Zobraziť Pokhara na väčšej mape
Cesta do Pohkary z juhu je cestou strmými útesmi cez horské sedlá, ale aj doliny s ryžovými políčkami. Skoré ráno nového himalájskeho dňa nás víta nádhernými farbami.

magické ráno
Až do roku 1960 sa bolo možné do Pokhary dostať jedine po vlastných. Asfaltovú cestu tzv. Siddharta Highway, po ktorej teraz do mesta ideme my dokončili až v roku 1968.

podobné billborady lemujú nepálske cesty

mestečko na kopci

starenka ako z rozprávky

nepálsky štýl cestovania. Chlapci pozor, kábel !
V jednej zo zákrut sa spod kolies nášho statočného autobusu ozvala obrovská rana. Sprievodca vyskočil von, zastavujeme a zisťujeme, že máme defekt. Chlapi najprv začali špekulovať čo s tým, ale koleso nakoniec namontovali naspäť a bolo rozhodnuté, že ďalej pokračujeme na deravom. Asi po hodine zastavujeme pred prícestnou reštauráciou a osadenstvo autobusu začína s opravou. S podobnými situáciami majú Nepálci bohaté skúsenosti a tak autobus bol po chvíli pripravený opäť vydať sa na cestu.

"defektná" prestávka
Aj keď je Pokhara výstavné turistické centrum celého Nepálu, autobusová stanica na to nevyzerá.
Výstavná je vlastne iba turistická štvrť oddelená od mesta, kde bežní Nepálci ani nemôžu chodiť. Všetko je prispôsobené potrebám západných turistov. Hotely s vlastnými generátormi, internetové pripojenie, izby s televízormi a satelitmi, práčovne, reštaurácie, turistické agentúry ponúkajúce treking, paragliding, rafting a pomedzi to všetko nespočetné množstvo obchodov s predraženými suvenírmi, knihami, mapami, oblečením. V krčmách sa čapuje pivo a tvrdý alkohol a každý večer sú tu rockové či jazzové koncerty. Na uliciach po zotmení chlapíci ponúkajú drogy. Je toto ešte Nepál ?

obchodná ulica v turistickej štvrti
Ďalšou skupinou zarábajúcou na turistoch prúdiacich do Pokhary sú Tibeťania. V rokoch 1959 až 1962, potom, čo Čína obsadila Tibet ich do Pokhary emigrovalo až 300 000. V meste sú vybudované štyri utečenecké tábory, každý s vlastným budhistickým kláštorom. Silný celosvetový marketing o utláčanom národe Tibeťania vo veľkom využívajú vo svoj prospech. Pokhara je nimi a obchodmi s ich výrobkami preplnená. Či už sú to luxusné klimatizované obchody, alebo utečenecká dedina, kde každý dom vypredáva vlastné kultúrne dedičstvo. Iste je veľa z výrobkov, ktoré predávajú falošných, ale väčšina z čajníkov, náhrdelníkov či misiek je originálna. Tibetská kultúra sa tak pričinením samotných Tibeťanov vyváža z Tibetu a stráca.

v utečeneckej dedine

modlitebné mlynčeky

sprievod mníchov mestom

mníchov nasledovali ženy
Pokhara sa turistickým magnetom stala hlavne preto, že priamo nad mestom sa týčia štíty Himalájí a výhľad je skutočne fantastický. My sme to štastie nemali a hory boli väčšinou skryté za hustými oblakmi. Najfotografovanejším štítom je Machapuchare (Rybí chvost). Na žiadnom inom mieste nie je možné vidieť tak dramatický výškový rozdiel. Na 30 kilometroch sa hory dvíhajú z 1000 m n m. až na viac ako 7500 m n m. Takisto sa tu začína aj končí povestný 25 dňový trek okolo Annapurny, alebo ďalej do Mustangu. Z Mustangu tu naopak, karavány smerujú čoraz zriedkavejšie.

jeden z mála momentov, kedy sa ukázali Himaláje

roklina s hučiacimi vodopádmi

magické jazero priamo v Pokhare

pobočka Nepal Bank

Machapuchare, 6 993 m (Rybí chvost)

WC vľavo, Budha vpravo

kravy vedia nahodiť nefalšované "psie oči"

... a banánové šupky priam zbožňujú
Pokhara je však aj klasické nepálske mesto, no v porovnaní s inými je oveľa modernejšia a zdá sa, že tu pomaly zavádzajú aj kanalizáciu.

zavádzanie kanalizácie

hotely s výhadom na hory rastú ako huby po daždi

... a stavajú ich väčšinou ženy, ako lacná pracovná sila...

chlapi opravujú cesty

... predávajú zmrzlinu

...alebo opravujú topánky

"chowmein" - mastné cestoviny

pozemné trhovisko

strukoviny

dievčatá sa vracajú zo školy
Soche kráľa na kruhovom objazde po zvrhnutí monarchie odstránili iba telo, nohy sa v budúcnosti ešte dajú využiť.

nohy
V turistickej časti Pokhary je krásne jazero, nad ktorým je na vysokom kopci vybudovaná tzv. „world peace pagoda" - miesto budhistických modlitieb.

Pokhara

Peace pagoda

Peace pagoda