Po mesiaci v Iráne nás Shiraz svojou prívetivosťou, pohodou v uliciach, parkami a záhradami až tak nezaskočil.

citaleda Karim Khani
Z centrálnej ulice v starom meste vytvorili pešiu zónu a celú dopravu presunuli do podzemia. Riešenie pre ľudí.

pešia zóna v centre
História mesta Shiraz siaha až do obdobia pred 4 000 rokmi. Shiraz sa postupne stal centrom obchodu, vzdelanosti a dnes už aj centrom moderných technológií. Zachovali sa tu nielen stredoveké uličky krytého bazáru, ale postavená je tu napríklad aj prvá Iránska solárna elektráreň.

citaleda Karim Khani
Shiraz je nielen mestom kvetov, záhrad, parkov a slávikov, ale aj mestom (pochovaných) básnikov.

Shiraz - mesto parkov

...len tak si oprať ponožky vo fontáne
Pred islamskou revolúciou tu produkovali preslávené víno. Dnes to pre istotu končí už hroznom a produkciou iného ovocia, ale ja kvetov.

foto z múzea, Iránci v časoch pred revolúciou

50 000
Neďaleko Shirazu ležia ruiny Presepolisu - mesta kráľov.
Pamiatky takéhoto typu nás, pravdupovediac, až tak veľmi neoslovujú. Chladné mlčiace stĺpy, piliere, sochy... Asi by to chcelo vedieť niečo viac z histórie a mať živú predstavivosť. Ponúkam pár fotografií a teším sa späť na bazár, kde to skutočne žije.

...šofér autobusu do Persepolisu

osadenstvo autobusu s očami upretými na nápis "I dont Fall inloveagain"
Vznik Persepolisu sa datuje do obdobia okolo roku 515 pred n.l.

vstup do Persepolisu
Miesto je dnes zapísané do zoznamu svetového dedičstva.

z nadhľadu
Kraľovali odtiaľ vládcovia Perzie - Dáruis a neskôr jeho syn Xerxes.

na stenách
Náboženstvom starej Perzie bol Zoroastrianizmus.

symbol zoroastriánov
Najväčší palác s názvom Apadana nechal vybudovať Darius Veľký - kráľ kráľov. Jeho výstavba vraj trvala tridsať rokov a dokončil ju jeho syn Xerxes.

tabuľky s (klinovým ?) písmom
Mesto zničil Alexander Veľký, ale zabrať mu dávali aj iránski duchovní vodcovia, ktorí len neradi akceptujú neislamskú históriu.

mlčiace ruiny Persepolisu
Po dvoch mesiacoch na ceste sa nám toho v batohoch nazbieralo dosť veľa. Keďže chceme pokračovať ešte pár mesiacov, rozhodli sme poslať balík na Slovensko. Na pošte sa nás ujal colník, ktorý vyberal veci povolené posielať do EÚ, každú otváral, ovoniaval, testoval... Väčšinu nám schválil. Balík nám priamo na pošte zabalili, v perzštine a latinke vyplnili adresu (po dlhých telefonátoch do Teheránu zistili, že si nevymýšľame, a že región „Slovakia" skutočne existuje) a vraj, doručený bude.
Zo Shirazu sme pôvodne plánovali pokračovať do Pakistanu, ale kvôli nepokojom nevydávali turistické víza. Krajinu by sme museli prekrižovať vo vojenskej kolóne a tak sme sa rozhodli Pakistan vynechať. Zohnali sme lacné letenky do Indie a tak teda letíme.

pred letiskom v Shiraze

krátka prestávka v Bahrajne