Zobraziť Mysore na väčšej mape
Vlak nás vyklopil v hlavnom meste Bangalore. Napriek tomu že je to hlavné mesto IT Indie (či celého sveta), nájsť internetovú kaviareň je priam nadľudská úloha. Zato o dobrú reštauráciu človek zakopne na každom rohu. Stačí len dodržať pár pravidiel a hlavne si neumývať ruky v tanieri. Mesto pôsobí vcelku západným štýlom. V parku je zelená tráva a práve prebiehal džezový koncert.

centrálna knižnica

v Bangalore je park a v parku koncert (na foto v pozadí indický superman - prejdi myšou po fotografii)

architektúra Bangalore (2x)

Masala dosa

neumývajte si ruky v tanieroch !
Po niekoľkých hodinách v relatívne západnom Bangalore sa rozhodujeme ísť vlakom tretej triedy do Mysore. Naše spolucestujúce sa celopu cestou venujú splietaniu jasmínových ozdôb do vlasov. Pozorujeme okolitú krajinu, ktorá sa oproti Kerale zmenila na nepoznanie. Všadeprítomné palmy na ktoré sme si tak zvykli sa odrazu stratili.

príprava jasmínových príveskov do vlasov

vody je v období sucha čoraz menej

v štáte Karnataka kravy natierajú nažlto

Indické vlaky majú často dĺžku aj viac ako 500 m
Prichádzame do druhého najväčšieho mesta Karnataky - Mysore. Policajti v širokých klobúkoch stoja na križovatkách ulíc a premávku udržujú pod kontrolou. Čistota priam bije do očí. Rozmýšľam ako je to možné, že v jednom regióne sa topia v odpadkoch a v inom si dokážu udržať čistotu. Podľa akéhosi výskumu bolo Mysore vyhodnotené ako druhé najčistejšie mesto Indie.

čistota v centre Mysore

na ulici

v uliciach Mysore

Mysore

predavačka
Mysore je mesto doslova preplnené palácmi. Do každého z nich od turistov pýtajú nekresťanské (či nehinduistické ?) peniaze a tak sa rozhodujeme takýto biznis nepodporiť. Palácov sme videli už dosť a najlepšie to aj tak žije v uličkách starého mesta a na miestnom trhovisku.

Gandhi uprostred kruhového objazdu

Mysore - mesto palácov

Mysore - mesto palácov

záhrady v okolí jedného z palácov

brána

pred školou

múzeum
Trh v Mysore nás vôbec nesklamal a myslím, že je to najlepší trh v celej Indii. Najprv sme sa dostali do sekcie predavačov farbív. Zaručene „prírodné" farbivá pôsobili až príliš umelo. Mysore bolo už v histórii známe výrobou vonných olejov a parfumov. Obchodníci sa predbiehajú v predvádzaní testovacích vzoriek a po chvíli sme celí kompletne vyvoňaní. V jednom zo stánkov nám predvádzajú ručnú výrobu vonných tyčiniek.

tu by sa dalo pekne vyfarbiť (detail po prechode myšou cez obrázok)
V inej časti trhoviska prichádzame do sekcie ovocia a zeleniny. Jeden z predavačov pózuje pred svojim stánkom a na lístok píše adresu, kam chce poslať fotku.
Mahmut Ali Mohammed, vegetable market, Mysore, Karnataka, India

Mahmut Ali Mohammed
Snáď ho obálka s fotografiou našla. Kamarátski predavači majú zmysel pre humor a nechávajú ma ponúkať banány okoloidúcim, ktorým sa nakupovanie od „bledej tváre" tiež páčilo. Za 5 minút som si na kilo banánov zarobil.

banánová sekcia (2x)

špecialisti na cibuľu a zemiaky (2x)

kokosy

betelové lístie

2x hovädzie kari
Najúžasnejšia sekcia trhoviska však bola jednoznačne kvetinová. Neskutočné množstvá živých kvetov v kyticiach, reťaziach či jednotlivo. Zoskupené podľa veľkosti či farieb. Skoncentrovaná intenzívna vôňa tropických kvetov priam vyráža dych.

kvetinová sekcia

fantázia kvetinovej sekcie (2x)

klub šikovných rúk, tetky viazali fantastické reťaze (2x)

kvety, kvety, samé kvety (2x)

červené a biele (2x)
Nakoniec to všetko "zaklincoval" chlapík predávajúci betel, ktorý nám jeden list ponúkol zadarmo. Indovia bežne žuvajú betelové listy s orieškami. Má sťahujúce účinky a prirovnal by som to k slabému anestetiku u zubára.

na skúšku dostávame plnený betelový list (2x, detail ukáže myš cez obrázok)
Povzbudení betelom sme natrafili na divadlo, kde akurát prebiehala súťaž detských talentov. Sadáme si do prvého radu vedľa porotcov a s úžasom sledujeme výkony jednotlivých súťažiacich. Komickosti situácie dopomáhali neustále výpadky energie, kedy sa okrem hudby a osvetlenia zastavili aj ventilátory a aj samotní účinkujúci.

talent show... (2x)
Zašli sme aj do neďalekého múzea ľudovej kultúry, kde takisto potme obdivujeme nádherné výrobky miestneho ľudu.
V horách Chamundi len pár kilometrov za mestom je postavený hinduistický chrám Chamundeshwari. Je odtiaľ nádherný výhľad tak sme si tam zašli autobusom MHD (v niektorých častiach Indie sa ľuďom o MHD ani nesníva tu sú autobusy rovno klimatizované) stráviť príjemný teplý podvečer. Množstvo veriacich pútnikov, turistov a kráv, ktorým šéfujú opice. My sme sa nechodiť v okolí chrámov s jedlom naučili už druhý deň v Indii, ale niektorí Indovia sa to asi nenaučili dodnes. Opice si vyberajú pútnikov kráčajúcich s taškami plnými jedla, ktoré im drzo (vycerením zubov) kradnú priamo z rúk.

život v okolí chrámu Chamundeshwari

chrám Chamundeshwari

zástupy pútnikov

jedna ukorystila ryžu, druhá džús (2x)

siesta na múriku
Na večeru sme sa vrátili do centra Mysore. Nad umývadlom visí upozornenie, že umývať tvár a kefovať sa tu nemôže, naopak dovolené je umyť si ruky. No a nad každým stolom pripomienka, že fajčenie nie je žiadna sradna.

iba ruky

...