
Keby lesy vedeli hovoriť, spýtali by sa, prečo každý rok exportujeme viac a viac slovenského dreva zo štátnych lesov a oberáme tak ľudí v kríze o prácu. V roku 2009 sa vyviezlo 34% piliarskej guľatiny, v roku 2011 - 40% a v roku 2012 až 50 percent!
Keby lesy vedeli hovoriť, spýtali by sa, ako je možné, že štát v čase rastúcej nezamestnanosti toleruje zmluvy, ktoré zabezpečujú predaj viac ako tretiny štátneho dreva, pár firmám na takmer 10 rokov? Ako je možné, že sa s 80% tohto dreva ďalej obchodovalo a vyvážalo z krajiny, kým slovenskí drevári krachujú?
Keby lesy vedeli hovoriť, chceli vedieť, ako je možné, že slovenskí spracovatelia dreva majú platiť úplatky za pridelenie dodávok dreva zo slovenských lesov?
Keby lesy vedeli hovoriť, spýtali by sa, ako je možné, že každý rok majú bežní ľudia, pracujúci v drevospracujúcom priemysle, menej práce a priekupníci s drevom viac kšeftov?
Keby lesy vedeli hovoriť, spýtali by sa, prečo s tým Minister životného prostredia Peter Žiga od nástupu do funkcie neurobil nič? Tento bývalý obchodník s drevom má skvelú príležitosť zachrániť tisíce pracovných miest. No, čuší, ako lykožrút pod kôrou spolu s premiérom Ficom.
Vláda nezvláda boj s krízou a nezamestnanosťou a pritom 1,651 milióna kubických metrov dreva vyvezeného zo Slovenska v roku 2012 znamená:
6500 nových, alebo udržaných pracovných miest
65 miliónov eur na odvodoch a daniach
20 miliónov eur ušetrených na dávky vnezamestnanost
Keby lesy vedeli hovoriť, padla by Ficovi vláda. No nevedia, ale ľudia ich majú radi a vnímajú viac, ako si politici myslia. Keď príde deň volieb, môžu to vláde za nemé lesy zrátať.