Modifikácia počasia

Ani tohtoročné počasie nás zatiaľ nehýčka, veď počas väčšiny víkendov býva nepriaznivé, oproti danému ročnému obdobiu chladnejšie, daždivé a veterné počasie pripomínajúce november. Ale po celý rok (až na málo výnimiek) vždy na piatok, sobotu a nedeľu ? Pre víkendové počasie u nás snáď neplatia prírodné zákony pravdepodobnosti ? Pritom dnes je už potenciálne možné modifikáciou počasia ovplyvňovať aj výsledky volieb... Dôsledky klimatických zmien prinášajú častejšie povodne, hurikány, či veľké suchá, čo prispieva k zosilneniu požiadaviek politiky i ekonomiky na modifikáciu počasia. Cieľom sú techniky umožňujúce požadované zásahy do regionálnych klimatických pomerov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Napr. na Blízkom východe, v Abu Dhabí vypracovali tajný program pre umelé generovanie zrážok spoločne s expertnou firmou zo Švajčiarska. Ako o tom neskôr informoval tamojší emír bin Zayed, od roku 2010 sa im už podarilo vo viac ako 50-ich prípadoch umelo vyvolať silné dažde v oblastiach so značným suchom. Projekt generátora dažďa stál 11,2 miliónov USD, ak by však mali zavlažovať s pomocou morskej vody zbavenej soli, výstavba príslušného závodu by bola stála 850 miliónov USD, plus jeho ročné prevádzkovanie 6-45 miliónov USD. Tak sa rozširujú nové vedecké odvetvia „geoengineering" a „climate engineering"-u, s veľkou varietou používaných metód a prostriedkov počnúc zrkadlami, rozprašovanými sulfátmi, aerosolmi, atď. Ich deklarovaným cieľom má byť zmierňovanie skleníkového efektu. Keďže ide o nové postupy, prinášajú aj nové riziká s nie vždy správne odhadnutými následkami. Aj experti spomínanej švajčiarskej firmy pripúšťajú, že i úspešné projekty modifikácie počasia si vyžadujú aspoň ročné testovacie obdobie, aby bolo možné zistiť, či použité technológie nepoškodia prirodzené ekologické procesy v danom regióne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tropické cyklóny, hurikány a tajfúny sa v dôsledku globálneho otepľovania stávajú stále viac intenzívnymi a tak pribúda pokusov dosiahnuť zmiernenie ich priebehu. Napr. v rámci amerického vládneho programu sa už počas rokov 1962-1982 pokúšali redukovať silu hurikánov rozprašovaním častíc jodidu striebra a suchého ľadu do rotujúcej časti víchrice. V roku 2002 sa vedci ako Ross Howard (autor konceptu global butterfly effect-u a žiak Edwarda Lorenza) previedli výpočty o tom, ako by sa hurikány dali odkloniť v smere redšie obývaných regiónov. Samotné odklonenie sa dá realizovať napr. diferencovaným zohriatim, resp. ochladením rôznych častí oceánu. Pre zohriatie by sa dali použiť mobilné zrkadlá umiestnené na družiciach, kým pre ochladenie sa môžu využiť kondenzné čiary lietadiel, ktoré spôsobia zatienenie a odraz slnenčného žiarenia dopadajúceho na oceán. Skúsenosti z útoku na „dvojičky" 9/11 v New Yorku totiž ukázali, že za tri dni zákazu letov sa teplota pôdy v USA zvýšila o jeden stupeň C. Tu sme sa dostali k jednému z možných vysvetlení aplikácie chemtrails, ktoré sa dnes dostávajú aj do pozornosti laickej verejnosti v súvislosti s rizikami modifikácie počasia.

SkryťVypnúť reklamu

Chemtrails sú pásy, čiary vo vzduchu spôsobené lietadlami, ktoré sa nerozpadávajú, a po cca pol hodine sa z nich vytvárajú oblaky. Contrails sú zas kondenzné čiary po lietadlách, ktoré sa rozpadávajú. Režisér Patrick Person natočil 92 minútový dokumentárny film s názvom Bye Bye Blue Sky v ktorom sú aj družicové zábery chemtrails v regióne Strednej Európy. Znepokojujúci na týchto dokumentárnych záberoch je fakt, že ich je v našom regióne viac a sú intenzívnejšie, než je európsky priemer. Personovo dielo bolo predvedené verejnosti na Festivale dokumentárnych filmov v Thesalonikách.

Vysvetlenia tohto fenoménu zahŕňajú aj rôzne konšpiračné koncepcie, o rozprašovaní chemických zlúčenín poškodzujúcich ľudské zdravie. Iné zasa za chemtrails definujú ako „geoengineering" na báze rozprašovania sulfátu s cieľom ochrany klímy, či modifikácie počasia. Nechýbajú ani poukazy na tzv. Weather Warfare, čiže koncepty o zneužívaní počasia ako prostriedku vedenia vojny. Napr. už dlhšie sa udržiavajú podozrenia v médiách o tom, že koncom éry ZSSR údajne sovieti odovzdali gyrotron japonskej Yakuze, aby sa tak mohla pomstiť USA za jadrové útoky koncom druhej svetovej vojny. Podľa neoficiálnych zdrojov, dokonca gyrotron mali poskytnúť viacerým štátom, resp. organizáciám...Gyrotron mal vraj spôsobiť aj hurikán Katrina na južnom pobreží USA. Američania zasa údajne mali použiť svoj systém HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) na „odplatu pomsty", spôsobením mimoriadneho sucha v roku 2010 v Podmoskovskej oblasti RF, neskôr aj Japonsku vyvolaním zemetrasenia, ktoré poškodilo o. i. jadrové reaktory, atď.

SkryťVypnúť reklamu

Bez ohľadu na to, koľko je pravdy na podobných podozreniach medzinárodnej tlače, stojí za zmienku, že následky zásahov do počasia nerešpektujú hranice štátov a tak predstavujú bezpečnostné, zdravotné a ekologické riziká, ktoré môžu viesť k medzištátnym konfliktom. S cieľom predchádzať takýmto možným konfliktom bola v Ženeve v roku 1977 vypracovaná Dohoda OSN o zákaze nepriateľských techník modifikácie počasia. Neskôr sa jej dostalo kritiky za to, že povoľuje „lokálne a krátkodobé" modifikácie. Koncom októbra 2010 v japonskej Nagoyi 193 členná Konvencia OSN o biodiverzite (CBD) uzavrela svoju 10. schôdzu faktickým moratóriom na geoinžinierske projekty a experimenty. Malo by sa tak zabrániť manipuláciám s planetárnym termostatom. 110 zúčastnených ministrov životného prostredia požiadalo vlády zabezpečiť, že sa nebudú uskutočňovať geoinžinierske aktivity až do doby, kým budú dostatočne posúdené riziká ich vplyvu na ekológiu, biodiverzitu, ako aj ich sociálne, ekonomické a kultúrne dopady. Cieľom geoengineeringu je zablokovať určité percento slnečnej radiácie pomocou zásahov do atmosféry a stratosféry, aby sa zmenila globálna teplota a zrážkové modely. Tým, že by rozhodnutia týkajúce sa geoinžinierstva mali prijímať prednostne v OSN, kde všetky krajiny majú svoje zastúpenie, by mohla aj občianska spoločnosť sledovať a ovplyvňovať čo sa robí s počasím. 

SkryťVypnúť reklamu

Situáciu však komplikuje fakt, že v otázke či je globálne otepľovanie spôsobené ľudskými, alebo prírodnými faktormi sú tak politici, ako aj vedci rozdelení do proti sebe stojacich táborov s dvomi paradigmami. Poradca prezidenta USA B. Obamu pre otázky vedy J. Holdren je presvedčený, že geoengineering pomôže našej planéte stabilizovať počasie aj v súvislosti s globálnym otepľovaním. Táto technika je podľa neho cestou, ako dosiahnuť zníženie teplôt na Zemi. Je zástancom rozprašovania častíc baria, magnezia, hliníka, a ďalších chemikálií za účelom spätného odrazu slnečného žiarenia od Zeme. V ďalšom článku uverejnenom v časopise najplyvnejšieho think-tanku the Council on Foreign Relations (CFR) sa uvádza, že využitie ťažkých kovov v atmosfére pomôže zvíťaziť nad globálnym otepľovaním.

Stúpenci opačnej paradigmy sa zasa držia stanoviska, že zvyšovanie teplôt spôsobuje Slnko a to nielen na našej planéte, ale na všetkých planétach nášho solárneho systému. Na dôvažok, štúdia the National Institute of Health došla k uzáveru, že geoingeneering má byť priamo zodpovedný za určité neurotoxíny nájdené v ľudskej krvi, pľúcach, že taktiež vytvára hostiteľské podmienky pre závažné onemocnenie sclerosis multiplex.

Poradca J. Holdren presadzuje projekt prezidenta B. Obamu znížiť skleníkové emisie o 20% do roku 2020 a o 80% do r. 2050. Medzi členmi Kongresu USA sa však objavujú aj hlasy spochybňujúce reálnosť uvedených zámerov prezidenta. Ten však má aj podporu the American Meteorological Society.

My tu v Strednej Európy mávame oprávnene pochybnosti o manipuláciách všetkého druhu. Vedení emóciami, by sme však nemali padnúť do pasce lineárneho myslenia, ani čo sa týka modifikácie počasia. Robert Socolow (Princeton University) v posudku pre the National Academy of Science označil geoengineering za živitaschopnú opciu pre prípad, že by sa počasie dramaticky zhoršilo.

8.6.2012 (na Medarda)

Robert Škopec

Robert Škopec

Robert Škopec

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor píše aktuálnu politickú publicistiku a články z oblasti neuropsychológie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu