek (i objektívnu) verejnú kritiku vlády zo strany hlavy štátu. Keďže dobre vie, že každý vážny kritický názor a najmä rozpor medzi najvyššími ústavnými činiteľmi sa musí riešiť výlučne za zatvorenými dverami.

Marián si musel uvedomiť to, čo sám zažil ako novinár v nedávnej minulosti. Aké obrovské škody  napáchal Slovensku premiér Mečiar útokmi proti prezidentovi Kováčovi. Aj keď sa dnes vo vzťahu prezidentky – vlády vtedajšie garde je už celkom naopak, ale v žiadnom prípade sa nedá prirovnať, čo sa dialo a udialo v tých .pohnutých časoch.  Vari Sú dnes v čase šírenia pandémie lepšie a menej nebezpečné?

Keďže uvedená aktuálna téma má z rôzneho spektra udalostí oveľa širší dosah ako je táto glosa, takže jej obsah čoskoro rozvediem a zanalyzujem v novom samostatnom článku pod názvom: „Prezident(ka) sa môžu mýliť, ale prilievať olej do ohňa nesmú!“     

 

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  136
  •  | 
  • Páči sa:  793x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1971 komentátor denníka Smena a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať.Následne založil prvý nezávislý týždenník Slobodný piatok, bol jeho šéfredaktorom. Bol tiež riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol.Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť.V roku 1991 získal hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu a v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu