Zobraziť Kathmandu na väčšej mape
V Nepále je obrovský nedostatok elektrickej energie. Nároky na jej spotrebu pritom neustále stúpajú a tak výpadky sú čoraz častejšie a trvajú stále dlhšie. Prakticky jedinou vysvietenou štvrťou Káthmandu bol Thamel, jedno z hlavných cestovateľských centier v celej Ázii. Stovky lacných hotelov, reštaurácií, obchodov s potrebami pre horolezcov, suvenírov, kníhkupectiev, agentúr a blízkosť k hlavným atrakciám urobili z Thamelu ghetto cestovateľov z celého sveta. A pre pohodlie turistov tu majú generátory.

turistická štvrť Thamel počas dňa
Staré Káthmandu - to sú kilometre uličiek preplnených stánkami, trhoviskami, históriou dýchajúcimi chrámami, domami a hlavne ľuďmi. Poskakujúce detičky v uniformách smerujúce do školy, ženy predávajúce či nakupujúce zeleninu, chlapi - nosiči vláčiaci neuveriteľné náklady na vlastnej hlave a posedávajúci Sadhuovia - svätí muži. Sošky na každom rohu sú hotovými umeleckými dielami - zatiaľ čo v Európe by boli pozatvárané v depozitoch múzeí, tu sú súčasťou života miestnych. Každá má svoj význam, svojich uctievačov, či niekoho, kto sa o ňu stará. Kolorit dopĺňa viacero fantastických chrámov.

budhistická atmosféra v centre Káthmandu

stupa Shee Ghaa

Shee Ghaa

v uliciach starého Káthmandu často nie je kde stúpiť

meditácia u holiča

ručná výroba

rybky

kokosy

nepálske ženičky na trhovisku

ovocie, zelenina
Obchodníci využívajú nosičov ako lacný spôsob dodávky tovaru. Často je to však aj jediný spôsob, ako v úzkych preplnených uličkách prepravovať tovar.

Nosiči - šerpovia prenesú aj nemožné

suveníry pre turistov
Hinduizmus a Budhizmus v Káthmandu kráčajú ruka v ruke ako dve bratské náboženstvá. Každý si uctieva čo chce, nikto to ďalej nerieši, žiadnu nenávisť nevidieť. Z radu sa vymykajú jedine komunistickí maoisti, ktorí, aby na seba upozornili občas zorganizujú blokádu ulíc, demonštráciu, či nebodaj nejaký nezmyselný útok. Chudákom bežným Nepálcom sa snažia nahovoriť, že práve v komunizme je budúcnosť ich krajiny.

umenie priamo v uliciach Káthmandu

tiché modlitby

rituál

modlitebné mlynčeky (krútiť iba v smere hodinových ručičiek !)

roztočiť si môže ktokoľvek
Srdcom mesta je námestie Durbar preplnené úchvatnými architektonickými dielami - komplexom až 50 drevených chrámov. Vo svete, kde sme sa ocitli sme sa cítili ako na inej planéte. Najslávnejší chrám Kashtamandap je považovaný za jednu z najstarších drevených stavieb na svete. Postavili ho v roku 1596 bez použitia jedinej kovovej súčiastky a podľa legendy dokonca z jediného stromu.

námestie Durbar

námestie Durbar

historický Durbar posiaty holubmi

fauna v srdci Káthmandu

Sadhu - svätý muž (v skutočnosti žobrák fotiaci sa za peniaze)

ďalší Sadhu
Neďaleko centra sa na kopci vyníma ďalší skvost - Swayambhunath - známy aj ako „Monkey Temple". Okrem mníchov, pútnikov či turistov tento hinduisticko - budhistický chrám a kláštor s výhľadom do širokého okolia obývajú aj svorky psov a množstvo opíc. Atmosféra je aj tu veľmi príjemná. Niektoré opice dokonca vzali obchodovanie so suvenírmi do vlastných rúk. Psy radšej volia inú cestu osvietenia.

Káthmandu zhora

nádherná brána

v parku pod Swayambhunath

veľký brat sa (dobrácky) pozerá

prosím nepísať

park v okolí opičieho chrámu

chrámový biznis

nechutí ?

mnísi v akcii

v opičom chráme

v opičom chráme boli psy vo výraznej prevahe

psy uprostred meditácie

"kalendár ? 100 Rupií...OK 80...OK OK 60..."