Siliguri - malá dávka Indickej byrokracie

Po prekročení hraníc späť do Indie sme už po druhý krát zažili kultúrny šok. Rozdiel medzi Nepálom a Indiou je ohromný. Ako prvé človek zacíti smrad. Potom si uvedomí to neskutočné množstvo ľudí prúdiace ulicami a bojujúce o prežitie, potom odpadky, kravy a všetko ostatné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)


Zobraziť Siliguri na väčšej mape

Obrázok blogu

skoré ráno na hranici

Napriek tomu, India je v porovnaní s Nepálom oveľa bohatšia a modernejšia. Na uliciach opäť vidíme značkové, často klimatizované obchody a reštaurácie. Aj to veľké množstvo áut, ktoré tu stojí v nikdy nekončiacich zápchach v Nepále vidieť nebolo.

Prvou zastávkou po návrate do Indie bolo mesto Siliguri. Ničím výnimočné indické mesto.

Obrázok blogu

posvätný strom Ficus religiosa

Obrázok blogu

rikšiari pripravení vyštartovať

Staničné bufety ponúkajú lacnú a rýchlu stravu. S hygienou je to horšie. Stánkari všetko nakladajú rukami, tečúcej vody uprostred parkoviska niet a stáva sa aj to, že taniere po zákazníkoch vylizujú kravy. Obávam sa, že po vyumývaní kravou tanier často putuje naspäť do obehu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

aj kravy pomáhajú umývať taniere za staničnými stánkami

Obrázok blogu

chalupy pod mostom, suché koryto rieky naľavo slúži ako WC

Obrázok blogu

farma vo vyschnutom koryte rieky

Obrázok blogu

dojenie

V Siliguri sme sa zastavili hlavne kvôli byrokratickým záležitostiam, ktoré sme si potrebovali vybaviť. Prvou misiou bolo zmeniť peniaze. V každej banke sa vyhovárali na niečo iné, no najčastejšou príčinou, prečo nám Eurá za Rupie nevymenia bolo, že v USA je štátny sviatok. Na naše argumenty, že sme predsa v Indii a nie v USA reagovali kývaním hlavou. „Máte pravdu pane, ste v Indii..."
Nakoniec sa to podarilo za (samozrejme) nevýhodný kurz u riaditeľa jednej z bánk, keď sme sa bežným pracovníkom ani SBS-kou nenechali vyhodiť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

...

Ďalšou byrokratickou inštutúciou bolo diplomatické zastúpenie štátu Sikkim do ktorého máme namierené. Okrem platných indických víz je potrebné si vybaviť ešte povolenie na vstup do tohto (bývalého) Himalájskeho kráľovstva, ktoré geograficky leží už v Tibete a k Indii sa pripojilo iba pred pár rokmi. Všetko klaplo a odchádzame s povolením na voľný pohyb v južnej časti Sikkimu po dobu 15 dní.

Obrázok blogu

povolenie na vstup do Sikkimu

Poslednou skúškou trpezlivosti sa stalo kupovanie lístka na vlak. V špecializovanej budove, ktorá sa predávaniu lístkov venuje sme strávili dva krát po 4 hodiny. Najprv sme si museli vystáť v rade aby sme zistili, že okienko ku ktorému smerovala má práve hodinovú obedňajšiu prestávku. Keď sa predavač lístkov po dvoch hodinách vrátil, ako na potvoru akurát vypadlo spojenie so serverom. Kedy bude obnovené, nikto nevie. Zatiaľ vraj máme vyplniť dvojstranový formulár - žiadosť o predaj cestovného lístka.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

čakanie v rezervačnom centre

Zastávka v Siliguri mala význam. Máme Rupie, povolenie ísť do Sikkimu aj lístok na cestu Himalájskou úzkokoľajovou železničkou do slávneho Darjeelingu.

Obrázok blogu

"týpci" - vypýtali si po dve Rupie a všetko vraj bude dobré (mali pravdu)

Branislav Skokan

Branislav Skokan

Bloger 
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrodruh milujúci štyri ročné obdobia. Zoznam autorových rubrík:  ...on the road...FotoOkoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu