"Skutek" ministrovi zdravotníctva "utek"

Ešte za vlády OĽaNO sa prijalo riešenie zriadiť centrálny štátny nákup liekov a zdravotníckych pomôcok. A čo potom...?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Podľa oficiálnych štatistik najziskovejším „odvetvím“ v hospodárstve boli za rok 2023 práve  „distributéri liekov a zdravotníckych pomôcok.“  MZ SR po skúsenostiach s tisícmi obetí covidu a chaose ich nedostatku (v prázdnych skladoch štátnych  rezerv), aby sa už viac tento krízový kritický  stav nezopakoval, prišlo so zásadným  riešením vytvoriť štátnu organizáciu  na nákup, distribúciu a predaj tohto strategického "tovaru". A dalo ho na riadne pripomienkové konanie príslušným rezortom.

 Aj pri životne nevyhnutných  liekov, ich periodického nedostatku a trvalých chaotických nákupoch a distribúcii dnes počujem a čítam  v správach často, ale o reálnej náprave tohto trvalého stavu formou dávneho riešenia centrálnym nákupom,    MZ SR mlčí ako chronický kriminálnik na výsluchu. Ani nečudo... Veď ide o stámiliónové zisky bez rizika straty v podnikaní u ich distribútorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto som v uvedenom blogu, publikovanom 23.4.2023, informoval čitateľov o predmetnom významnom rozhodnutí MZ SR, že chce zriadiť štátnu distribučnú spoločnosť na dodávky liekov a zdravotníckych pomôcok na trh. Tiež som v blogu navrhol možný  spôsob jeho nenáročnej a rýchlej realizácie.  

Ministerstvo v dávnom oznámení  informovalo vtedy verejnosť a zdôvodnilo chvályhodné rozhodnutie tým, že v súčasnosti mu chýba nástroj a priamy dosah na riešenie vzniknutých krízových situácii v oblasti zásobovania a distribúcii liekov, zdravotníckych pomôcok ako aj nevyhnutná kontrola v oblasti ich plynulého zásobovania na trh.

SkryťVypnúť reklamu

 Práve zriadenie štátnej distribučnej spoločnosti by podľa ministerstva mohlo zabrániť dominantnej pozícii na trhu liekov a iných zdravotných potrieb  úzkemu okruhu súkromných firiem.  Čo sa najkritickejšie prejavilo počas pandémie covidu. Potom by aj  inak dopadli počty úmrtia na covid. A to bez následnej korupcie aj káuz v Štátnych hmotných rezervách.    

 V blogu, ktorý si kedysi prečítalo len 188 čitateľov (?) som uviedol, že ak by  MZ SR chcelo maximálne urýchliť realizačný proces svojho diela, tak mu  môžem poradiť. Stačí, aby v archíve vyhľadalo zaprášenú  dokumentáciu o kedysi štátnom podniku MEDIKA.  A aplikovalo jej štruktúru i jednoduchý systém fungovania. Je ho treba iba skopírovať a aplikovať na  súčasné potreby aj iné technické možnosti vhodného nákupu a distribúcie  liekov a zdravotníckych pomôcok.

SkryťVypnúť reklamu

Podnik mal vtedy tri krajské distribučné závody v Bratislave, Žiline a Košiciach aj s príslušnými  kapacitami skladov. Potrebné informácie pre svoju činnosť    zakaždým získali z koordinačného centra ministerstva. A následne  distribuovali svoj cenný „tovar“ podľa potrieb do nemocníc a lekárni po celom  Slovensku. Navyše v dnešných časoch modernej výpočtovej techniky by prevádzka tohto systému bola oveľa menej náročná, lacnejšia a efektívnejšia než kedysi.

V blogu som si položil otázku, prečo MZ SR svoj projekt postúpilo na  nadbytočné a brzdiace pripomienkovanie? Veď na jeho pomerne  rýchlu realizáciu bez brzdy straty času pri pripomienkovaní (zrejme i rušivých mediálnych vplyvov či iných zábran Penty a jej lobistov v politike),   má ministerstvo dostatočnú právomoc aj  prostriedky čo najskôr ho realizovať ešte pred voľbami, aby potom už nebolo neskoro.

SkryťVypnúť reklamu

V článku som tiež zverejnil jednu z hlavných výhod štátu pri centrálnom nákupe a distribúcii liekov a zdravotníckych pomôcok. Tento nákup by mal celkom odlišnú a výhodnú cenovú pozíciu pri množstevných rokovaniach priamo s ich výrobcami.  

Práve pri nákupoch neporovnateľne väčších objemov ich produktov, než majú dnes roztrieštení nákupcovia, distribútori a ziskuchtiví špekulanti dodávok pre naše zdravotníctvo. Za pozornosť stojí aj otázka, prečo finančne podvyživené štátne nemocnice prenajímajú svoj priestor súkromným lekárňam a dávno si tam nezriadia pre zárobok vlastnú štátnu  lekáreň?

Veľmi som zvedavý, aký bude mať konečný ohlas a dosah (aj u pána administrátora) tento môj posledný z dvoch blogov ukončenia blogovania na SME. Zatiaľ má výlučne katastrofálny(!). Veď ide o dávne, práve dnes aktuálne i racionálne a realizovateľné riešenie samotného ministerstva zdravotníctva. To však pre ziskuchtivosť chamtivej slovenskej oligarchie totálne zlyhalo.(!).

Tým potom pripravilo štát ročne o stámiliónové sumy do rozpočtu a občana o omnoho viac. O dostupnosť lacnejších všetkých liekov. Je zároveň v záujme občanov, aby sa k tejto naliehavej a aktuálnej (nielen politickej) kauze seriózne médiá všimli a vykričali jej skutočných vinníkov. A zároveň tým pomohli realizovať do praxe dávne navrhovanú a UŽITOČNÚ ZMENU v zdravotnej politike štátu ešte za čias vlády OĽaNO..

článok, ktorý nebol už na druhý deň od zverejnenia v ponuke, a bol v prospech zabezpečenia riešiť pre každého občania možnosť získať na trhu preňho požadovaný lacnejší liek, ho prakticky tento blog zaujal. Pretože ten dosiahol (ako veľmi vážna téma) na druhý deň od zverejnenia ponuky len 158 čitateľov (spolu 921 - krát) a len dvoch diskutérov. Tí sa však v skutočnosti danou témou ani nezaoberali. To mi potvrdilo, že som správne rozhodol už len jeden posledný raz budem blogovať na blogu SME.

(To som už čitateľom  oznámil, že pôjde teraz o  plánovaný posledný môj článok blogovania na SME.)

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu