Zobraziť Allepey na väčšej mape
Na pár dní sme sa labyrintom tzv. „backwaters" nechali úplne pohltiť. 900 kilometrový systém je napájaný 38 riekami a morskou vodou. Uprostred všetkého sú mestá, dediny, polia či kokosové lesy. Jedná sa o mimoriadne zaujímavý ekosystém, v ktorom majú skvelé útočisko viaceré vzácne druhy vodných živočíchov.
pozn.: niektoré fotografie majú "dvojičku", ktorá sa zobrazí po prechode myšou cez obrázok

Kerala - veľa vody a paliem
Východiskovým bodom a vstupnou bránou do backwaters je mestečko Kollam. V staroveku to bolo jedno z najdôležitejších obchodných centier s perlami, diamantami, korením či hodvábom a neskôr ho opisoval aj Marco Polo. Dnes je mesto moderné a okrem technológií sa tu venujú najmä pestovaniu a spracovávaniu orieškov kešu a výrobe kokosových vlákien.

chudák spútaný uprostred ulice

kvety na trhu
Zachoval sa tu pôvodný bazár, no na tie z blízkeho východu sa ani zďaleka nechytá. V miestnom kostole sa neustále modlia ženy a okolo kresťanských sošiek omotávajú kvetinové reťaze - presne tak, ako to robia s hinduistickými bôžikmi.

v kresťanskom kostole

bazár

bazár

banány ako všade na juhu Indie
Okrem predražených turistických výletných lodí tu medzi osadami v kanáloch backwaters premáva aj „verejná doprava". Práve takýmto spojom sme sa rozhodli medzi miliónmi paliem previezť. Rybári neustále nahadzujú siete a pod palmami sú učupené chalúpky s malými políčkami, nad ktorými poletuje množstvo vtákov.

logo keralskej štátnej lodnej dopravy

Kollam - brána do backwaters

backwaters: kanály, palmy, políčka a malé dedinky

hotel na ostrovčeku

dedina

rybári

široko ďaleko nikoho a odrazu všetci na jednom mieste

nahadzovanie siete

preprava na druhý breh
Odviezli sme sa až na konečnú, kde sme sa dozvedeli, že o pár hodín nastane najdlhšie úplné zatmenie slnka v tomto storočí. Vraciame sme sa teda do mesta a spolu s ostatnými na autobusovej stanici pozorujeme ako sa postupne stmieva a mesiac zakrýva tropické slnko.

moje obľúbené keralské autobusy bez okien tesne pred zatmením slnka

zatmenie sledovali aj televízni diváci

a už je to tu !

každý kto môže, pozoruje


tesne po ukončení totálneho zatmenia
Najromantickejším mestečkom v oblasti je určite Allepey. Marcom Polom prezývané tiež Benátky východu je krížom-krážom popretkávané kanálmi a nájde sa tu aj zopár koloniálnych budov.

v centre Allepey

tiež v centre
Hneď v prvý večer nám náš hostiteľ Santosh pripravil nezabudnuteľnú večeru pri sviečkach priamo na pláži. Zoznamujeme sa s dvomi dôchodkyňami z Belgicka, ktoré prišli do Indie naučiť ľudí nehádzať odpadky na zem. V Belgicku predali svoje domy a za peniaze si tu zriadili neziskovú organizáciu.

plážová pohoda v jeden januárový podvečer

večera je na stole

belgické tetky sú pripravené bojovať
Celý nasledujúci deň opäť trávime uprostred bažín backwaters. Život ľudí a zvierat je úplne prepojený s vodou. Ku svojim domom a poliam sa dostanú jedine systémom kanálov. Na niektorých „hlavných ťahoch" sú kvôli veľkej premávke aj dopravné značky.

kapitán drží kormidlo pevne v rukách...

...a tak cestujúci v pokoji driemu. Na rozdiel od nás to tu už stokrát videli.

Kerala je kresťanský štát a ku niektorým kostolom sa dá priplávať

Typické rybárske siete, ktoré tu zanechali Číňania. Lampa visiaca uprostred večer svieti a priťahuje hmyz, ktorý padá do vody. Na hmyz čakajú ryby a na ryby rybári.

domček

Kerala

jeden z hlavných kanálov

loďkou z polí aj na polia
Plavbu na hlavných kanáloch trochu komplikujú stovky hausbótov, na ktorých turisti zo západu trávia svoje dovolenky. Na niekoľko dní si prenajmú celý (klimatizovaný) hausbót aj s kapitánom a kuchárom a s drinkom v ruke brázdia backwaters. Oveľa romantickejšie a zaujímavejšie však sú malé kanáliky, miesta, kde sa (našťastie) hausbót nedostane.

hausbóty

niečo podobné sa dá prenajať a plaviť sa s drinkom v ruke

ďalšie pekné hausbóty

veľa turistov = veľa hausbótov = zápcha

foto: Branislav Skokan, január 2010