Štokholmský denník

Písmo: A- | A+

Tak konečne na cestách.  Sedíme na krakovskom letisku Balice s obrovským predstihom (pre istotu - ako vždy). Cestou sem sme vychytali asi všetky druhy počasia, no malý červený Chevrolet Spark sa prebojoval dažďom, snehom aj fujavicou ako hrdina. Po príchode na letisko ma prekvapila bujará stavebná činnosť. Vyzerá to na poriadnu prestavbu. Tá by mohla dopomôcť aspoň optickému zväčšeniu tohto pidi-letiska.

čakáme na odlet @Balice


čakáme na odlet @Balice


streda@stockholm skavsta
Nič nedokáže znepríjemniť let viac ako ukričané poľské chlapča na sedačke za vami. Inak, let bol výborný. Trval hodinu a pol, no najhoršie je to čakanie na odlet. Nekonečná nuda. Ryanair svoje služby z roka na rok zlepšuje a štandardom pomaly doháňa klasické aerolinky. Práve sedíme v shuttle buse do Štokholmu (tzv. Flygbussarna). Najprv som sa trochu obával, či nájdeme nejaké spoje, no cestou z budovy letiska nemáte šancu nevšimnúť si kopec automatov na lístky, predajný stánok a ak sa vám toto všetko nejakým zázrakom podarí minúť, lístok si môžete kúpiť priamo u šoféra. Kartou.výzdoba zastávky metra

výzdoba zastávky metra

streda@stockholm
Do Štokholmu sme prišli celkom neskoro. Na hlavnej stanici nás už čakali naši skvelí hostitelia, Lukáš a Natália, ktorí v Benátkach severu momentálne žijú. Po kratučkej jazde metrom sme dorazili do ich útulného apartmánu v časti Södermalm. Cestou ma prekvapil slušný ruch v uliciach a preplnenosť podnikov. Ľudia sa tu očividne chodia zabávať aj v stredu v noci. Tiež ma prekvapil štandard švédskeho bývania. Sádrokartónové steny, elektrické rozvody, aby ich bolo čo najviac vidieť, a to isté platí pre odpadové rúry. Pre našich známych to bol v prvý moment vraj dosť šok, no takéto bývanie Švédom asi vyhovuje. Ešte teplá polievka, ochutnávka švédskeho piva a pohár cpt. Morgana na uvoľnenie stresu z cesty.
Ešte k tomu pivu. Volá sa Pripps Blå a silno pripomína americký Pabst Blue Ribbon. Slabučké vodové pivo, jediné, ktoré dostať normálne v obchode.

Sofia kyrka v časti Sodermalm

Sofia kyrka v časti Sodermalmpohľad na Gamla stan

pohľad na Gamla stan

Gamla stan

Gamla stan

štvrtok@stockholm
Poriadne sme sa uchodili. Ráno sme obhliadli okolie štvrte, v ktorej bývame- Södermalm. Je to obytná oblasť Štokholmu, kde je ale aj kopec butikov, kaviarní a reštaurácii. Je to taký Brooklyn Štokholmu. V uliciach stretnete množstvo mladých Švédov oblečených v štýle najnovšej hipsterskej módy. Keď sme už pri tom, je tu jeden obchod s oblečením s názvom Grandpa. Nájdete tu veci akoby vytiahnuté zo šatníka vašich starých rodičov. Asi idú do módy, keďže sa tu väčšina z nich predáva od 200€ nahor. Po perfektnom obede (najlepší losos, akého som kedy jedol) sme vyrazili do starého mesta - Gamla stanu. Úzke uličky tejto štvrte pripomínajú tie talianske. Pri Kráľovskom paláci sme akurát stihli výmenu stráží a pomaly sme sa presunuli do Vasa stanu, obchodnej štvrte Štokholmu. Pretína ju dlhočizná ulica Drottninggata, ktorú lemujú hádam všetky značkové obchody sveta.
Keď nás už začali z toľkého chodenia omínať končatiny, zasadli sme na kávu do Wayne's coffee. Je to taká malá rohová mezonetová kaviarnička s výbornou polohou, z ktorej sa dá dobre sledovať pohyb na rušnej ulici. Ak si tu objednáte "large" kávu, nedivte sa, keď skončíte s pol litrovým džberom plným horúcej kávy. Ďalšie miesto, ktoré stojí zato je štýlový burger house Vigårda. V tomto dvojposchodovom retro podniku je vždy plno. A ak ochutnáte niektorý z podomácky vyrobených burgerov, pochopíte prečo. Na cestu späť sme zvolili bicykle. Tie sú odparkované v špeciálnych stojanoch, ktoré nájdete na každom rohu. Po zaplatení poplatku za požičanie si môžete bicykel kdekoľvek vyzdvihnúť a kdekoľvek vrátiť. Mobilná aplikácia vám na mape zobrazí najbližší stojan s počtom voľných bicyklov.
Ešte narýchlo pár zaujímavostí. Švédsky chlieb je sladký. Pridávajú doň sirup alebo cukor. Cez Veľkú noc odchádzajú Švédi na chatky mimo mesta, kde trávia čas so svojimi najbližšími. Švédi majú v oknách stolové lampy. Surströmming, slede fermentujúce priamo v konzerve, je sezónna (a veľmi smradľavá) pochúťka, ktorú dostať v letných mesiacoch. Nesmie sa prevážať v lietadle, aby konzerva neexplodovala. Alkohol v supermarkete nedostať. Dá sa kúpiť v špeciálnych predajniach- System bolaget.


takéhoto lososa u nás asi nezoženiem

takéhoto lososa u nás asi nezoženiem

burger house Vigårda

burger house Vigårda

system bolaget aneb jediný obchod s alkoholom

system bolaget aneb jediný obchod s alkoholom

piatok@stockholm
Piatok sme venovali návšteve múzea Vasa. Je to najnavštevovanejšie múzeum Škandinávie a nachádza sa na ostrove Djurgården neďaleko centra. Nájdete tu tiež Nordické múzeum a skanzen, do ktorého sa chystáme v nedeľu. Už z diaľky sme pred Vasa museet zazreli zástup turistov tiahnúci sa pekných pár metrov. Dovnútra sme sa však dostali prekvapivo rýchlo. Po vstupe cez dvojité dvere nás ohúrila obrovská vojnová loď zo 17. storočia. Švédi sa však v tomto prípade nemajú čím chváliť. Vasa sa totiž potopila po pár kilometroch plavby a spolu s bohatstvom išlo ku dnu aj množstvo životov. Dôvodom nešťastia bolo pravdepodobne zlé vyváženie lode, alebo fatálna chyba niekoho zo zodpovedných oficiérov. Múzeum pozostáva zo šiestich poschodí. Každé je venované inej téme týkajúcej sa buď obdobiu, lodi alebo ľuďom, ktorí počas krátkej plavby prišli o život. Zaujímavá je expozícia "face to face", vďaka ktorej sa stretnete zoči voči s posádkou lode. Teda s voskovými figurínami, ktoré boli vytvorené na základe telesných pozostatkov, ktoré boli nájdené pri vyťahovaní lode z dna mora. V múzeu sa môžete tiež poprechádzať po replike kapitánskej kajuty, pozrieť si dokument o príčinách katastrofy, alebo si prezrieť osobné veci pasažierov. Vasa múzeum ma teda nesklamalo a vážne ho odporúčam každému, kto sa vyskytne v Štokholme.


Nordiska museet

Nordiska museet

Vasa múzeum

Vasa múzeum

Vasa múzeum- "face to face"

Vasa múzeum- "face to face"

sobota @stockholm
Sobota patrila výletu na ostrov Vaxholm. Je to jeden z viac ako 30 tisíc ostrovov, ktoré ležia v štokholmskom archipelagiu. Najprv presun metrom do prístavu v centre mesta a potom už len príjemná hodinová plavba pomedzi ostrovčeky posiate červenými letnými chatkami, do ktorých chodia Štokholmčania na víkend vypnúť. Ostrov Vaxholmen je vraj jeden z najkrajších a teší sa veľkému počtu návštevníkov. Má drobné, ale príjemné centrum plné kaviarní, reštaurácií a cukrární. Turistickým cieľom je radnica, ktorá ma však veľmi nenadchla. Skôr sa oplatí poprechádzať v uličkách s letnými domčekmi a chatkami v typickom švédskom štýle, alebo nakŕmiť kačky na malej pieskovej pláži neďaleko tichého prístavu. Je to vyslovene oddychový výlet v štýle romantickej prechádzky so zmrzlinou v ruke. Po pár dňoch venovaných prehliadke pamiatok Štokholmu vítaná zmena.


na lodi cestou do Vaxholm

na lodi cestou do Vaxholm

drobná pláž na ostrove Vaxholm

drobná pláž na ostrove Vaxholm

nedeľa@skansen
Na posledný deň v Štokholme sme si nechali skutočnú lahôdku- Skansen. Záležitosť podobná skanzenu v Zuberci, no väčšieho rozsahu a v spojení s malou ZOO. Máte možnosť poprechádzať sa pomedzi obydlia z rôznych historických období, niektoré z nich sú aj otvorené a pracovníci skanzenu v dobovom oblečení vám veľmi ochotne poskytnú informácie zo života svojich predkov. Počas veľkonočných sviatkov je pre návštevníkov pripravený program ako maľovanie vajíčok, ukážka prípravy tradičných jedál alebo veľkonočných hier, ktoré sú špecifické pre Švédsko. V zoologickej sme si nakoniec zblízka obzreli severskú zver: wolverina (teda rosomáka), svorku vlkov, medvede, rysa, losa a európskeho bizóna. Vždy mi je tých zvierat ľúto, no čo človek nespraví pre vlastné potešenie. Skansen na ostrove Djurgården bol teda bodkou za štokholmskou výpravou a opäť sedíme na letisku a umára nás nuda pri čakaní na meškajúci let.

Skansen- príbytok vojaka

Skansen- príbytok vojaka

Skansen-dom meštianskej rodiny

Skansen-dom meštianskej rodiny

Skansen - chatka drevorubača

Skansen - chatka drevorubača

európsky bizón v Skansene

európsky bizón v Skansene

Skansen- takto nejako žili Saamovia

Skansen- takto nejako žili Saamovia

Skryť Zatvoriť reklamu