V týchto dňoch som zverejnil na túto problémovo významnú tému blog s názvom „Ak by som bol opäť šéfom novín, tak...“. Pričom som celkom zabudol, že dnes už žijeme v inej informačnej dobe a celkom v iných tiež možnostiach - jednoduchšie, lepšie a lacnejšie realizovať aj takýto v prospech spoločnosti námet, návrh či výzvu.
V prípade realizácie by stačilo na internete vytvoriť účelovú, technicky dosť náročnú stránku hodnotiaceho časového systému v troch kategóriach: HULVÁT, KLAMÁR a DEZINFORMÁTOR (týždňa, mesiaca a roka).
Stačí potom v systéme vytvoriť časové hodnotenie v rozpätí týždňa, lebo mená škodcov štátu automaticky vygeneruje za obdobia mesiaca či roka (v príslušných prehľadných tabuľkách) už samotný systém. Pričom respondent sa môže počas každého týždňa prihlásiť len JEDENKRÁT a vyplniť v tabuľkovej internetovej prihláške konkrétne mená v označení hulvát, klamár či dezinformátor. Môže však zopakovať jedno meno politika či iného verejného činiteľa hoci vo všetkých troch hodnoteniach.
Jednotlivé tabuľky tohto hodnotenia oprávnenej hanby bude treba zrealizovať technicky prehľadne, objektívne a zmysluplne. Aby občan čitateľ získal prehľadne informáciu v ktoromkoľvek čase aj o priebežných časových výsledkoch.
Tiež bude potrebné objektívne zvážiť platnosť hlasu pri hanobiacom označení menej známej osoby za hulváta, klamára či dezinformátora. Preto odporúčam, aby takúto anketu administratívne zabezpečovala niektorá známa zložka tretieho sektora samá alebo spoločne s mienkotvornou redakciou.
Ľutujem, že pri pokročilom stareckom veku a opotrebovanom zdraví nemám aspoň o desať rokov menej. Lebo potom by som bez zaváhania sám sa rozhodol ísť realizovať takýto potrebný projekt.
V tejto súvislosti na záver tejto výzvy a ponuky zopakujem časť textu z môjho posledného blogu (jeho čitateľom sa za opakovanie textu ospravedlňujem):
Ako šéfredaktor týždenníka Slobodný piatok som mal s anketami výbornú skúsenosť. Ešte v roku 1991 som vytvoril tri ankety: POLITIK ROKA, MANAŹÉR ROKA a MINIREFERENDUM. Tá posledná z nich dosiahla u čitateľov až vyše 80 – tisíc respondentov pri náklade cez 110 tisíc výtlačkov SP s ani nie 5 percentnou remitendou.
V ankete Minireferendum čitateľ zakaždým riešil len jednu otázku významnej aktuálnej témy. A to na zverejnenom výstrižku novín, na ktorú odpovedal buď ÁNO alebo NIE.
Na základe výsledku ankety sa potom uskutočnila záverečná diskusia vtedy v jedinej celoplošnej televízii. Posledná z besied v novembri 1992 (o zrušení trestu smrti) sa vysielala z Bratislavy za účasti aj diskutérov z Čiech (zúčastnil sa jej i budúci prezident ČR M. Zeman). Pričom jej hodinový priebeh odvysielala i ústredná Československá televízia v Prahe.
Myslím si, že podobná repríza besedy na novú aktuálnu tému (konkrétne ročných výsledkov ankety) by v niektorej z troch televízii RTVS, Markízy alebo JOJ bola pre divákov nielen zaujímavá, ale aj dostatočne sledovaná. Čo však nepredpokladám, že by to bola diskusia ešte aktuálna za vlády Róberta Fica.
Vtedy bolo nepodstatné, že jej účastníkom bol aj súčasný premiér Fico, ktorý ako právnik napísal o téme trestu smrti knihu. No nemilo ma prekvapil, keď mal nepekný slovný konflikt (pred štúdiom a početným publikom) s obľúbencom Mečiara, tiež útočným Romanom Zelenayom.