Sedemkrát odvolávaný Mikulec mal zostať vo vláde prezidentky (1.)

Volič sa nepoučil z netrestanej korupcii za Mečiara, Dzurindu a Gorily. Ani dnes z káuz Fica či v SIS i "polícii".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Minulosť či prítomnosť ukázala, že korupčná chobotnica je za temer všetkých vlád nesmrteľná a nedotknuteľná. Preto ak sa aj začne trestať, tak potom nastanú v politike a médiách komplikácie, blesky a hromobitia. Tiež mozog a pamäť mnohým občanom začne vynechávať, zatemní ho hmla. Takže zabudnú, čo sa   u nás dialo ešte včera a nie roky pretým či kedysi dávno.

Korupcia má u nás výnimočnosť veľkej „exkluzivity“,  neporaziteľnú moc aj dominantný vplyv v celom hospodárstve, politike aj v iných oblastiach. Takéto výnimočné postavenie si získala práve od začatia  rýchlej privatizácie štátneho eráru po roku 1989.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve v tomto navonok  legálnom procese odštátňovania majetku  „všetkých“ sa kedysi zrodila nielen  mafia hrubého násilia a vrážd,  ale tiež mafia nekontrolovanej zákulisnej moci oligarchov (tzv. „slovenskej kapitálovej vrstvy“ privatizérov).

Táto v samej podstate premyslená, legalizovaná a dokázaná korupcia, krytá procesne zákonom, vytvorila potom  súčasný   hospodársky úpadok, takisto závisť, nevraživosť  a apatiu v spoločnosti.  Bola tiež lonom zrodu utajovaného a netrestaného zbojstva, klamstva a úplatkárskych afér Smeru (I. a II.).

Takáto zlodejská „privatizácia“ a zároveň korupcia boli potom návodom na zrod všeobecnej korupcie, zahniezdenej  už od  suterénu až po jeho najvyššie poschodia štátu. A čo najhoršie, najmä takto najviac postihnutí občania  začali už korupciu tolerovať ako samozrejmosť nášho života. 

SkryťVypnúť reklamu

V týchto súvislostiach je treba povedať, že tieto krízové javy a nešváry nevznikli hneď po roku nádejí a optimizmu 1989.  Veď mali však v celkom inej forme a menšom dosahu svoje uplatnenie už za komunizmu. Plnú intenzitu ešte nenadobudli ani v úvode korupčných praktík Mečiara.

Keďže  veľké privatizačné krádeže, úplatkové kauzy za jeho vlád sa začali brutálne realizovať  až od roku 1994. Keď vyvrcholili  privatizáciou tzv. chránených štátom vlajkových lodí slovenskej ekonomiky (Slovnaft a Východoslovenské železiarne). Ale až neskôr (po jeho definitívnom páde) vznikli ešte bohatšie korupčné hostiny, keď sa  sprivatizovali energetické štátne monopoly plynu a elektriny. Aj dnes už kolabujúce zdravotníctvo.

SkryťVypnúť reklamu

Do konca roku 1994 „privatizačný proces“ na Slovensku dosť viazol. Jeho pomalosť bola predmetom i kritiky Západu. Napokon tá odznela v apríli 1993 i v zaujímavej besede (skôr v priateľskej polemike)  prezidenta Kováča a jeho „družiny“ vo  Washingtone. Udiala sa s vedením redakcie svetového denníka Washington Post.    

Ale pochybné privatizácie bez trestných dôsledkov sa praktizovali  hneď  v jej zrode, už počas tzv. „malej privatizácie“. Keď napríklad  došlo navonok v rámci zákona k celkom legálnej, ale v skutočnosti k veľkej korupčne angažovanej aktivite. A to privatizácii vtedy modernej maloobchodnej siete PRIOR (dnes Tesco),  jej odpredaju americkému investorovi KEMART len za 1,5 miliardy korún. Pričom 900 mil. korún tvorili obchodné zásoby tohto štátneho reťazca.

SkryťVypnúť reklamu

Preto som presvedčený, že práve postih korupcie  po posledných voľbách bol kameňom úrazu vtedajšej vlády (okrem kríz covidu a vojny na Ukrajine) a tiež v politických hlušinách  skutočnou rozbuškou a hlavnou príčinou vzniku väčšiny politických sporov, klamstiev a urážok.

Práve korupčné   trestné kauzy Smeru (I. a II.) a obavy korupčných oligarchov vyvolali ich každodenné tlačovky v  hysterickej podobe, obhajobe a výpadoch voči vláde. Pričom médiá tieto rukolapné a nenávistne lži a ohlupovanie občanov šírili bez korektúr alebo dostatočne kritických komentárov.

Pričom korupčníci všetkých kategórií a veľkosti úplatkov sústavne a cieľavedome útočili aj útočia akýmikoľvek prostriedkami na legitimitu  tohto ich ohrozujúceho protikorupčného procesu a  kľúčových realizátorov. To bol aj ten skutočný dôvod neúspešného, sedemkrát opakujúceho sa odvolávania v parlamente ministra vnútra Mikulca (Smerom, Hlasom, oligarchiou či inými korupčníkmi). Aj jeho častej a v podstate pochybnej kritiky viacerými médiami a publicistami.

Cieľom týchto systematických útokov boli predovšetkým aj špeciálny prokurátor Lipšic, vyšetrovatelia NAKA („čurilovci“) a Lipšicovi odvážni prokurátori aj zopár sudcov. Teraz k ním pribudli ďalší odvážlivci, najmä policajný prezident Hamran a šéf policajnej inšpekcie Juhás.

Takže potenciálni kriminálnici sa už dlhšie snažia akokoľvek (aj nezákonne) zastrašovať trestné orgány, sústavne klamať i oklamať verejnosť a spochybniť od základu  legitímnosť a opodstatnenosť všetkých trestných konaní. Účelom týchto obštrukcii je vydržať vo svojich  pozíciách do výsledku predčasných volieb a potom sa „právom“ očakáva od víťazov volieb a zmŕtvychvstania  starej korupčnej vlády, že konečne  zastaví ich zatýkanie, obžaloby a súdy.

(Dokončenie čoskoro.)      

P.S, : Pán administrátor systematicky vypína tento blog z počtov čítania. Napríklad dnes od 14.27 hod. do 15.44 hod. sa zvýšilo iba o 3-krát (celkový stav 342-krát.)

Technická cenzúra blogu sa ešte viac sprísnila, keď za prvých vyše osem hodín bol stav čítania 342 - krát a potom za 18 - hodín sa zvýšil počet čitateľov len o 104 - krát (celkovo na 446 - krát. Páčil sa blog 16 - krát. Vyskytli sa predtým i technické problémy, keď sa mi napríklad nedal otvoriť (napriek viacerým pokusom) počítač. O tom a inom už v samostatnom blogu.:

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu