Verejnosť klamú, strašia a polarizujú (2.)

Sloboda médií je nevyhnutnosťou demokracie, hoci neraz sú i nástrojom diktatúry. O ich moci vyhlásil pápež František:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

„Niekedy je jednoduchšie sa nenechať vyprovokovať konkrétnymi situáciami a kráčať ďalej tak, že opakujeme minulosť, bez srdca, bez rizika voľby – radšej sa prebíjať tak, ako za nás rozhodnú iní – možno dav alebo verejná mienka, alebo to, čo nám predávajú médiá. To nie je dobré. A dnes často robíme veci, o ktorých za nás rozhodujú médiá. A strácame slobodu.“

(Citát z príhovoru Svätého otca na stretnutí s biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi, seminaristami a katechétmi v bratislavskej Katedrále svätého Martina. Z knižky „Posol Jednoty a pokoja – Návšteva pápeža Františka na Slovensku“.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Svätý otec vystihol temer neobmedzenú a utajenú  moc médií, ich podstatného vplyvu na myslenie a konanie prakticky každého občana  (u nás osobitne). Tá v politike dodnes vzrástla do rozhodujúcej sily v každej spoločnosti.

Takže relatívna popularita politikov, ich vplyv, postavenie a relatívne posudzovanie  ich výsledkov v politike a dianí krajiny,  závisia už v rozhodujúcej miere od priazne či nepriazne médií. Tento stav nárastu mediálnej moci, ktorý je skrytý pod jej povrchom, potom ohrozuje samotnú kvalitu demokracie, chápanú vždy individuálne a rôzne.

Význam a prínos médií určuje to, či  sa snažia objektívne reagovať na podstatné udalosti v štáte alebo ich účelovo zahmliť do pozadia. No najmä, ako o nich podľa vlastnej stratégie  informujú svojho adresáta občana. Buď v záujme celospoločenského DOBRA, alebo v prospech vybraných skupinových tzv. „ELÍT“ konkrétneho spoločenského prostredia.  

SkryťVypnúť reklamu

V tom druhom prípade médiá zneužívajú demokratickú slobodu slova a svoje výsadné postavenie monopolného informátora a šíria vedome  dezinformácie. Ich  účelom  je tak neraz vyvolať v spoločnosti  protispoločenský efekt -  nepokoj, strach a polarizáciu v komunite. 

Čo nakoniec v dlhodobom trende splní svoj účel a cieľ. Vyvolá v štáte chaos, nespokojnosť, rozklad či rebélie. Práve to  všade a vždy spoľahlivo fungovalo a funguje podľa zadania účelu médiám  vplyvnými skupinami oligarchie, a v horšom už samotnej autokracie štátu.

Dobre si ešte pamätám na krvavý komunistický teror začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia a v ňom  hanebnú a odsúdeniahodnú úlohu novinárov (sluhov) komunistického režimu.

SkryťVypnúť reklamu

Veď ešte predtým,  kým začali vyšetrovatelia mučiť svoje obete, ešte prv, než prokurátori predniesli svoje lživé obžaloby a poplatní sudcovia  vyniesli nad nimi nadiktované rozsudky trestu smrti, tak práve   „novinári“ (reálni spolupáchatelia zločinu) ako prví „obžalúvali“ najhoršími klamstvami vraj  „protištátnych zločincov, zradcov a sprisahancov proti  ľudu  i socializmu“.

Práve takýmto vraj „novinárom“ (a bolo ich veľa) zadali najvyšší bossovia KSČ   hlavnú  úlohu oklamať do roku 1948 ešte v podstate demokraticky mysliacu verejnosť. Aby následne zradikalizovaný a rozhorčený tzv. „pracujúci ľud“ nátlakovo žiadal  v masových protestných rezolúciách  pre bývalých významných súdruhov a „spolubojovníkov triedneho boja“ zborovo „ŠiBENICU“ .

SkryťVypnúť reklamu

O neobmedzenej moci politického vplyvu moderných médií  napísal  výstižný článok v SME (18.1.) aj skúsený komentátor Arpád Soltész, z ktorého budem v blogu citovať:

„Dnes sa  ľudský mozog varí v neustálom prívale informácií, ktorých drvivú väčšinu tvorí hlušina. Teda v lepšom prípade, v horšom to môže byť aj toxický obsah, ktorý vzniká cielene preto, aby ublížil.“  

„Obraz sveta si skladáme z klebiet, ktoré sme pozbierali  po krčmách a trhoviskách sociálnych sietí. Nájdu sa v nich aj útržky faktov, ale celkový obraz je pokrivený a mätúci.

Prácou novinára je hovoriť ľudom, čo počuť potrebujú, aj keď to počuť nechcú. Aj keď ho za to nebudú mať radi. Prosto to patrí k povolaniu.

Prácou počítačového algoritmu na sociálnej sieti je udržať pozornosť, čiže podsúvať ľuďom veci, ktoré počuť chcú, bez ohľadu na to, či je to neužitočné, alebo aj toxické.

Novinári ten súboj nemôžu vyhrať. Môžu ho vyhrať len čitatelia, ktorí si uvedomujú, že je dôležité mať v hlave poskladaný obraz sveta, ktorý aspoň zhruba korešponduje s realitou, aby sa v ňom dokázali navigovať a správne sa rozhodovať ...“

Súhlasím s autorom s jeho presným pomenovaním súčasných deformácií v stave informovanosti občana. Ide o mediálny vplyv na jeho ,názor, orientáciu,   okolité dianie a vlastné konanie. Zväčša v neprospech pozitívnej reality a všeobecnej potreby. Môj poznatok od komentátora sa však líši v tom, že siaha aj  na sféru oficiálnych vplyvných médií. Teda až za hranicu  informačných škôd, páchaných nielen internetom.

Práve v médiách sú často všeobecne zverejňované polopravdy  najnebezpečnejším nástrojom dezinformačných kampaní a narastajúcej  hlušiny nebezpečnej cieľavedomej propagandy.  Nimi sa  oháňajú a „argumentujú“ práve najväčší klamári  politickej či inej príslušnosti,  mediálnej zručnosti a najmä presvedčivosti.

V našom prípade sú to sólisti  Fico s Pellegrinim a ich blízki spolupáchatelia korupcie a oligarchickej mafie. Najčastejší hostia v médiách, vyškolení majstri v politike dezinformácii. V nich majú ich útoky, klamstvá a polopravdy (hneď od posledných volieb) a svojej výraznej volebnej porážky, nevídane, neobmedzene a nedôvodne možnosti na klamanie voličov.

Pýtam sa teda kompetentných majiteľov médií (najmä Markízy a JOJ), podľa akého povolebného princípu a kľúča zadali selektovať  takýto  výber  dezinformačných klamárov,  korupčníkov a už krátko po voľbách aj „politických mŕtvol“? Vari len podľa opakovaných prieskumov  ako účinného nástroja vplyvu na verejnú mienku?

Títo dezinformační mágovia v televíznych štúdiách  síce navonok  „informujú“  o skutočnom jave či udalosti u nás, ale si ich vždy  „upravia“    v diametrálnom rozpore s realitou.  Zakaždým podľa  vlastného „scenára“, potreby, aktuálneho významu a svojho útočného klamstva.

Pričom verejnosť ich lži a výmysly často zvykne  „zhltnúť“ aj s „navijákom“. Takže sme dnes v politike svedkami potemkinovho divadla a najväčšieho divu sveta, ktoré podľa mojich poznatkov nemajú obdoby. Keď z  potenciálnych kriminálnikov sa zásluhou médií možno stanú suverénni víťazi aj demokratickými silami nemúdro „pretlačených“  predčasných volieb.

Lenže túto  pohromu a zemetrasenie v strednej Európe nemohol vyvolať jedinec Matovič či vláda OĹaNO akýmkoľvek zlým konaním (nežijeme zatiaľ v diktatúre), ako sa o tom snažia presvedčiť verejnosť médiá, ale práve mnohé iné rozhodujúce faktory kríz dneška. K ním treba zaradiť aj informačné „prešľapy“ mnohých novinárov. Pričom práve médiá  sú i pred opodstatnenou kritikou „zvonka“ väčšmi chránené  než medveď v lese.

Takže na zásadnú skutočnosť, napríklad na nebezpečné lži a  polopravdy permanentných hostí (oboch klonov Smeru) v politických „diskusiách“, adekvátne či vôbec nereagujú ich moderátori a „dramaturgie“. Keď tie hneď od vzniku protikorupčnej vlády  systematicky pozývali aj  pozývajú do besied patologických klamárov.

 A nechajú ich tak bez prerušenia toku lží a bez ich opráv dezinformovať verejnosť. Pričom temer tri roky boli  dvere do televíznych štúdií pre víťaza volieb  OĽaNO  až pričasto celkom zatvorené. Keď prípadnými oponentmi „smerákov“ z oboch klanov boli politici buď Sme rodina, alebo SaS, populisticky „rozkročení“ (podľa aktuálnej situácii) jednou nohou vo vládnej koalícii a druhou v opozícii.    

Klamať im dovolia dokonca  aj v  hodnoverne súdmi preukázanej kriminalite. Teda im umožňujú  verejne spochybňovať a napádať desiatky súdmi už právoplatne vynesené tresty významných kriminálnikov aj už na súdoch podané prokuratúrou obžaloby dlhoročných spolupáchateľov tzv. „našich ľudí“ z oboch Smerov. Potom nečudo, že protikorupčnú očistu spoločnosti hatia akokoľvek.

Ide však o vážny zásah do demokratického systému spravodlivosti, jeho spochybňovania a  uplatnenia v praxi. Táto nevyhnutnosť skutočnej demokracie, teda   spravodlivé potrestanie vinníkov a zločinov korupcie v dosiaľ utajovanej a netrestanej už od vzniku štátu, sa však príliš rýchlo vyparila zo slabej pamäti občanov.

Tí celkom zabudli, prečo a za čo rozhorčene demonštrovali a protestovali po vražde novinára Kuciaka. Ale ani potom nepadla predčasne vláda Róberta Fica. Ten poveril „vládnuť“ svoju pravú ruku  Petra Pellegriniho.  Vtedy  média boli ticho a nerobili rámus za predčasné voľby ako skryte a cieľavedome od   roku 2020.

Daná skutočnosť, samozrejme, že  brzdí  aspoň čiastočné zúčtovanie s rozsiahlou kriminalitou v minulosti štátu (viď  v klietke väznená Gorila). Navyše vyhrážky Róberta Fica odvážlivcom presadzujúcim spravodlivosť, že ak znova získa moc, tak zruší špeciálny súd a špeciálnu prokuratúru, Tieto slová sú nielen na zamyslenie, ale varovaním pre ozajstných demokratov.

Ide tu však o nevyčistený chlievik celoštátnej korupcie  od vzniku samostatnosti Slovenska. Ten nám bude  stále smrdieť a jeho tučné „prasiatka“  v ňom  budú si naďalej  hovieť a bohatnúť.

Občan už celkom zabudol v akej najkritickejšej dobe od skončenia svetovej vojny sa ocitla  protikorupčná vláda  od získania moci v paľbe najostrejšej  kritiky za čokoľvek čo vykonala, alebo čo práve robí. Či už dobre alebo zle. S takou mediálne protivládnou kritikou som sa ešte od vojnového slovenského štátu po všetky vlády dodnes  ešte nikdy nestretol. Hoci v politike som toho negatívneho počul, videl a zažil za svoj život neúrekom veľa zlé, pričom iba výnimočne i aj niečo dobré.

O zverejňovaných  lživých informáciách a poloprávd v médiách som už publikoval  viaceré kritické blogy od nástupu protikorupčnej vlády v marci 2020. A v nich som vždy vyslovil konkrétne výhrady: Prečo má v médiách už  temer tri roky hlavné slovo „výkvet a elita“ klamárov a korupčníkov z oboch  Smerov?

Najmä ich obľúbenec, „nepoškvrnený“ v politike Peter Pellegrini, ktorý zo všetkých zoznamoch hanby a rôznych káuz akosi  „záhadne“ vypadol. Zrejme, aby mohol byť víťazom predčasných volieb.

(O tom, že médiá verejnosť klamú, strašia a polarizujú uverejním už konkrétnejšie prípady v budúcom samostatnom blogu, v ktorom na to bude dostatočný priestor.)

P.S.: Prosím čitateľov, ktorým sa blog páčil, aby ho dali v rámci svojich možnosti a ochote  zdieľať aj na sociálne siete. Keďže obsah mojich politických blogov je na blogu SME nežiadúcim a tak sú aj nedostatočne a málo čítané. Svedčí  to o ich diskriminácii, že ani jeden nie je v „osmičke „Dnes najčítanejšie“. Hoci tam patria na popredné miesto.

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu