Verejnosť klamú, strašia a polarizujú ...

Ide o reálny obraz médií vo vlastníctve korupčnej oligarchie. Podľa mňa už nie je dôvod na omyl takejto kritiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Na úvod článku budem citovať skúseného novinára Petra Šabatu. Ten bol predtým hlavným editorom SME a teraz je zástupcom šéfredaktora českého denníka Právo. Pod titulkom „Aj škodcom Slovenska dodáva Putin sily“ (SME 4.1.) napísal okrem iného toto:

„Koniec vlády Eduarda Hegera po mesiacoch chaosu totiž nevyzerá ako drobná demokratická nehoda, ale práve s ohľadom na ukrajinskú kulisu ako veľmi riskantné žonglovanie s osudom krajiny.“ „Mnoho ľudí stratilo prirodzený strach z oligarchie a impéria a zabudlo, že demokracia si vyžaduje morálne odhodlanie a fyzickú odvahu.“ „Tí, ktorí brali demokraciu ako samozrejmosť, námesačne kráčali v ústrety tyranii. A ukrajinský odpor je pre nich budíčkom.“ (Koniec  troch citátov  z celostránkového textu autora)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ten síce nemenuje, kto z politikov,  ktoré inštitúcie štátu či reálny nový jav (okrem vojny na Ukrajine) zavinil pre Slovensko daný kritický vývoj. Asi mal svoj dôvod, že neoznačil za vinníka tohto desaťročia dlhého marazmu u nás Hegerovu vládu. Nezvolil rovnako drsný a neobjektívny spôsob hurá kritiky, aký   systematicky a účelovo uplatňujú všeobecne, mnohé slovenské médiá voči vláde.

S českým autorom a jeho textom celostránkového článku plne súhlasím. Najmä v tom,  že koniec Hegerovej vlády môže byť v súčasnej kritickej situácii vo svete (Európe osobitne) pre náš zraniteľný rozkradnutý štát „veľmi riskantné žonglovanie s osudom krajiny.“

SkryťVypnúť reklamu

Žiaľ, toto veľmi reálne nebezpečie  však  preferujú čoraz okatejšie viaceré hazardujúce médiá a politici. Najmä ho ignorujú všetci tí „spasitelia ľudu“, čo sú až po uši namočení v dosiaľ netrestanej a nepotrestanej korupcii. A majú opodstatnené obavy zo straty slobody a konca osobných ziskov.

V podstate to platí aj pre tých novinárov, ktorí pre politickú krátkozrakosť či  neodbornosť podporujú  týchto už usvedčených škodcov krajiny tým, keď  patologickým klamárom  poskytujú v médiách už od pádu Pellegriniho vlády neprimerane a nedôvodne široký mediány priestor pre šírenie lží, poloprávd či  pre osvedčené a usvedčené klamstvá ľahkoverným voličom. Ti kalkulujú s bežným profitom, že desaťkrát opakovaná lož sa stane nakoniec „pravdou“.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto médiá im tak dláždia cestu pre záchranu pred spravodlivým trestom. Práve predčasné voľby  by mali umožniť opätovne ich návrat k autokratickej moci a korupčnému beztrestnému obohacovaniu.  Keď zákon sa bude zasa  ohýbať podľa ich potreby a požiadaviek. A jeho paragrafy budú mať znova rozdielny „meter“ na beztrestnosť pre tzv. „našich ľudí“.

V tejto falošnej politickej hre hodnôt a kvázi „hodnôt“ je veľa neznámych figúr, ktoré už teraz usilujú o antidemokratický vývoj Slovenska. A predovšetkým  tiež pôjde o zmenu z jeho  terajšej orientácie na Západ a opäť v Smere na Východ. Inej cesty tohto „krívajúceho vývoja“ už nemáme. Keďže siločiary hystérie i histórie v strednej Európe sa neraz zvyknú opakovať v náš neprospech.   

SkryťVypnúť reklamu

Predčasné voľby sú až  príliš problematická a  pochybná záchrana Slovenska z jeho politického a amorálneho bahna. Tú si vrúcne želajú mnohorakí  korupčníci práve vytvorením „alternatívy vzniku novej“ koaličnej vlády z korupčného Hlasu, Smeru a sčasti korupčnej aj Sme rodina.  

V horšom prípade by ich uspokojilo aj o jeden odtieň bledšie a navonok vyhovujúcejšie zlo. A to Vláda Hlasu, Progresívneho Slovenska, Sme rodina a SaS. Prípadne ešte z inej parlamentnej strany z  pravého stredu.

Inak by šlo  len o „krajšiu vizuálnu fasádu“ na oklamanie občanov. Navyše sa môže stať, že po podraze vlády  sa SaS(ka) už  nedostane po predčasných voľbách ani do parlamentu. Ak strojca tejto našej skazy (nie náhradník Matovič) si ešte zachoval v sebe aspoň kúsok disciplíny, sebareflexie  a „štipku rozumu“, tak potom prijme návrh Hegera na rekonštruovanú  vládu (76) už bez premiérovho šéfa, čo si dal podmienku na zotrvanie v tej terajšej.  

Pretože skoršie voľby by okrem nežiadúceho nebezpečia výbuchu ďalšej veľkej krízy a možného bezvládia nevyriešili v praxi vôbec nič. Boli by v dnešnom všestrannom kolotoči ohrozenia krajiny  iba  snom a spomienkou na lepšie (zle) časy už  s neprimerane horšou vládou. Než bola tá médiami permanentne kritizovaná a inkriminovaná  prakticky  za čokoľvek, čo (ne)urobila bez zreteľa diferencovania čo robila dobre či zle.

Všetko bolo vždy univerzálne a výlučne „krvavo čierne“.  Práv0e jej  skorú likvidáciu mala oligarchia  v pláne hneď od vzniku tejto nesúrodej koaličnej moci s krívajúcimi partnermi  na jednu nohu - Sulíkom a Kollárom.

V citácii budem v blogu ešte pokračovať. Tentoraz dlhým úryvkom z novoročného prejavu pani prezidentky:

„... naša spoločnosť sa nachádza v nálade poznamenanej vnútornými konfliktmi, nedôverou, skepsou a pretrvávajúcim rozdelením do názorových skupín, ktoré len ťažko hľadajú spoločnú reč. Politická situácia sa v závere roka vyvinula až do odvolania vlády.

            Ocitli sme sa v situácii, keď sa na potrebe zmeny k lepšiemu zhoduje masívna väčšina spoločnosti . Zrejme nás čakajú predčasné voľby. Pre mnohých je zmena spojená s obavami o ďalší vývoj spoločnosti. Ale príde len to, čomu prísť sami umožníme.

            Skúsme sa teraz pozrieť na horizont tejto zmeny. Kam by Slovensko po tridsiatich rokoch svojej štátnosti malo kráčať? Akým Slovenskom by malo byť?

            Zrejme sa zhodneme na tom, že by malo byť bezpečným domovom pre svojich občanov. Že by malo byť štátom, kde spravodlivosť platí pre všetkých rovnako. Kde sa ľudia na štát môžu spoľahnúť, lebo im pomôže v zložitej situácii a vo výsledku zlepší ich kvalitu života.

            Štát, ktorý politickí reprezentanti riadia, nie uvádzajú do chaosu. Štát, ktorý dokáže dosah celosvetových kríz na našich občanov zmenšovať, štát, ktorý je spoľahlivým a rešpektovaným partnerom v zahraničí. Spoločnosťou, kde nenávisť nebude narastajúcou emóciou. Štát, ktorý je spoločenstvom spokojných ľudí, domovom, kde sa ľudia budú chcieť vracať, a nie z neho odchádzať.“

Skúsme sa však nad touto výstižnou analýzou a v podstate len zbožným želaním pani prezidentky hlbšie zamyslieť. Najmä nad jej presným, významným a varovným  konštatovaním o nevyhnutnosti hľadania prostriedkov nápravy a záchrany pre ohrozené Slovensko (citujem jej slová):

„Ako to však urobiť v krajine, kde pomerne veľká časť ľudí verí klamstvám a propagande.“

So všeobecnou diagnózou  pani prezidentky aj novinára Petra Šabatu o kritickom stave ochorenia nášho len tridsaťročného štátu sa dá iba súhlasiť. V ich textoch mi však chýba spôsob a odporučená terapia liečby mladého pacienta, v ktorom tele je ešte dostatok síl na uzdravenie. Myslím si, že možný účinný liek jeho lepšieho zdravia predsa existuje. Keďže ide a širšiu analytickú tému, rozvediem ju a ukončím až v ďalšom mojom blogu.   

   

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu