Nočnú moru nečerpania eurofondov výnimka nevyrieši. Aj po jej udelení hrozí, že prepadnú stovky miliónov euro! Hlavné dôvody sú dva. Prvým, sú babrácke projekty a pochybenia, pre ktoré nám Brusel stopol a ešte len stopne financovanie. Druhým, neschopnosť vlády nastaviť systém eurofondov efektívne a zastaviť stále sa zväčšujúci objem zbytočnej byrokracie.
Babrácke projekty ministerstiev
Pre osvieženie pamäti len pár príkladov zbabraných projektov, na ktoré doplatíme všetci:
Za zbabrané projekty na Čaplovičovom ministerstve Bruselu vrátime viac ako 5 miliónov euro.
Ministerstvo životného prostredia zase musí vrátiť 47 miliónov euro, ktoré boli určené obciam.
Brusel nás stopol financovanie štyroch železničných projektov. Vyšetruje podozrenia z korupcie a machinácie s verejným obstarávaním. V hre sú stovky miliónov euro.
Byrokratická rakovina
Neschopnosť čerpať eurofondy efektívne má korene v neskutočne rastúcej byrokracii. Jeden príklad za všetky. Poklady k žiadosti o europrojekt na podporu výskumu v roku 2004 mali 19 dokumentov. V roku 2013 je to pri aktuálne vyhlásenej výzve neuveriteľných 91 dokumentov a viac ako 1270 strán!!!

Riešenie
Eurofondy nie sú jadrová fyzika, ale prerozdeľovanie peňazí na konkrétne veci. V rámci NOVY sme predstavili 10 jednoduchých riešení, ktoré dramaticky zlepšia celú situáciu. Zrušíme zbytočnú byrokraciu, zjednodušíme systém a presunieme viac zdrojov do obcí, na vidiek a k malým podnikateľom. Zavedenie prehľadnosti a sedliackeho rozumu do systému zásadne zrýchli čerpanie eurofondov. Predovšetkým to ale umožní, aby ľudia mali prehľad kam a na čo vlastne eurofondy tečú. A to priatelia, je tá druhá Ficova nočná mora.
