Už viackrát boli podobné krízové obdobia vyvolané hrozbami Iránu nasledované pesimistickými scenármi o tom, že to povedie k vojnovému konfliktu za účasti USA a Izraela. Zatiaľ sa tak nestalo vďaka tomu, že Západ dokázal zatlačiť na Irán aj inteligentnejšími prostriedkami než nasadením masívnej vojenskej sily. Tú inú opciu nariadil ešte prezident USA G.W. Bush ako operáciu s názvom Olympic Games prostredníctvom the National Security Agency (NSA). Spočívala v uskutočnení bezprecendentného, dlhotrvajúceho kybernetického útoku proti iránskym jadrovým zariadeniam v meste Natanz. Podrobnosti útoku vypracovali Američania spoločne s Izraelom a projekt bol neskôr rozšírený na rozkaz prezidenta B. Obamu. Flame a Stuxnet, dva kľúčové maskované počítačové vírusy operácie Olympic Games boli vyvinuté vo Ft. Mead, Md., kde sa počítačovým expertom NSA podarilo úspešne využiť ako zbraň C a zmeniť tým bitevné pole budúcnosti. Pre testovanie uvedených kybernetických zbraní sa vytvorili verné kópie iránskych centrifúg v Negev Nuclear Research Center v meste Dimona, Izrael. Až keď sa Flame a Stuxnet osvedčili ako účinné, došlo k ich nasadeniu. Tieto počítačové vírusy zaútočili až po päťročnom skrytom pôsobení. Vírusy významne poškodili časť iránskych centrifúg v Natanze a vrhli tak jadrový program Iránu o niekoľko rokov späť. Nedávno na žiadosť Iránu OSN požiadala renomovanú ruskú IT firmu Kašperovskij o expertný posudok na Flame a Stuxnet. Tá plne potvrdila kybernetický potenciál týchto počítačových vírových programov.
Najzaujímavejšie laboratórium sveta, ktoré je ešte stále vo výstavbe, patrí tiež agentúre NSA. Má banálny, ľahko zabudnuteľný názov: The Utah Data Center (UDC). Nachádza sa hlboko v púšti Utah a jeho výpočtové zariadenie stálo 2 miliardy USD. Má príkon 65 megawattov. Pre porovnanie: superurýchlovač častíc skúmajúci vznik Univerza The Hadron Super Collider dosahuje maximálny výkon pri 120 megawattoch. UDC sa považuje za Svätý grál najmodernejšej technológie, najmä pre jeho masívny kvantový počítač s kódovým názvom Vesuvius. Dokáže uskutočniť
100 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 operácií súčasne ! Podľa niektorých expertov Vesuvius vďaka svojej nevídanej výpočtovej kapacite by mohol dokázať prelomiť aj kód PGP, o ktorom zatiaľ nie je známe, že by mal akúkoľvek zraniteľnú stránku. Teoreticky, aj za ideálnych podmienok, ktoré dnes neexistujú a sú nerealizovateľné, by musel byť kód PGP konštantne bombardovaný kľúčmi v trvaní 10 biliónov rokov, čo by sa rovnalo cca tisícnásobku odhadovaného veku Univerza. Práve v súvislosti s eventualitou prelomenia PGP sa kvantový počítač USA Vesuvius právom označuje za „vodíkovú bombu kybernetickej éry".
7.7.2012
Robert Škopec