Podpora vláde prezidentky je v záujme občanov

Jej nevýhodou je krátky čas, ale výhodou, že Ódor začína od nuly a nemá v nej Matoviča, Kollára a Sulíka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Len vtedy  môže byť jej krátky mandát v čomsi úspešný a prospešný, ak získa aj nevyhnutný stupeň dôvery a podpory verejnosti. Práve jej vznik, keď Fico tým stratil vhodný terč predvolebnej „kritiky“ a klamstiev voči poverenej vláde Hegera, vyvolal  v ňom následne stupňujúcu nenávisť  voči pani prezidentke.

Dá sa opodstatnene očakávať, že u šéfa Smeru sa budú tieto útoky ešte zvyšovať. Najmä vtedy, ak by sa Ódorovej vláde s garnitúrou nestraníkov v rámci možností darilo. Lenže v dnešných krízach vo svete, aká je i u nás teraz, aj  seba lepšia vláda býva bezmocná a kritizovaná. Myslím si, že  pre náš ďalší vývoj bude podstatná otázka, akú v danom prípade zohrajú úlohu  mienkotvorné média? Či budú voči novej vláde tolerantné, prajné  alebo neprajné?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ich mobilizačne pozitívnym  vzorom aj vhodným zdrojom (ale tiež  pre všetkých skutočných demokratov), by mala byť obdivuhodná zomknutosť, disciplína a jednota celej novinárskej obce a všetkých  skupín občianstva v auguste 1968. Keď spoločná hrozba, zloba a spoločný nepriateľ  ich vtedy dočasne a navzájom  spojil aj akčne napevno zjednotil.

Stalo sa to tak za jedinú noc od napadnutia zákerným agresorom, ktorý  v tom čase bezprecedentne  porušil všetky medzinárodné práva, podpísané a platné dohody. Bez prispenia a odvahy vtedajších médií a najmä občianstva by sa toto prebudenie napadnutej krajiny z falošného rusofilstva  a komunistického zapáchajúceho impéria   však nikdy nemohlo uskutočniť.

SkryťVypnúť reklamu

Pričom práve Československý rozhlas bol hlavným organizátorom pasívneho odporu agresívnemu obrovi, ktorý novodobý zázrak odvahy a odhodlania Československa vtedy obdivoval celý západný svet,  ako dnes už v krvavom poznaní Ukrajinu. Rozhlas bol  tiež  najpodstatnejším článkom aktivít v celej dlhej šnúre dramatických udalostí dlhých týždňov počas v krajine totálneho bezvládia. A to bez vzniku chaosu, rabovania a nepokojov.

Práve rozhlas v okupovanej krajine počas nefunkčnej a sčasti väznenej  vlády nielen usmerňoval občanov, ich  disciplinovaný a funkčný odpor proti Rusom, ale zároveň v celom štáte dômyselne organizoval (cez permanentné a štafetové vysielanie) aj zabezpečenie základných potrieb života občanov. Zároveň ich  v reálnom čase informoval  o aktuálnom dianí vo všetkých väčších mestách republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Práve v dôsledku veľkej sebadisciplíny, angažovanosti, obetavosti a odhodlania Čechov, Slovákov či iných národností fungoval štát  oveľa lepšie,  v lepšom poriadku a občianskej súvzťažnosti  než za absolutizmu komunistov. Aj nikým neriadené bezpečnostné  represívne zložky sa na uliciach na novú situáciu v štáte len pokojne prizerali, pretože nemuseli za celý čas úvodnej okupácie nikde zasahovať. Kto to osobne nezažil,  tak zrejme tomu ťažko uverí.  

Zvíťazil tak nenásilný odpor drvivej väčšiny občianstva proti lžiam, falše, násiliu a deštrukcii  vraj „našich spojencov“ na večné časy. Tým  vznikla neuveriteľná občianska sila, ktorá potom obdivuhodne a dlho odolávala v nerovnom zápase ako Dávid s Goliášom polmiliónovej armáde   okupantov s piatimi tisícami tankov po celý jeden rok.

SkryťVypnúť reklamu

Trval až do prvého výročia augusta, keď  domáci kolaboranti použili proti pokojným demonštrantom brutálne krvavé násilie na obetiach našich  bezpečnostných zložiek a takzvaných „ľudových robotníckych milícií“. Až potom nastal temer dvadsaťročný proces takzvanej  „normalizácie“, v skutočnosti zrady a zabúdania na  hodnoty a nádeje roku 1968.

Vráťme sa však k súčasnej aktuálnej téme. Je nevyhnutné prihliadať, že najmä úradnícka vláda bude mať proti sebe veľa úskalí, zradné slabiny, pričom rôznych rizík pre ňu bude tiež dosť. Takže ľahko môže stroskotať na sile korózie korupcie, politických klamstiev, deštrukčného politikárčenia, osobného egoistického marazmu,  slovenskej dôverčivosti a hlúpostí, ale rovnako nedôverčivosti.

Jej nevýhodou bude práve málo času sa objektívne prezentovať výsledkami a  že nebude mať podporu nijakých vládnych strán. Zároveň však výhodu, že nemusí byť od nich v ničom závislá. Ale hlavná jej výhoda bude v tom, že začína odznova, od nuly, že je nadstranícka a nemá v batohu nijakých kostlivcov. A podstatné bude tiež, že premiér Ódor už  nemusí vládnuť s politikmi ako Matovič, Kollár a Sulík.

Hoci názory a informácie v médiách na súčasnú úradnícku vládu, samotný výber ministrov a možnosti jej funkčnosti môžu byť z rôznych dôvodov odlišné, ale zároveň v záujme potrieb štátu a občanov  by tie verejne publikované mali byť nanajvýš zodpovedne tlmočené, pričom nesmú byť, čoho sa obávam,  deštrukčné ako  tri roky predtým. 

Práve preto by si mali všetci rozumní a slušní ľudia uvedomiť (bez zreteľa na politický názor či príslušnosť, náboženské a sociálne postavenie), konečne sa rýchlo  spamätať, čo nám po voľbách môže reálne hroziť.  Teda ešte väčšia priepasť  chaosu, nepokoja, politickej zrady a biedy najbiednejších, ak nenastane  zmena v ich občianskej angažovaností, disciplíne,  reálnom myslení a najmä v racionálnom konaní.  

Média by mali zodpovednejšie zvažovať, čo  publikujú a šíria, aké lži umožňujú notorickým klamárom. A predovšetkým dať novej vláde práve to, čo upreli dvom predchádzajúcim kabinetom, obvyklých sto dní pokoja, a tentoraz aj nejaký mesiac navyše. A to  bez zlomyseľných účelových  kritík.  

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu