Vraj "buď nepoznáte fakty, alebo klamete"

To sú slová kritiky na môj posledný blog a jeho autora: "Rusi nepomohli povstalcom Varšavy ani SNP"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Určite mám o klamstvách o Povstaní a imperiálnej politike nášho „priateľa na večné časy“ oveľa hlbšie, konkrétnejšie a objektívnejšie poznanie (zaryté v mojej starej hlave) než kritik článku, poučený z internetu (prípadne z iných zdrojov)  teoreticky a nepriamo.  

Vraj nepoznám fakty alebo klamem, o tom  nech si vytvorí názor čitateľ blogu. Už od siedmich rokov detstva som citlivo vnímal a osobne vzťahovo prežíval nielen  teror, nenávisť a krádeže (arizácie) vojnového slovenského štátu, ale následne aj totalitu i veľkú  zvrátenosť komunistického režimu.  A potom (po okupácii Rusov)  dominovala dvojtvárnosť a násilnosť normalizačného režimu. Tieto kritické obdobia našich dejín sa síce v detailoch  líšili, ale  spoločne mali jedno: klamstvo, neľudskosť a kriminalitu. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže minulosť (dejiny) sa zvyknú (v inej podobe) opakovať túto zmes totality, dekadencie a úpadku prežívajú občania aj dnes. A to bez ohľadu na politickú, rasovú, náboženskú či sociálnu príslušnosť. Všetka táto naša mizéria a patália antidemokracie vznikla ešte pred skončením vojny na základe dohody na konferencii jej víťazov  v Jalte o rozdelení Európy na svety slobody a temna. Rozhodli o tom dvaja vtedy najmocnejší politici na Zemi - imperiálny   krutovládca Stalin a už senilný, naivný prezident USA Roossevelt.      

Jeden diskutér bloger spred troch rokov ma v blogu „opravoval“, že za vojny neexistovalo každodenné vysielanie  z Británie pre antifašistov našej okupovanej vlasti  s názvom „VOLÁ LONDÝN“ ... Vraj to bola stanica BBC. Diskutér si uvedenú informáciu „vyguglil“ na internete. Lenže BBC zabezpečovala iba všeobecne prenos tejto relácie.

SkryťVypnúť reklamu

Už od roku 1942 až do konca vojny som s otcom každý večer pozorne počúval správy „Volá Londýn“ a hneval sa na ich silné vlnové rušenie fašistami. Na konci vysielania hlásateľ vždy skončil slovami: „Dobrou noc a pevnou nadějí“, ak bol Čech. Ak Slovák, tak ukončil reláciu slovenským pozdravom.

Netvrdím, že sa po 80 - rokoch po Povstaní a zradnej úlohe v ňom našich osloboditeľov z Východu, nemôžem  sa  v presnosti ohraničenia ich časovej  stopy v detaile pomýliť (ako uviedol môj kritik), ale nie v podstate a vo význame zverejnených základných a podstatných údajov o udalostiach tých historických dní.  Lebo v mojej staropamäti sú samotný priebeh a obsah  SNP  natrvalo a pevne zafixované. Hovorí  sa, že: „Dejiny píšu víťazi.“  Čo nie sú celkom prázdne slová.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Povstania bolo lží však neúrekom veľa. Šírili ich komunisti a začali ich teraz pestovať aj pravdomluvci zo Smeru, Hlasu a SNS. Mnohé z týchto klamstiev či  účelových „právd“ či nepresností automaticky prebral i internet. Mal ešte málo času na to, aby sa očistil od lží mnohých zložitých a neprehľadných  procesov aj záujmov politiky a korupčnej oligarchie, šírených v čase osem desaťročí.

Je potrebné si uvedomiť, že do Povstania šli dobrovoľne vojaci, francúzski antifašisti, odbojári, ale aj problematickí  partizáni, dobrodruhovia i pochybné živly z rôznych dôvodov. Nebolo to iba rýdze vlastenectvo, ideály demokracie a slobody či následný odpor proti fašizmu. Veď v SNP sa stretli obetaví hrdinovia aj nehodní zbabelci, presvedčení antifašisti aj prevlečení režimisti, ale zrejme tiež kriminálnici. Tí sa neštítili ani vraždenia,  čo dosvedčujú kriminálne kauzy v našich národných farbách.

SkryťVypnúť reklamu

Je tiež neodškriepiteľnou realitou histórie, že  silné vojská Červenej armády táborili pri samom  brehu rieky Visly, ale na masaker „bratov“ Poliakov sa iba nečinne prizerali a mu nezabránili..

Aj v prípade, že by mal  kritik môjho blogu pri termíne útoku ruských lietadiel na piešťanské letisko  objektívnu pravdu,  ich  pomoc povstalcom sa aj tak až o štrnásť dní oneskorila, hoci  mohla prísť o tento čas skôr. Ale  prišla   už  príliš neskoro.

Z piešťanského letiska vtedy denne odlietala bombardovať povstalecké ciele letka ľahkých bombardérov  ŠTUKA. Obloha povstalcov tak v najkritickejšej dobe  nebola vôbec nikým a ničím chránená. Letecké útoky z Piešťan  likvidovali životy slovenských vojakov, ale sprvu mali pre Nemcov  pri potlačení Povstania  aj strategický význam.

Ciele a plány povstaleckej slovenskej armády, ktorej postup riadili cez jej antifašistických dôstojníkov generál Golian a z Londýna vyslaný k nám minister obrany exilovej Benešovej vlády generál Viest. Tie  presiahli záujmy Slovenska, mali mať  pozitívny vplyv na skoršie ukončenie vojny. Divízny generál Malár mal so svojim vojskom obsadiť pred Nemcami Dukelský priesmyk. Takže Rusi a náš armádny zbor mali prekročiť slovenské hranice prakticky bez boja. V tomto prípade po vyhlásení v rozhlase bojové heslo „Začnite s vysťahovaním“ by sa zrejme pridali k Povstaniu aj jednotky na západnom Slovensku.

V tom prípade rýchly  postup Rusov, našich a rumunských vojakov by ľahko neutralizoval odpor vojsk Wermachtu.  Slovensko by potom bolo oslobodené  za niekoľko dní. Naša SLOBODA  mohla mať  málo materiálnych  obetí a tých najmä na životoch. Ani v Bratislave by potom nebol symbolický cintorín Slavín. Takýto vývoj bez krvavej vojny však  báťuška v Kremli nechcel a ho určite zamietol.      

SNP bolo dôsledne naplánované. Na strednom Slovensku v centre Povstania sa hromadili v skladoch materiálne zásoby. Do trezorov pobočky Slovenskej národnej banky v Banskej Bystrici jej guvernér, významný finančný expert Karvaš prikázal previesť z bratislavskej centrály náš zlatý poklad, ktorým stabilizoval v čase vojny hodnotu slovenskej koruny. Pred dobytím B.B. Nemcami bol letecky prevezený do Londýna do britskej národnej banky. Po vojne šiel z Londýna do depozitu Československej národnej banky v Prahe a po rozdelení Česko – Slovenska stal sa podnetom a predmetom krátkeho i neúspešného sporu Mečiarovej vlády s českou.

Škrt týmto smelým a reálnym plánom spôsobilo osudové predčasné vypuknutie SNP. Túto nečakanú pohromu ma na svedomí nezodpovedný hlupák, veliteľ martinskej posádky. Ak sa nemýlim menom Cyril Kuchta. Ten nechal zatknúť vo vlaku skupinu nemeckých dôstojníkov, ktorých následne dal postrieľať na nádvorí kasárne.

To, že tieto vraždy poslúžili výlučne vojnovým plánom Kremľa, svedčí skutočnosť, že uvedená historická „velezrada“ šibnutého veliteľa vôbec nebola súdená ani potrestaná. Komunisti ho dokonca ponechali doslúžiť v uniforme komunistickej armády. To sú moje stručné pamäti na uvedené udalosti a odpoveďou na kritiku diskutéra v predošlom blogu.

P.S.: Blog je dnes dlhými prestávkami vyradený (aj na druhý deň od zverejnenia) z hodnotiaceho systému SME, takže jeho počet čitateľov nedosiahol celkovo ani 1 100 čitateľov. Hoci najmä diskusia v rámci blogu zobrazuje veľmi široký, málo známy a rôznorodý názor jeho diskutérov o SNP. Umožňuje tak výnimočnú možnosť spoznať konkrétne neznáme, zaujímané i diskutabilné fakty o komunistami účelovo klamstvami dezinformovanom Povstaní. A to z mnohých rôznych historických pozícií, písomností, osobného spoznania či iných zdrojov rozhľadených diskutérov z pestrého názorového a politického spektra.

Je preto veľká škoda pre slovenskú verejnosť, že z dôvodu sporov autora článku s administráciou blogu SME dochádza k tupej a škodlivej cenzúre blogera a tým aj k nízkeho čítanina tohto v celku výnimočného textu vecnej a užitočnej polemiky o Slovenskom národnom povstaní. Táto minirecenzia aj blog sa predovšetkým úzko viažu na predchádzajúci článok autora J.S. "Pravda dejín: Rusi nepomohli povstalcom Varšavy ani SNP", ktorý mal temer 14 - tisíc čitateľov a 24 diskutérov. Významný je tam najmä prvý diskusný príspevok (inžinier132), v ktorom diskutér zverejnil slová svojho otca, ktorý bol na Dukle a hovoril o tom, čo sa tam naozaj udialo.

Vo vnútornej evidencii admina (mimo dosahu čitateľa) je tento blog opakovane a nesprávne zaraďovaný ako druhý (hoci má byť prvý). Keď danú chybu aktualizujem klikami na článok (čo pre poriadok a zrejme aj potrebu robím), tak dochádza k jej náprave, čo možno môže súvisieť s technickou cenzúrou. ide však len o môj subjektívny odhad. Až doteraz nedosiahol článok ani 1400 - krát čitateľov.

To, že v mojom prípade ide o preukázanú technickú cenzúru dosvedčuje i skutočnosť, že blog následne (ani o 2 dni neskôr) nedosiahol počet čítania uvedených stagnujúcich 1400 - krát. Teda za dva dni potom nemal ani päťdesiatku čitateľov, čo je v rámci blogov SME zrejme rarita, keď to pán admin prehnal. Čo na to jeho páni advokáti, ako ho teraz obhájite?

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu