Reálne sa javí dohoda SaS s vládou

Sulík sa prerátal, lebo sa sám ocitol mimo hry. Ak chcel naozaj koniec Matoviča, mal možnosť už dnes hlasovať inak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Dva podrazy Sulíka na Hegerovu vládu  vyvrcholili až do spoločného návrhu s Pellegrinim  na jej expresný zánik v parlamente. Nebyť v hodine dvanástej pásu záchrany (návrhu) od poslanca OĽaNO Šipoša, by sa tá utopila v politickom bahne hneď teraz. Dá sa preto očakávať nasledovný vývoj vládnej krízy.

Richard Sulík, ktorý spôsobil zemetrasenie v štáte, bude chcieť  po odchode zo SaS štátneho tajomníka ministerstva zahraničia  Klusa zabrániť ďalším odchodom  z jej 20-členného klubu. Takže mu potom nezostane iné, než so  zaťatými zubmi  prijať návrh jedenástich poslancov OĽaNO (z tzv. občiansko-demokratickej skupiny),  aby sa vrátil do vlády po jej rekonštrukcii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

On už ani nemá inú lepšiu možnosť len narýchlo rokovať s jej dvoma šéfmi o prijateľných podmienkach jej expresnej rekonštrukcie Aby sa tak vyhol riziku, že sa v nových voľbách už nemusí SaS(ka) dostať do parlamentu. To by však bolo neslávne a neprijateľné zavŕšenie  jeho chorobne ambicióznej politickej kariéry.

Ale ani Heger a Matovič nemá lepšie riešene na záchranu súčasnej vlády. Budú to síce náročné, zrejme aj nočné rokovania oboch bývalých partnerov a dnes  z nepriatelených straníkov, aby sa spolu vo vlastnom  záujme dohodli na zložitých kompromisoch. Ale očakávam, že sa nakoniec bývalí „priatelia“ dohodnú.  

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad, že v záujme záchrany vlády sa „obetuje“ sám subjekt  ich vraj rozkolu, minister Igor Matovič, ktorý rezignuje. Veď už to raz urobil. SaS tak stratí dôvod svojej súčasnej deštrukcie  v zdôvodnenej podobe - osobe tohto ministra. A tento nový zväzok  (ne)rozumu následne uvíta  predseda parlamentu, ktorého systematické kompromisy presahujú  hranice nielen Slovenska. A verím, že uvedené riešenie vládnej krízy nakoniec schváli aj pani prezidentka.   

Aj dôvody na objasnenie tejto dlhotrvajúcej nehody a zrejme krátkej dohody  sa pre verejnosť a voličov ako už mnohokrát presvedčivé nájdu. Veď o tom je politika – dohoda či nedohoda na čomkoľvek. Len neviem, či to bude pre moje starecké názory  zdravé a najmä bezkonfliktné riešenie našich politických vojen. O tom však bližšie neskôr.                 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu