Prečo až dodnes platí Mečiarov volebný zákon?

Ťažko nájsť demokratickú krajinu ako naša, v ktorej napríklad volič v Prešove volí kandidáta z Nitry a Nitrančan z Košíc

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Bývalý trojnásobný  premiér Vladimír Mečiar, aby si po svojich dvoch zvrhnutiach upevnil moc, nenechal potom nič na náhodu. Vytvoril novú, rozsiahlu i drahú štruktúru nových krajov a okresov, do ktorých dosadil svojich služobníkov. Každý kraj dostal do vienka málo funkčnú vysokú školu, čo spôsobilo následný úpadok vysokého školstva u nás.

Tiež vtedajší minister vnútra Krajči konal  podľa želania vodcu. Podľa jeho strihu pripravil šéf vnútra nový zákon volieb do Národnej rady. Pre celé Slovensko len jeden volebný okrsok a pre každú volenú stranu lístok so 150-timi kandidátmi. To umožnilo, aby trebárs Bratislavčan kandidoval v Trebišove, kde ho nikto nepoznal, čo je za lumpa. A výsledok? Poslanec sa potom iba anonymne zodpovedal voličom celého Slovenska, teda prakticky nikomu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takýto volebný systém zakaždým posilnil výlučne vládne strany a ich poslancov s ohybnou chrbticou podľa príkazu strany.  Zahatal sa tak prirodzený a žiadúci „prievan“ v poslaneckých laviciach. Takže sa v nich zahniezdili známe stereotypy nominantov strán pri moci. Aj s ich užšími vzťahmi na sféru biznisu na úkor vzťahu služieb pre občana. Napríklad voliča z domovskej župy.

Aj miestne voľby a tiež do žúp ukázali, že by zmena volebného zákona do Národnej rady v niečom pomohla ozdraviť nemoc „slovenskej demokracie“. Volič by mal bližšie k svojmu zástupcovi v NR SR v rámci župy. Jeho vzťah a kontakt by bol intenzívnejší a živší než dnes. Aj poslanci by boli v rámci župy akcieschopnejší, k voličovi ústretovejší a mali menej času pre svoje osobné záujmy.

SkryťVypnúť reklamu

Je len samozrejmé, že  zmenou volebného Mečiarovho paškvilu nebola po ňom po chuti ani jednej vládnej strane, aby sa ju pokúsila realizovať. Ide teraz o výzvu pre premiéra a šéfa OĽaNO, aby sa ju pokúsili vo vláde presadiť a v parlamente uzákoniť do konca svojho volebného obdobia.

Naisto by to slušní demokratickí voliči uvítali a zaznamenali ako veľký plus tejto vlády. Veď pán Matovič rád rieši zložité celospoločenské problémy. Má na to teraz šancu. Keďže v záujme demokracie by to možno posilnilo a zlepšilo chorý organizmus parlamentu a našej politiky.  

P.S: Aj tento môj blog by mal byť po zverejní v hodnotiacej tabuľke „osmičky najčítanejšie blogy“, ale tam nie je! Napriek tomuto veľlkému hendikepu  dnes po zverejnení o 11.51 hod ho čítalo 410 čitateľov, pričom blog na 8.mieste tabuľky mal za dlhší čas (o12.31 hod.) len 180 čitateľov. Rovnako takýto prístup sa uplatňuje aj pri hodnotení, či sa článok páčil. Keď po 10.31 hod. zamrzol na čísle 16-krát, keď sa ani po jeden a polhodiny toto číslo  vôbec nepohlo vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Komunisti ma potrestali za môj politický názor, že mi v čase síl mladosti zakázali čokoľvek publikovať a profesijne sa uplatniť. Pán administrátor ma teraz šikanuje, diskriminuje a trestá za rovnakú vec. Správa sa však horšie než za socializmu cenzori. Lebo tí boli menej dôslední aj za to platení,  nepomstiví a dalo sa s nimi  polemizovať. História sa zvykne v inej podobe opakovať. Nemyslím si však, že pán administrátor je za šikanu,  diskrimináciu a trestanie blogera platený a vôbec oprávnený.

Ak by tomu tak nebolo, potom by nemohol trvalo vyraďovať moje zverejnené blogy z „osmičky dnes najčítanejšie blogy“. Hoci tam počtom čítania temer zakaždým patrili.  A tým ich natrvalo vyradil na slepú koľaj čítania. Ide tu pre každého autora o podstatnú vec, nie podružnú. Vari má pán administrátor právo trvalo znevýhodňovať a poškodzovať autora u zverejnených blogov? Azda už nežijeme v demokratickej krajine, ale v autokratickej, v ktorej kto má „moc“, môže všetko? V čom chcú potom média kritizovať politikov, ak tiež konajú neeticky.

SkryťVypnúť reklamu

P.S.(2): Pán administrátor, prečo Ste teraz technicky a rázne znížili počty čitaní viacerých mojich blogov? Práve tých, čo som nedávno publikoval a nedostali sa do "osmičky dnes najčítanejšie". Hoci tam mali byť.. Zrejme sa tak snažíte v tejto veci spochybniť moje objektívne argumenty. Aby Ste tak "dokázali", že do tejto hlavnej tabuľky počtom čítania vôbec nepatrili. Lenže titul, perex a najmä samotný obsah článkov a iné veci v mojom blogovaní prezrádzajú v danom bode opak.

Uvítal by som, pán administrátor, ak Ste nevyhrocovali náš vzájomný vzťah. Prosím, majte ku mne rovnaký prístup ako k iným blogerom a budete mať od Sitka svätý pokoj. Ale ten môže prísť až následne, keď zrušíte pre moje články zákaz prístupu do výberu a predovšetkým do osmičky najčítanejšie. Kam aj často patria.      

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu