Strastiplne, alepredsa sa nám v niekoľkonásobne preťaženej maršrutke podarilo dostať doúžasného historického mesta Vardzia, celého vytesaného v skalnom útese.Kedysi tu žila kráľovná a s ňou desiatky tisíc ľudí. Veľkolepé a prekrásne. Dnes tužije 6 mníchov, ktorí nás vzali medzi seba, dostali sme chlieb + uhorky a mohli sme sazúčastnit na meditácii.

v 12 miestnej maršrutke (foto:Peter Halaj)

vystupovať ! ďalej len pešo

úžasné skalné mesto Vardzia

skalné mesto Vardzia

v skalnom meste Vardzia (foto:Peter Halaj)

krajina v okolí Vardzie
Neďaleko sú fantasické pramene slanejminerálnej vody. Gruzínci sú na svoje kúpele hrdí, ale pravdupovediac, je to iba rúra trčiaca zo zeme a pri nej pár nedostavaných (alebo rozpadnutých ?) domov.

slaná a horúca voda (foto:Peter Halaj)
V „kúpeľnom" dome nás nechali prespať, pričom v noci sa tam strhla neuveriteľná párty v štýle sedemdesiatych rokov. Fľašky len tak lietali pri hitoch od Boney M či Abby. Ráno sme sa mohli v bazéne dosýta kúpať. Pravda, len čo nám srdcia stačili,lebo voda mala 46 stupňov a to je teplota akurát na infarkt. Amiran, strážcakúpeľov nás ponúkal kávou, vodkou a cigaretami. Okolo úžsaná scenéria, riečnykaňon.

krytý bazén

dlho trvalo, kým sme vošli do horúcej vody, Amiran sa nekúpal (foto:Peter Halaj)
Ďalšou maršrutkousa presúvame do mestečka Borjomi v Malom Kaukaze.

presuny nám zaberajú veľa času (foto:Peter Halaj)

na stanici v Akhaltsike (foto:Peter Halaj)
Na riaditeľstve národnéhoparku si nechávame veci a vydali sme sa na 2 dňový výlet do hôr. Ocitámesa v prekrásnej prírode. Stúpame strmo hore, vegetačné stupne sa striedajú oddubového až po horské smrekové pralesy. Nikde, kam len oko dovidelo nebolžiaden holorub, len šírošíre pralesy.

vstup do NP Borjomi-Kharagauli (foto:Peter Halaj)
Tento NP patrí do siete Pan Parks, teda siete najlepšie menežovaných NP v Európe

v kaukazských pralesoch NP Borjomi-Kharagauli

NP Borjomi-Kharagauli (foto:Peter Halaj)
Po 6 hodinách sme našli útulňu, na ktorúsme mali namierené, vo výške okolo 2000 m. V pohode tu ešte rástol les, hornáhranica je až okolo 2300 mnm a nad ňou pásmo rododendrónov. Krása.

útulňa v horách

Malý Kaukaz (foto:Peter Halaj)
Nadruhý deň sme si vybehli na jeden vrchol, tam pastieri kráv, skončilo to obedoma strašným chlastaním, našťastie sa mi to podarilo uhrať na víno, zato Brkomusel piť vodku z kravského rohu. Jednu za druhou, druhú za treťou.

neskoré leto v Malom Kaukaze (foto:Peter Halaj)

nízka oblačnosť sa prevaľovala z kopcov do dolín

podgurážení bačovia

davaj pijeme !

opäť v civilizácii

v dedinke neďaleko mesta Borjomi (foto:Peter Halaj)

prasce sú slobodné a pasú sa kde chcú

a deti prežívajú šťastné detstvo bez počítačov
Prespali sme v Borjomi nastanici, kde nás strážil dobrý policajt.

noc na stanici (foto:Peter Halaj)
Z Borjomi sapresúvame, tentoraz vlakom, do mesta Gori.

vlak Borjomi-Gori (foto:Peter Halaj)

interiér vlaku (foto:Peter Halaj)

v Gori na stanici

v uliciach mesta Gori (foto:Peter Halaj)
Tu sa narodil Stalin a stále je považovaný za hrdinu. Alebo to je len marketingová stratégia lákajúca turistov ? Uprostred mesta na námestí, hneď pred radnicou,ku ktorej vedie „Stalin avenue" sa týči gigantická Stalinova socha a neďalekostojí Stalinov rodný dom pri ktorom je postavené legendárne Stalinove múzeum.

Stalin avenue (foto:Peter Halaj)

námestie, radnica a Stalin (foto:Peter Halaj)

Stalinve múzeum s parčíkom (foto:Peter Halaj)
To sme si nemohli nechať ujsť. Dostali sme našu osobnú sprievodkyňu, ktorá námdo najmenších detailov pri fotkách, obrázkoch a Stalinových osobných predmetochvyrozprávala celý život tohto milého, dobráckeho, svoj ľud milujúceho otca.Bolo tam zakázané fotiť, ale Nadežda nám to prepáčila, oko zažmúrila...

v Stalinovom múzeu (foto:Peter Halaj)

Stalinova rodná posteľ !
Pri záverečnom posedení na Stalinovej rodnej posteli, kde sme unavení, po dvoch hodinách výkladu takmer zaspali, nám Nadežda s dojatím v hlase povedala: " Spasiba rebjata ! "