Skvele naprogramovaný program až na antisystém manipulácie? (3.)

V článku SME (15. - 17.11.) "Protesty rastú a medzi ľuďmi .." bol citovaný už zverejnený list Š. Hamranovi tohto obsahu:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

„Ste prvý a zatiaľ jediný v celej tridsaťročnej histórii, kto dokázal otvoriť okná i dvere a vpustil čerstvý vzduch do plynovej komory korupcie a klientelizmu, protekcie a policajného šikanovania odporcov systému.“

V stĺpčeku uvedeného článku „Citát II podľa Petra Tkačenka“  autor stručne uviedol, že ho napísal „Neznámy obdivovateľ v liste, ktorý Štefan Hamran považoval za potrebné sprostredkovať verejnosti.“

Tento citát z listu obdivovateľa bývalého policajného prezidenta bol teda (vrátane mňa) už  trikrát zverejnený. Môže byť na to rôzny názor  aj negatívny. Nevidím však žiaden dôvod na to, že by možný kandidát M.H. (zatiaľ  neoficiálne) vo voľbe prezidenta  nemal sám seba verejne identifikovať  ako adresáta tohto listu. Veď je to preňho zároveň akási sonda  reakcie verejnosti na jeho prípadnú kandidatúru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Musím však čitateľom blogu  prezradiť, že tiež patrím k obdivovateľom tohto odvážneho a rozhodného muža zákona a činu. A preto som  už 23. októbra t. r. publikoval blog „Mal by šancu byť prezidentom Hamran?“ V jeho perexe som napísal toto: „Určite. Čaputová bola vo verejnosti oveľa menej známa, ale argumentmi presvedčila a porazila favorita Smeru Šefčoviča.“

Pre objektívnejšie posúdenie tohto môjho subjektívneho názoru treba ešte prezradiť, že som pred niekoľkými dňami publikoval ďalší článok pod názvom: „Bude prezidentom Hamran?“

Tieto dva články som napísal  preto, že sa opodstatnene obávam, že je pán Korčok ako protikandidát Pelegriniho pre nastávajúci nevyberane ostrý duel  ohybných lží, dohadov a výmyslov konkurenta príliš slušným, málo razantným i nevýbojným súperom. Preto v tomto ostrom a neľútostnom boji s  klamárom, populistom a chameleónom mnohých tvárí nemá primeranú šancu vyhrať.

SkryťVypnúť reklamu

Najmä, keď proti nejednotnej a rozdrobenej podpore demokratickej opozícii a nedostatočne kritickému prejavu časti verejnosti voči korupcii a iným kriminálnym škandálom bude mať proti sebe demokrat a kultivovaný politik súdržnú kamarilu notorických klamárov a podvodníkov zo Smeru či HlasoSmeru a SNS v čele s Róbertom Ficom. Veď dnes im ide pre korupčné kauzy o „krk“.

Takže je nevyhnutné postaviť do voľby  tvrdého a odvážneho  borca, vytrvalého bojovníka razantnej, presvedčivej  argumentácie ako ďalšieho favorita  opozície. Toho úspešnejšieho, čo z páru (Korček – Hamran) potom  vo finále „pošle“ po prvom kole volieb  Pellegriniho mimo škôd v najvyššej funkcii  štátu a ústavných služieb premiérovi Ficovi.

SkryťVypnúť reklamu

Netreba však zabudnúť, že výhodou kandidatúry bývalého policajného prezidenta by bola i jeho schopnosť vecne, zrozumiteľne, razantne aj presvedčivo komunikovať pri konfrontácii s ktorýmkoľvek klamárom zo Smeru, HlasoSmeru alebo SNS. Keďže pohotovo vie klamára argumentačne usvedčiť  zo lži aj problematických klamstiev a tak  ho  zneškodniť faktami bez neslušných urážok. To už vo funkcii policajného prezidenta neraz  verejnosti ukázal pri obhajobe NAKA.

Jeho výhodou by bolo aj to, že rovnako ako pán Korčok má čistú minulosť, takže  by ho protivníci nemohli objektívne  spájať s nejakou korupčnou či inou kriminalitou. Tiež, že by nebol kandidujúcim politikom ako pán Korčok či Pellegrini, ale občianskym kandidátom s podporou demokratických  síl a strán.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím si, že  by šlo pre značnú časť demokratickej verejnosti o  vhodný typ na prezidenta. Bol by presvedčivý  najmä  pre voliča s malým záujmom o politiku, ktorý  myslí viac priamočiaro a jednoducho. Pričom nemyslí komplikovane a akademicky ako zvykne  argumentovať zdĺhavo a hlbšie intelektuál. Ide o môj všeobecný názor, ktorým však nechcem tvrdiť, že Štefan Hamran nie je intelektuálne na požadovanej výške na funkciu prezidenta. Viem si ho tiež predstaviť aj elegantne oblečeného podľa protokolu.

Súčasná demokratická opozícia by preto nemala váhať, ale pána Hamrana osloviť, aby kandidoval.  A potom jeho aj pána Korčoka vhodnou a účinnou formou materiálne, mediálne či inak účinne podporiť. Oboch ako občianskych kandidátov.

Takáto dvojica demokratických,  fundovaných,  argumentačne   odlišných,  ale v podstatných veciach  sa doplňujúcich kandidátov bez  korupčnej či inej problematickej  minulosti by však navzájom na seba neútočili. Ale v mnohom by sa pomáhali a  v argumentoch sa podporili. Takže jeden z nich by určite postúpil do finálnych volieb a v nich by úspešnejší naisto porazil Petra Pellegriniho.

Pre voličov by to bol nový a prekvapivý pozitívny signál i štýl v slobodnej priamej voľbe hlavy štátu.  Pričom ten z dvojice, ako som už spomenul, čo by mal po jej prvom kole  menšie šance zvíťaziť, by sa vzdal v prospech víťazstva partnera (nie konkurenta). Ide o racionálne zvolený scenár pre záchranu právneho štátu a demokracie. To by sa však nesmelo tajiť už od počiatku voľby, aby sa potom voliči ani jedného z kandidátov  necítili oklamaní.

Pretože si myslím, že inak vyhrá kandidát Smeru (kam vietor, tam i plášť) a Slovensko potom neminie maďarská autokratická cesta štátnej korupcie,  oligarchickej moci a občianskej neslobody. Tiež to bude skorý  a omnoho horší návrat do čias už zabudnutých nezákonnosti a iracionality Mečiara. A tým aj väčší hospodársky a politický bojkot krajiny zo strany vyspelých štátov sveta. Tiež jej väčší úpadok. Teda taký vývoj, ktorý by najviac postihol práve materiálne najzraniteľnejších občanov.

Toto nebezpečie sa ešte zvýši práve tým, ak je Fico premiér, Pellegrini by sa stal prezidentom a potom predseda Národnej rady bude temer s určitosťou Andrej Danko. Šlo by o  súbor  skazy, ozajstnú politickú a hospodársku Sodomu – Gomoru, ktorej by tvrdo velil náš chorobne mocichtivý a o nič menej pomstivý Robert Fico.  

Táto voľba hlavy štátu je  pre  právny štát, demokratickú opozíciu i verejnosť nielen obsahom významná, ale zároveň pre všetkých demokratov bez rozdielu mimoriadne varujúca. Aby konečne  protivládna opozícia a   seriózne  nezávislé médiá „nemudrovali“ a začali rýchlo, racionálne a najmä spoločne konať.

Mali by verejnosť účinnejšie informovať na  konkrétnych príkladoch o rozsahu ústavných kompetencií a právomoci prezidenta aj o ich význame pre každý fungujúci demokratický právny štát, hoci ide u nás o parlamentný systém vládnutia.

Pretože už v najbližšej budúcnosti hrozí, že súčasná koalícia takisto ako za Mečiara  urobí všetko a čokoľvek, hoci   protiústavne, aby ústavné právomoci hlavy štátu čo najrýchlejšie zmenila a surovo oklieštila.

Kto a čo  spôsobil túto hrozivú povodeň skazy demokracie,  to by si vyžiadalo dlhý rozbor a úmorne hlbší komentár na pokračovanie. Možno sa na to podujmem. Lebo keď dnes čítam v novinách, že podľa prieskumu Focusu tackajúci sa na všetky strany Pellegrini má vraj teraz  najvyššiu dôveru občanov (ktorých?) a tá  mu údajne ešte porastie, tak potom ide buď  o podvod alebo ďalšiu  účelovú atomovku. Prieskum tiež naznačil, že jeho učiteľ klamstva Robert Fico  je v  tabuľke dôvery na treťom mieste za prezidentkou. Takže si potom pripadám, že som sa práve  prebudil zo zlého sna, od domova  v blízkom blázinci pezinskej Cajly.

Už dlhodobo ma zajíma  podiel médií na tejto ohavnej maškaráde celospoločenskej krízy nedohľadných dôsledkov. Keď 11 zradcov, prvotných spolupáchateľov  Fica v zúfalstve od neho utieklo po  volebnej porážke Smeru a založilo si stranu HlasoSmer. Takže vtedy ich existenčný potenciál predstavoval   prakticky dve veľké nuly (00). 

Ani nečudo, veď okrem názvu strany a poslaneckých mandátov nemali vtedy vôbec nič nové, ani nič nevyhnutná pre činnosť novej strany. Na bežnú jej činnosť nezdedili ani euro, nemali „vlastnú ubytovňu“, takže mali len osobné gáže z poslaneckého príjmu a navyše korupciou v Smere veľmi skompromitovanú a zlú povesť.

Automaticky tak vzniká logická otázka, ktorý „osol“ by finančne a mediálne miliónmi podporil takýchto politických skrachovancov? Teda tých, čo nenašli odvahu sa ani verejne ospravedlniť za svoju účasť v korupčnom spolupáchateľstve dve dekády v Smere?  No na počudovanie predsa sa našli  dokonca viacerí „osly“. A to ešte pred ich zradou Smeru, hneď po jeho volebnej porážke. Boli to bohatí oligarchovia, ktorí vsadili milióny na „Pelleho jedenástku“ bez žiadnej šance víťazstva v  predčasných voľbách.

Títo korupční pracháči (usvedčení a utajení veksláci, obchodujúci so štátom), vlastníci viacerých médií, potom zabezpečili HLASOSMERU takú nevídanú mediálnu podporu, taký zázračný obrat, štart a výsledok v predvolebnom boji lží a podvodov, že ak by im to nakoniec nezmarili  Ficove klamstvá a podrazy, tak by potom zvíťazil vo vynútených predčasných voľbách HlASOSMER. Bolo by tiež isté aj premiérske kreslo pre jeho šéfa.  Napokon ale  samotným oligarchom je celkom jedno, kto im bude  slúžiť, či to bude Pellegrini alebo Fico. Prípadne obaja.

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu