Pokiaľ ceny ropy ostanú nízke, a sankcie EÚ+USA sa nezmiernia, či nezrušia, vláda (Ruska) bude mať obrovský problém. Nebude mať peniaze – a nebude ani mať kde si ich požičať“. S. Gurjev poskytol rozhovor v Paríži, kam sa vlani uchýlil napriek svojmu bývalému vysokému postu zo strachu o svoju slobodu. Jeho stručná diagnóza Ruska: „Rast inflácie, pád svetových cien ropy, aj hodnoty rubľa, ako aj odrezanie od západných kapitálových trhov spôsobené sankciami EÚ+USA, plus únik zahraničných investorov z Ruska, vôbec prvýkrát začínajú reálne ohrozovať existenciu Putinovho režimu“.
J. O´Neil je známy ako autor zaužívanej skratky BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, + Južná Afrika od roku 2010) pre skupinu krajín „s rýchlo sa rozvíjajúcimi trhmi“ konštatoval pre CNBC, že doteraz bol V. Putin mnohými považovaný „za jedného z najchytrejších politikov na svetovej scéne“. Vytkol mu však, že vo svojom štvrtkovom vystúpení neponúkol žiadny konkrétny projekt pre riešenie finančnej krízy v Rusku.
Aj O´Neil, ako v súčasnosti väčšina expertov, podčiarkuje, že „Západné sankcie tvrdo postihli ekonomiku Ruska“. Obyvateľstvo Ruska stále viac dopláca na Putinovu konfrontáciu so Západom. Aj cena za vojnu na Ukrajine začína byť pre Rusko tragicky vysoká, atď. O´Neil ešte k tomu dodáva, že „aj keď ruská ekonomika nie je najväčšou v rámci BRICS, ale je (resp. bola) najbohatšou. Tento jej parameter sa teraz začína dramaticky meniť“.
Prezident V. Putin síce vo svojom uvedenom vystúpení prisľúbil normalizáciu hospodárskej situácie do dvoch rokov, no s týmto svojím optimistickým výhľadom je zatiaľ dosť osamotený. Napr. liberálny exminister financií A. Kudrin, ktorý sa teší aj Putinovej dôvere (dokonca sa aktuálne v médiách spomína aj ako možný nástupca D. Medvedeva vo funkcii premiéra RF), odhaduje nápravu na podstatne dlhšie obdobie. Podľa A. Kudrina „ návrat zahraničných investícií a rubľa na predkrízové hodnoty môže trvať 7 až 10 rokov, aj to len za predpokladu, že produkcia ruskej ekonomiky opäť začne rásť“.
Väčšina ekonomických pozorovateľov očakáva, že ruská ekonomika v roku 2015 skĺzne do recesie z dôvodov sankcií a padajúcich svetových cien ropy, ktorá je hlavnou komoditou Ruska.
Uvedené skutočnosti zatiaľ teda naznačujú, že pravdu mali tí politici, hospodárski a politickí experti, ktorí považovali uplatnenie hospodárskych sankcií EÚ, ako aj sprísnenie vízovej politiky voči ruským občanom a firmám za možný účinný nástroj svojej zahraničnej politiky- pre úlohu, ktorú RF zohráva v otázke situácie na Ukrajine.
Na druhej strane, medzinárodné médiá zasa konštatujú, napr. britské The Guardian, že vývoj hospodárskej situácie v Rusku doteraz nepotvrdil zahraničnopolitickú líniu tých, ktorí vystupovali verbálne proti prijatiu sankcií proti RF za Ukrajinu a Krym.
The Guardian uvádza, že „Maďarsko, Slovensko a Česká republika oponovali prijatiu sankcií EÚ proti Rusku pre jeho podporu separatistov na Východnej Ukrajine... Slovenský premiér R. Fico označil sankcie za nezmyselné gesto, poškodzujúce ekonomiku EÚ.
Odvolávajúc sa väščinou na svoje úzke vzťahy s Ruskom v oblasti energií a obranného priemyslu, uvedené krajiny kolísali („balancing“) vo svojich postojoch medzi Moskvou a Bruselom. Čo sa Rusko snaží využiť na získanie nových spojencov v regióne“.
Putin miscalculated
Russian President V. Putin may still be popular in his country despite the ongoing economic crisis, but he made a miscalculation that could hurt him unless he makes a big change, well-known economist J. O’Neil told CNBC on Thursday. So far, the situation hasn’t apparently affected Putin’s popularity, according to an Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research poll released Thursday. It found 81 percent of Russians still support V. Putin. However, the survey found that confidence in the economy is slipping. O’Neil, who is perhaps best known for coming up with the acronym BRICS (Brazil, Russia, India and China, plus South Africa was added in 2010), said Putin has long been viewed by many as one of the smartest politicians on the world stage. The miscalculation he’s made is because of the collapse of the ruble. The Western (EU+USA) sanctions had hit Russias economy hard. The uncertainty of Russia’s economic future is aggravated by declining oil prices. The European Union and the United States have imposed wide-ranging economic sanctions and visa bans against Russian individuals and companies over Moscow’s role in the conflict in eastern Ukraine and Crimea peninsula. The Russian economy is expeted to sink into recession next year because of the sanctions and the falling price of oil, the country’s main commodity. The recent development in Russia has not confirmed the Foreign Policy positions concerning the EU sanctions of countries such Hungary, Slovakia and Czech Republic. They have verbaly opposed EU sanctions over Russia’s support for separatists in eastern Ukraine. Slovakia’s Prime Minister R. Fico called the sanctions a „meaningless gesture that would jeopardise the EU economy. Owing largely to their ties with Russia in the energy and arms industries, these countries are engaged in a balancing act between Moscow and Brussles, which Russia hopes to exploit to make new alliances in the region.
Robert Škopec