Zobraziť Sikkim na väčšej mape

hranica - brána do Sikkimu
Sikkim je rozlohou druhý najmenší a počtom obyvateľstva najmenej osídlený indický štát. Nachádza sa na severovýchode Himalájí a susedí s Nepálom na západe, Tibetom na severe, Bhutánom na východe a Indiou na juhu. Na zhruba 7000 štvorcových km sa tu nachádzajú prakticky všetky vegetačné pásma od subtropického juhu (280 m n.m) až k osemtisícovým štítom na severe. Ohromná biodiverzita je iba prirodzeným výsledkom takýchto prírodných podmienok. Národným kvetom Sikkimu je orchidea, drevinou rododendrón a zvieraťom červená panda. Okrem pandy tu žijú aj snežné leopardy, tibetské vlky, himalájske medvede, ale aj domáce jaky. V Sikkime je až 11 oficiálnych jazykov, čo je na pol miliónový štát ohromne veľa. Vzájomná tolerancia však dokáže zázraky.

modlitebné vlajky a rozkvitnuté čerešne lemujú cesty

hlavná cesta

nápisy v tibetskom písme

husté lesy Sikkimu

cesty sú úzke, keď sa pokazí auto, všetci ostatní čakajú
Sikkim bol až do roku 1975 nezávislým himalájskym kráľovstvom, kedy bol pripojený k Indii. Nachádza sa tu jediná otvorená štátna hranica medzi Čínou a Indiou.

výzdoba v mestečku Neysol
Sikkim je považovaný za najčistejší štát Indie. Vláda štátu kladie životné prostredie na prvé miesto. Elektrická energia je vyrábaná malými vodnými elektrárňami. Veľkoplošná ťažba dreva je zakázaná, rovnako ako používanie plastových obalov. Po zemi nevidieť rozhádzané odpadky a vzduch je dýchateľný. Sme stále v Indii ?

stromy chránia vodu, vodu nám dáva život




Pre turistov je bežne prístupná južná časť Sikkimu. Sever tvoria hory, ktorým kraľuje samotná Kanjenchunga - tretí najvyšší vrch sveta. Nachádza sa tu až 28 Himalájskych štítov, 80 ľadovcov, viac ako 100 riek, vysokohorských plies a niekoľko horúcich prameňov.

v Sikkime je množstvo podobných vodopádov
Ubytovali sme sa v rodinnom penzióniku v mestečku Pelling. Sme tu jediní turisti a tak sa domáci o nás starajú ako o vlastných. Dostávame izbu na samom vrchu s tým najlepším výhľadom na Himaláje aký si len môžeme priať.

život v mestečku

dedinka Pelling


skoré ráno v Himalájach
Neďaleko sa nachádza nádherný budhistický kláštor. Mnísi nás vpustili dnu a tak na vlastné oči sledujeme ich monotónne skupinové modlenie. Aj obrovský modlitebný mlynček sme roztočili - no a čo iné ak nie svetový mier si želať v takomto prostredí ?

budhizmus v Sikkime

kláštor Pemayangtse

každodenné modlitby

Bairab - jeden z mnohých "týpkov" miestnej mytológie - jeho úlohou je odstrašiť zlých duchov
Cestu staručkým lesom lemujú nápisy o ochrane prírody. Je až neuveriteľné s akou prirodzenosťou ľudia chránia svoju krajinu. Záujem mať krásny, čistý a zelený Sikkim je nadradený všetkým ostatným potenciálnym tlakom na územie. V Európe by sme veru mali čo učiť.

Sikkim mal vo svojej histórii postupne tri rôzne hlavné mestá. Yuksom je prvým z nich. Miestni ho síce považujú za mestečko, ale v našom ponímaní je to malá dedinka. Pár domov, posvätné jazierko, posvätné stromy, trón na ktorom traja lámovia založili Sikkim a posvätná Kanjenchunga.

centrum Yuksomu

posvätné jazierko

trón a posvätný strom, kde traja lámovia v 17. storočí založili kráľovstvo Sikkim

západ mesiaca skoro ráno
Neďaleko Pellingu sa nachádzajú ruiny druhého z hlavných miest. Rozprestiera sa ako orlie hniezdo na vrchole kopca. Kam len oko dovidí sú zelené neporušené lesy a nad hlavami nám krúžia dravé vtáky.

zrekonštruované ruiny v poradí druhého hlavného mesta
Cestou do súčasného hlavného mesta Gangtok sa ešte zastavujeme v dedinke Tashiding, kde má svoje sídlo jeden z najkrajších budhistických kláštorov. Cesta k nemu dá zabrať, je to túra lesom strmým svahom. Kláštor je jeden z najvýznamnejších v celom Sikkime. Zdobia ho stovky ručne zo skaly vytesávaných farebných tabuliek s tibetskými nápismi. Jeden z mníchov sedí pri hŕbe kamenných platní a už z diaľky v tom nekonečnom tichu počuť jeho monotónne klopkanie.

v Sikkime namiesto autobusov premávajú džípy

"lepra nie je dedičná a už vôbec to nie je následok hriechu alebo urieknutia"

chodník svahom bambusovým lesíkom

cesta do praveku

Tashiding Gompa

sestry

vo dvore kláštora Tashiding Gompa

klopkajúci mních...

... a jeho dielo

nápisy v tibetskom písme

klopkajúca ženička - z veľkého kameňa vyrábala malé
Hlavné mesto Gangtok leží na strmom svahu. Centrum mesta, aké v Indii nemá obdobu denne čistia. Cítime sa ako v Európe.

Gangtok - súčasné hlavné mesto

pešia zóna v centre mesta

rýchla rota denne čistí pešiu zónu
Na každom kroku sa presviedčame o tom, že aj v Indickom meste sa dá prežiť príjemný deň. Hneď vedľa budovy vlády je budhistický kláštor a veľký park. Ľudia tu v pokoji posedávajú a počúvajú chlapíka hrajúceho na píšťalke. V pakru je výstava kvetov miestnej flóry.

kláštor

pohoda v parku

len tak si zapískať

výstava kvetov
Sikkim - držíme Ti palce.