Zobraziť Kodaikanal na väčšej mape
Šofér autobusu v ktorom sa vezieme nemá vyvinutý prah strachu, lebo to, čo predvádza na serpentínach úzkej cesty by asi ťažko dokázal súdne uvažujúci človek. Ústa (a tie tri viditeľné zuby) má celé červené od žuvajúceho betelu a vždy, keď si odpľuje si celá pravá strana osádky autobusu bez okien zakrýva tvár.

z tropickej horúčavy nachvíľu unikáme do horského mestečka
Okolitá krajina sa výrazne mení. Rovina sa zmenila na zelená kopce. Prestali tu už rásť palmy, ale rastú „normálne" stromy. Pod nimi najmä rôzne druhy agave. Popri ceste postávajú domáci a predávajú durian. Niektorý z dôležitých Tamilov oslavuje 58. narodeniny a všade sú bilboardy, ktoré nám to neustále pripomínajú. O pozornosť sa uchádzajú aj plagáty pred dedinským kinom. Nové tamilské filmy určite stoja za to.

58

na juhu Indie nad bollwoodskymi jasne dominujú tamilské filmy

osviežujúci durian

vegetácia sa postupne mení
Horské mestečko Kodaikanal leží v nadmorskej výške 2 133 m v pohorí Západný Ghát. V spolupráci s Britmi ho v 19. storočí vybudovali americkí misionári ako miesto úniku pred teplom a chorobami z tropických nížin. V súčasnosti si tu svoje prestížne sídla stavajú najmä novodobí indickí milionári, no úplne prví obyvatelia tu vraj boli členovia horského kmeňa Palaiyar.

Kodaikanal

mesto založili kresťanskí misionári
Premrštené ceny ubytovania sa nám podarilo obísť ubytovaním sa na miestnej fare, nehovoriac o autentickej a domáckej atmosfére a nádherného prostredia anglického parku uprostred ktorého je postavený „náš" kostol.

kostol v parku

fara
V mestečku sme dokonca objavili aj supermarket a tak si po niekoľkých mesiacoch na raňajky dávame „európsky chlieb" s „európskym maslom" a zeleninou. Skvelá pochúťka.

príprava obložených chlebíčkov
Indovia Kodaikanal nazývajú „princeznou horských stredísk" a v miestnom tamilskom jazyku názov znamená „Dar lesa". Je to skutočná oáza ticha, pokoja a čerstvého vzduchu.

Kodaikanal

políčka v okolí Kodaikanalu

jeden z viacerých vodopádov
V Kodaikanal nie sú rikše ! Chodí sa tu pešo, na koňoch, alebo na bicykloch. Jazerom, na niektorých miestach pokrytým kvitnúcimi leknami, občas prepláva vodný bicykel. Okolo jazera je vybudovaný krásny chodník, ktorým prúdia veselé rodinky. V jazere je na prvý pohľad čistá voda (v Indii takmer nepredstaviteľné sci-fi). Zdanie však klame - jazero (a nielen to) je znečistené ortuťou, ako dôsledok krajne nezodpovedného manažmentu továrne na výrobu teplomerov.

Kodaikanalské (ortuťové) jazero

lekná

kvitnú
V obchodíkoch na strmých uličkách sa väčšinou predáva eukalyptový olej, či domáca čokoláda. V meste sú zakázané plastové obaly, zato na strelnici sa veselo páli do nafúknutých balónikov.

strelnica

zatiaľ čo Leninova časť je zaplnená, "tabula rasa" u druhého pána je stále k dispozícii
Okolitými kopcami porastenými eukalyptovo-borovicovými lesmi vedú viaceré turistické chodníky. Výhľady sú väčšinou fantastické. Po dlhej dobe vidíme modrú oblohu. V nížinách je totiž vysoká vlhkosť vytvárajúca opar, ktorý v kombinácii so znečistením z dopravy a horiaceho odpadu vytvára namiesto oblohy sivú vrstvu.

výhľad z Kodaikanal na juhovýchod

keď som bol malý, takto som kreslil zemeguľu