Rekord rekordov: Za tri hodiny tržba milión ...

Letisko Vajnory (apríl 1990): stopäťdesiat tisíc ľudí víta Jána Pavla II. a sto tisíc mu máva knižkou "Pápež prichádza

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

 V oných novembrových dňoch, keď nám nečakane spadla do lona  SLOBODA, dostal som  najkrajší dar života. Následná občianska aktivita, solidarita, angažovanosť a optimizmus  vytryskli z temnôt na povrch, takže sme sa konečne  cítili ako ľudia bez okov. Keďže iba človek oslobodený od útlaku a pretvárky má blízko k mravnosti, mysleli sme si o sebe, že sme už morálnejší a lepší než  desaťročia predtým. A  tak sme aj v prvé dni slobody konali.  V prospech všeobecného dobra a nádejnej prosperity.

Lenže každý z nás nesie v sebe minulosť, každý myslí a koná podľa svojich vedomostí, skúseností, mravnosti, záujmov a možností. Ale verejnosť, ohúrená ľahkým víťazstvom nad porobou aj s osobitou predstavou o slobode a morálke, sa v očakávaniach veľmi zmýlila a sklamala. A následne zatrpkla, znova upadla do apatie, rýchlo sa vrátila k starým zvykom, mravom a neporiadkom. V rodiacej sa novej, nádejne očakávanej dobe sa  znova zahniezdili staré praktiky vládnutia - nespravodlivosť a zbojstvo!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa po Novembri ´89 znenazdajky vetrala v štruktúrach a jednotlivých hlavách štyridsaťročná politická, hospodárska, kultúrna a morálna stuchlina, skrslo mi, že treba o spoločenských zmenách čo najviac  písať a pomôcť ich presadzovať. Preto som bývalému kolegovi zo Smeny Otovi Fülöpovi navrhol: „Otík, čo na to povieš, keby sme si založili  vlastné noviny?“ 

S údivom sa spýtal: „Čo ti naozaj preskočilo? Vieš vôbec, aké veľké peniaze by sme potrebovali? Ty si určite počas tej normalizácie celkom ohlúpol!“

„Oto, vôbec to nevidím tak beznádejne ... Veď stačí nám iba vypracovať dobrý projekt novín a investora už nájdeme ...“

SkryťVypnúť reklamu

Práve porevolučné zmeny po roku 1989 zrodili  nevídané možnosti, ktoré  predchádzajúci režim zatracoval a stíhal. Mne, tvrdohlavému snílkovi, prišiel však na pomoc  mocný spojenec – veľké šťastie. Veď každý schopný jedinec môže byť kováčom svojho šťastia a úspechu, iba o tom často nevie, alebo nemá  kováčske kladivo. Ale môže to byť aj inak - že nevie nič ukuť.

Asi mesiac pred príchodom pápeža Jána Pavla II. na letisko vo Vajnoroch 22.apríla 1990 som vyslovil pred kolegom Fülöpom iný super úspešný nápad: „Oto, čo povieš, keby sme k príchodu Svätého otca vydali knižku s cirkevnou tematikou?“

„Prepáč Jozef, ale ešte som nepočul väčšiu  sprostosť. Ktorý blázon by  ti za pár týždňov napísal text  a kto potom by stihol  publikáciu vytlačiť a zviazať?“

SkryťVypnúť reklamu

Jeho striktne odmietnutie ma však neodradilo: „Hneď zavolám Helene Hulmanovej do četky. Predsa tlačová agentúra musí mať  v archíve dosť informácií o katolíckej cirkvi. Stačí ich z počítača len stiahnuť. Aj malá knižočka bude bomba ...“

Ale Oto mi oponoval: „Ani rukopis a fotografie nedáš včas dokopy! Ibaže by ti sám pápež pomohol zázrakom ...“ Krkolomný zámer som však tvrdohlavo obhajoval: „Veď  Slovenská polygrafia (už vydavateľ nášho týždenníka Slobodný piatok) má pod palcom hŕbu tlačiarní. To nechajme na  obchodného riaditeľa Daubnera. On to musí zariadiť!“  

Do príchodu Svätého otca chýbali len tri dni a štyri tlačiarne vychrlili útlu  knižočku s názvom „Pápež prichádza k nám“  v rekordnom až 150 - tisícovom náklade. Publikácia mala iba 99 strán, malý vreckový formát, farebnú obálku s Jánom Pavlom II., mäkkú väzbu a ľahký tenký papier. Nevážila  ani dvesto gramov.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tieto technické parametre a váha knižky ani nie 2O0 gramov podmienili úspech  jej predaja. To sa potom  ukázalo pri trojhodinovom predaji v areáli vajnorského letiska ako unikátna  výhoda.

Obsahovala životopis pápeža, báseň o ňom od dovtedy zakázaného poeta Svetoslava Veigla,  prinášala životopisy slovenských biskupov, zoznam pápežov od čias Svätého Petra a informácie o reholiach a pútnických miestach u nás. Všetko predtým prísne zakázanú tému. Predávala sa za rovných desať korún,  čo sa prejavilo pri predaji a manipulácii s peniazmi ako ďalšie plus.

Nestačilo len bestseller bleskovo vydať, ale ho predovšetkým  vedieť aj predať. Dobou predaja bol 22. apríl 1990,  keď po jedenástej hodine priletel helikoptérou na vajnorské letisko najvzácnejší a najmilší muž planéty – Ján Pavol II. Zdržal sa tam iba vyše sto minút. Pred jeho príchodom lialo a po odlete znova začalo pršať. V túto jedinečnú chvíľu akoby zázrakom vykuklo na dve hodiny slniečko. Zatiaľ čo všetci podnikaví trhovníci tam skrachovali, potom pred sídlom vlády protestovali a žiadali uhradiť vzniknutú škodu, my sme urobili unikátny kšeft a v tom čase rekordnú tržbu rekordov –  milión korún. Pričom celkové náklady neboli vyššie na veľký  zisk než 40 percent.

Hovoriť o zisku práve v takýto deň sa síce nepatrí, ale nás veľmi potešil pred odštartovaním nášho týždenníka. Priamo na letisku sa predalo  temer 100 – tisíc knižiek. Ak vylúčime burzu či iné špekulantské a kriminálne kšefty, tak  ťažko by sa hneď po roku 1989 našiel podobný prípad, keď sa utŕžil  temer milión korún. Ich vtedajšia  reálna hodnota k dnešným eurám mohla byť až 200 tisíc eur. Stalo sa tak   len za jeden neatraktívny produkt (kniha) a minimálny čas predaja. Úspech však umožnili viaceré faktory.

Okrem iného,  že len kúsok od letiska v rodinnom dome Hollých sme skladovali vyše sto tisíc knižiek. Tiež to, že sa podarilo vytvoriť tím vyše tridsiatich kolportérov, ktorí z každej predanej knižky získali až 20 percent z jej ceny.  

Každý z nich si do batoha zakaždým naložil toľko kníh, koľko uniesol a rýchlo utekal v blate (predtým dlho pršalo) ich predať. Po odlete pápeža som bol (ako kolportér)   mokrý do nitky. No so šťastným pocitom, že som sám utŕžil vyše tridsať tisíc korún. Spotili sa však aj ostatní predavači. Veď mohli zarobiť slušný peniaz  za minimálny čas. Ukázalo sa, že aj neprelustrovaní kolportéri boli čestní.

Hoci mali nekontrolovaný prístup ku knižkám, voľne nimi mohli manipulovať, lebo nič sa nepočítalo, ani nedalo kontrolovať. Ich poctivosť spočívala výlučne na dobrom zárobku, čestnosti a dôvere. Dožil som sa potom veľkého prekvapenia, keď z tržieb nechýbal ani halier. Možno to spôsobila aj nová, nádejná a lepšia doba, v ktorej sme všetci chceli byť dobrými, spravodlivými a čestnými občanmi. Jednoducho povedané, bola to spoločenská zmena a celkom iná situácia než dnes. Len škoda, že trvala iba tak krátko.

Na počiatku kapitalistickej éry sme sa tak zrejme stali najúspešnejšími a najbohatšími „podnikateľmi“ v celej federálnej republike. Z rekordného nákladu publikácie Pápež prichádza k nám (150 tisíc výtlačkov)  zostala o dva mesiace  iba desaťtisícová remitenda. Tú sme ponúkli ako dar našim krajanom v USA cez Svetový kongres Slovákov.

O podmienkach darovacej zmluvy som rokoval s jeho novým prezidentom, utečeneckou hokejovou legendou Mariánom Šťastným. Prepravu zabezpečovala firma Čechofracht a uhradiť ju mal Kongres. Problémy nastali hneď potom, čo zásielka dorazila za Atlantický oceán a trčala v depe kanadského prístavu. Známy český prepravca nám hrozil vysokým penále, no my sme nikde nevedeli zohnať prezidenta Šťastného. Dohodli sme sa s Čechmi, aby v prípade nevyzdvihnutia utopili náklad v mori. Ani neviem, či  dar vôbec našiel adresáta – krajanov za morom.  Ešteže český  prepravca bol natoľko slušný, že nás  nepenalizoval.

Asi o polroka som Mariána Šťastného stretol v bratislavskom hoteli Carlton na veľkej recepcii. Noví politici a iní prominenti ho obliehali ako hokejisti súpera pri presilovke  piatich proti trom. Prepasíroval som sa k nemu a oslovil: „Pán prezident,  pamätáte  sa  ešte  na  mňa? S  tým darom kníh sme mali nepríjemné problémy. Nevyzdvihli ste si ich, trčali v prístave, a Čechofracht nás chcel penalizovať ...“ Jeho odpoveď ma však šokovala: „No vidíte, s tými Čechmi sú vždy problémy!“ Vzdychol som si zhlboka a radšej mlčal.

P.S.: Ako kolportéri - šéfredaktor Sitko s manželkou a dcérami - si tiež spolu zarobili vyše 18 tisíc korún, ale ich honorár z kolportáže šiel hneď na účet novozaložených novín Slobodný piatok.

Podľa pána administrátora sa tento blog vraj čitateľom vôbec nepáči. Hoci dosiahol po 3.30 hod od zverejnenia až vyše 3 tisíc - krát čítaní, tak sa páčil len 13 čitateľom.

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu