Príma hruštička

Písmo: A- | A+

Katarína je jedna z mála žien, ktoré sa o svojej postave nehanbia rozprávať. Túto odvahu využila vo svoj prospech a ako prvá vztýčila Plus Size vlajku aj na slovenskej internetovej scéne. Ako sama tvrdí, nie je ľahké bojovať o pozornosť s už zabehnutými módnymi blogermi a prispievateľmi. Zatiaľ sa jej to celkom darí a svoj nápad postupne zveľaďuje a dostáva do popredia. Milé dámy, ak patríte medzi ženy krv a mlieko a chcete vedieť, ako sa dobre obliecť či nalíčiť, a najmä ako získať potrebnú dávku guráže, tento rozhovor je práve pre vás. Nasledujúce riadky však môžu byť veľmi užitočné i pre ľudí, ktorí majú nejaký nápad, no ešte nevedia, ako ho realizovať.

Titulná fotografia

Titulná fotografia

Kati, ty si prišla s nápadom, s akým som sa na Slovensku ešte nestretla. Skús nám priblížiť, čo to vlastne je a ako k tomu došlo.

Má to byť informačno–edukatívno-príjemná internetová stránka, ktorá by sa zaoberala módou. Nie tie klasické módne blogy, v ktorých sa dievčatá odfotia v tom, čo si dnes kúpili. Skôr vzdelávacia stránka o tom, ako sa majú obliecť dievčatá, ktorých konfekčná veľkosť nie je typická pre naše obchody (čo sa v zahraničných obchodoch volá Plus Size Fashion). Nápad vznikol v mojej hlave, kde bol už veľmi dlho, no chýbal mi priestor na realizáciu. Najskôr som začala robiť s Kajou Č. - (vedie stránku www.ocarujuca.sk, fotografka a stylingová poradkyňa) a počas ktorejsi našej debaty som jej navrhla tento nápad. Rýchlo sa toho chytila, pretože je veľmi talentovaná a náchylná k podobným veciam. Začali sme teda riešiť grafickú úpravu. Stránka bola hotová do niekoľkých mesiacov s tým, že sme chytili dobrú cenovú ponuku.

Na dizajne stránky si pracovala sama alebo ti niekto pomáhal? Bola to práca na objednávku?

Mala som v hlave základnú šablónu čo sa týka vzorov a farieb a celé som si to v podstate urobila sama, akurát som si na hodinku – dve sadla s človekom, ktorý prevádzkuje tento web. Opýtal sa ma čo tam chcem, ako to chcem – od farby, písma až po rôzne detaily. Kaja ma naučila pracovať s týmto systémom a zistila som, že je to jednoduché. Po tomto kroku už bolo iba na mne, čo a ako často budem prispievať.

Vložila si do tohto nápadu i finančné prostriedky? Dá sa to finančne zvládnuť?

Platila som iba základné veci. Vôbec tomu nerozumiem, ale viem, že to mám predplatené na rok. Je to v podstate jednorazová záležitosť každý rok, čiže dopredu vieš, že budeš platiť a môžeš si postupne našetriť. Myslím si, že zadarmo nie je nič a pokiaľ do toho nechceš vložiť svoj počiatočný kapitál, tak ani nemusíš nič začínať.

Ak tomu správne rozumiem, ty teraz spolupracuješ len s už spomínanou fotografkou?

Táto žena je veľmi multifunkčný človek, pretože jednak je fotografka, jednak má akreditovaný vizážistický i stylingový kurz. Je to naozaj odborníčka a mám sa stále od nej veľa čo učiť. Stala sa mojou dvornou fotografkou, nadchol ju môj nápad a spolu hľadáme modelky. Kaja má väčší okruh známych dievčat, pretože pracuje s kozmetikou. Zo začiatku prichádzali modelky od nej, ale už boli aj nejaké „moje“ (úsmev). V praxi to vyzerá tak, že Kaja dievčatá odfotí, následne fotografie upraví, ja vyberiem tie najlepšie a nahodím ich na web s tým, že všade je označené, kto a čo robil.

Modelky vám pózujú na báze dobrovoľnosti?

Zatiaľ to musíme robiť tak, že je to obojstranná výpomoc. Určite nemôžeme osloviť modelku s tým, že od nej budeme ešte pýtať aj peniaze za jej osobnú reklamu. My tiež dievčatám neplatíme za ich prácu pre nás. Očakávam od toho, že ak to už bude naozaj dobre rozbehnuté, budeme už mať niečo za sebou a ľudia pochopia, že je to pre dobrú vec, tak dievčatá prídu a oslovia nás samé. Potom už by boli stanovené dané cenové relácie, ktorým sa teraz veľmi nevenujem, keďže by som to z právneho hľadiska ani nemohla robiť.

Takže keď si tento rozhovor prečíta dievča, ktoré spĺňa kategóriu Plus Size, môže ti napísať email a je možné, že sa spolu dohodnete na spolupráci?

Určite áno, nemám s tým vôbec žiadny problém (úsmev). Pokiaľ niekoho ten nápad osloví, prečo nie... Môže sa prihlásiť a môžeme sa dohodnúť.

Spolupracuješ len s dievčatami Plus Size kategórie, alebo sa ti môžu ozvať i dievčatá rôznych iných veľkostí?

Nemáme pleťovú ani vekovú diskrimináciu (úsmev). Ja sa stále snažím zachovať prvotnú myšlienku, aby to boli ženy konfekčnej veľkosti 42 a vyššie. Avšak už sme mali aj fotenie plesových šiat, ktoré sú veľkostne problematickejšie. Ale dokázali sme aj na veľkosti 40 ukázať, čoho by sa dievčatá mali vyvarovať a aké typy strihov by si mali vyberať. Takže odpoveď je, že dievčatá s veľkosťou 38 a menej u nás fotiť nebudú. Je akútny nedostatok Plus Size dievčat, pretože veľa z nich už odmietlo fotenie s tvrdením, že sa na to necítia. Neviem, či si samy pred sebou priznali, že nie sú v našej spoločnosti tolerované. Jednoducho si nemyslia, že by to bolo vhodné...

8. Snažíš sa presadiť myšlienku, aby sa dievčatá a ženy s väčšími veľkosťami cítili vo svojej koži príjemne a aby vedeli, že môžu byť krásne a elegantné?

Samozrejme, že tu teraz nejdem presadzovať tvrdenie, že Plus Size by mali byť normálne veľkosti, ale nebudem sa ani tváriť, že také dievčatá neexistujú. Skôr, ako som išla do tohto projektu, som si robila vlastný prieskum, či niečo také na Slovensku alebo v Čechách je. U našich susedov pár dievčat o tejto problematike píše, no u nás je to naozaj čierna diera, ktorú bolo potrebné zaplniť. Tým, že študujem žurnalistiku, chcem sa venovať písaniu a tiež sa vymykám z väčšinového veľkostného priemeru, prečo to nevyužiť a nevyťažiť z toho. Myslím si, že tu panuje veľmi kontroverzná spoločnosť, v ktorej si ľudia myslia, že dievčatá s pár kilami navyše by mali sedieť doma. A práve v tom nevidím zmysel. Stačí, že sa prejdeš po meste a uvidíš, že tieto baby reálne existujú a možno im treba aj trošku pomôcť.

Prednedávnom som videla obrázok jedného nemenovaného dámskeho magazínu, v ktorom bola odfotená modelka v plavkách. Veľmi pekné, normálne dievča. Veta pod obrázkom ma však zarazila. Dievča s veľkosťou asi 38 tam bolo označené za jednu z najúspešnejších Plus Size modeliek...

Plus Size modeling je tiež veľmi vtipná vec, pretože keď som hľadala nejaké informácie k danej problematike na svetových fórach, tak som sa dozvedela, že Plus Size kategória je od 38 viac. Pomyslela som si, že ups... dobre... asi máme všetci inú definíciu Plus Size. Napríklad niekto považuje Beyoncé za Plus Size za to, že má trošku väčšie pozadie. Ona urobila reklamu pre H&M a automaticky vyšli názory, že konečne prišla žena, ktorá má plnšie tvary. Potom som sa na tie obrázky pozrela a pomyslela som si, že asi by sa ľudia mali nad sebou zamyslieť. Asi je to naozaj tou kontroverziou, kedy sa plné tvary považujú za niečo odpudzujúce a nepekné.

Skús načrtnúť niečo, čo sa bacuľkám odporúča nosiť a čomu by sa naopak mali vyhýbať.

V súčasnosti je všeobecná móda nosiť veľké masívne náhrdelníky, ktoré ženy kombinujú s hocičím. No a to je napríklad niečo, čo by Plus Size nemala robiť. Ak má niečo masívne na krku, skracuje jej ho a robí to úplne opačný efekt. Toto je jedna z vecí, ktorú chcem dať do povedomia tým dievčatám, ktoré chcú ísť s módou. Lenže móda nie je o tom, že to majú všetci. Chcem im ukázať, že módne sa dá obliecť aj bez toho, aby každý deň sledovali trendy. Viem, že každá sa chce páčiť, ale treba to robiť tak, aby nevešali na seba všetky možné trendy napr. z minulej jesene, lebo teraz to je ešte IN. Znamená to, že nemusíš mať na sebe najlepšie značky a vychytávky, ale aj tak dokážeš byť stále pekná. Keď sa človek pozrie na mňa, tiež by nepovedal, že vediem módny blog, lebo nemám šatník plný posledných noviniek, aj keď si vo všetkom viem niečo nájsť. Ak viem, že niečo na mne pekne vyzerá, tak to budem nosiť. Napr. biela alebo pastelová blúzka, ktorú budem nosiť v lete aj na jar a môžem ju skombinovať s hocičím. Vôbec nepotrebujem mať štrnásť krikľavo farebných šiat, ktoré sú teraz veľmi populárne.

Akým štýlom sa pri obliekaní riadiš ty? Čo ťa inšpiruje?

Ja som vždy bola zaťažená na šaty v kombinácii s legínami. Mám obľúbené kúsky, ktoré mám v šatníku už niekoľko rokov a je mi jedno, že teraz nie sú v móde. Odkedy sa venujem tejto činnosti, už si viem vybrať to, čo mi pristane a môžem byť pre niekoho aj príkladom. Vyhýbam sa sukniam, aj keď je to možno v rozpore s obľubou k šatám (úsmev). Snažím sa nosiť všetko, avšak upustila som od športových vecí ako sú mikiny, tepláky atď. (samozrejme doma ich nosím). Som skôr milovníčka sák. Veľký problém mám s podpätkami. Hoci my, ako Plus Size by sme ich mali nosiť, pretože sa nimi predlžujú nohy a tvarujú sa lýtka. Budem sa musieť naučiť využívať podpätky, lebo doma ich mám nakúpených veľmi veľa... Zatiaľ sa v nich však necítim sebaisto.

Ktorí návrhári alebo ktoré značky sa venujú Plus Size veľkostiam?

Veľké svetové značky som doteraz veľmi neriešila, lebo sa snažím venovať sa ponuke, ktorá je dostupná pre normálne pracujúce ženy. Tie si za cenu jedeného unikátneho výrobku od svetového návrhára môžu radšej kúpiť viac oblečenia v obyčajnejšej konfekcii. Existuje množstvo zahraničných Plus Size návrhárok, ale my sa k nim ťažko dostaneme, ak nemáme dosť peňazí. Môžeme si od nich brať maximálne inšpiráciu. Viem o jednom českom e-shope, ktorý dováža šaty z Ameriky a venujú sa väčším veľkostiam. Sú to však tiež šaty, ktoré tam stoja okolo 150-200 eur, a teda nie každý si to môže dovoliť. Na stránke sa snažíme obsiahnuť slovenský trh a ukázať dievčatám, kde môžu nakúpiť. Teraz ma príjemne prekvapilo Mango, ktoré som považovala za jednu z tých konfekcií, kde číslo 44 bol už strop. Postreh k tejto zmene máme uvedený na stránke. Aj F&F je značka o ktorej viem, že keď tam prídem, tak nakúpim.

Tvoja stránka má názov www.laperita.sk. Pôsobí to veľmi záhadne a štýlovo. Ako si sa k takému pomenovaniu dostala?

La Perita znamená v španielčine hruštička. Pri vymýšľaní názvu som chcela niečo, čo je foneticky zvučné a čo sa ti ľahko dostane do uší. Nechcela som náročné slovo a ani slovo v angličtine. Malo to byť niečo s významom, čo bude zároveň logom. Chcela som niečo s hruškou, ako symbol tvaru postavy. Moja sesternica je učiteľka španielčiny a pri navrhovaní loga i názvu sme sa k tomu akosi spoločne dostali. Aj titulná fotografia na stránke je s hruškou a je to také „vodítko“ pre čitateľky.

Aké sú ohlasy tvojho okolia na nápad s la peritou?

Zatiaľ je dosť pozitívny. Neočakávala som od toho nič, skôr som sa dosť bála. Keď vidíš pod niektorými článkami a fotografiami rôzne diskusie, tak ľudia nadávajú a vedia byť zlí. Bála som sa reakcií typu – Prečo by sa to malo propagovať? Veď to je propagácia chorôb a nemalo by sa to vôbec ukazovať... Ale povedala som si, že treba poučiť spoločnosť o tom, čo je normálne „normálne“ na ulici a nie normálne „normálne“ v televízii. Zatiaľ pozitívne vnímam cudzích ľudí, ale aj tých doma, ktorí ma poznajú a kvitujú môj nápad. Je to vidieť aj na čítanosti a na zobrazovaní všetkých príspevkov. Možno by ešte bolo dobré rozprúdiť diskusiu. Lebo diskutujú väčšinou len moji známi na Facebooku, ktorí sa neboja zapojiť sa. Zatiaľ sa to nedostalo až do takého povedomia, aby som mala aj negatívne hodnotenia.

Tento blog je zameraný na ľudí, ktorí si splnili svoj sen a sú inšpiráciou pre nás ostatných. Čo treba podľa teba urobiť, aby si človek išiel za cieľom? Ako to bolo u teba?

Dôležité je veriť si, veriť svojmu nápadu a schopnostiam. Byť pripravený aj na tú najväčšiu kritiku a nedať sa odradiť ľuďmi, ktorí ťa kritizujú. Pretože aj kritika je posun vpred. Všetci vedia komentovať, ale konštruktívnu kritiku ti povie len málokto. Spraviť si prehľad o tom, či to, čo chcem robiť, má nejaký zmysel. Či to nerobí aj niekto iný, lebo je veľmi ťažké bojovať s konkurenciou, ktorá je už vypracovaná. Obklopovať sa ľuďmi, ktorí ti robia radosť a posúvajú ťa dopredu. Mať v sebe odhodlanie a veriť, že to bude mať úspech... lebo to tak jednoducho má byť.

Módne Plus Size blogerky vo svete:

Inside Allie´s World – Allison McGevna pôsobí v médiách už osem rokov. Je reportérkou, producentkou, dizajnérkou a v minulosti stála ako Plus Size modelka pre rôzne reklamné kampane. Okrem skutočnej práce sa venuje i svojmu módnemu blogu, v ktorom dvíha sebavedomie všetkým ženám.

Garner Style – Chastity Garner pochádza z Georgie a v súčasnosti žije v Kalifornii. Na svojom blogu píše o novinkách v oblasti módy a životného štýlu. Hovorí: „Žiješ len raz, prečo by si teda nemohla vyzerať senzačne. Ak už nič iné, nedovoľ váhe, aby ťa obmedzovala v tvojom štýle.“

Nadia Aboulhosn – Angličanka Nadia začala blogovať v roku 2009. Ako sama tvrdí, móda je spôsob vyjadrenia bez slov. Vždy mala problém ukazovať svoje city a emócie a móda pri tomto probléme zohráva veľmi dôležitú úlohu. Radí ženám, ako ostať pozitívne naladené.

Skryť Zatvoriť reklamu