Album Abbey road - Skvostná rozlúčka od The Beatles

Album skupiny The Beatles Abbey road bol dokončený v auguste roku 1969. V ten istý mesiac sa The Beatles nechali vyfotografovať na dnes už svetovo známom prechode pre chodcov, ktorý je v blízkosti nahrávacieho štúdia. Členovia skupiny sa spolu naposledy stretli v mesiaci september za účelom dohody na poradí skladieb pre Abbey road. Išlo tak o posledné tvorivé stretnutie umeleckého zoskupenia, ktoré sa rodí raz za päťdesiat, možno sto rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Album samotné nepatrí medzi najnovátorskejšie umelecké počiny The Beatles, ale z hľadiska technického a zvukového je nejlepšie nahrané. Na rozdiel od tzv. Bieleho albumu z roku 1968 sú skladby vyrovnané vo svojej kvalite, ba dokonca George Harrison o pár schodov skladateľsky prevyšuje Johna a Paula. Abbey road je hlavne skvelou zábavou. Je z neho cítiť úľavu jednotlivých členov skupiny z blížiaceho sa konca spoločného pôsobenia. Počas nahrávania piesní si však údajne nepovedali, že sa definitívne rozchádzajú. Úvodná pieseň Come together od Johna Lennona je často preberanou skladbou. Michael Jackson a skupina Aerosmith dali piesni nový kabát. V ich podaní skladba reže ako žiletka. Je nadupanejšia ako originál. Textu Come together snáď rozumel len jej autor. John a jeho slovné žonglovanie. Skladba Something (Niečo) od Georga je spoločne s Here comes the sun (Slnko je tu) zrejme jeho najlepšou hudobnou vizitkou. Something je druhou najpreberanejšou skladbou The Beatles. Maxwellovo strieborné kladivko od Paula McCartneyho nie je jeho najlepším kusom, no pieseň je počúvateľná podobne, ako Chobotničia záhrada od bubeníka Ringo Starra. Pri Oh! Darling ide Paul občas vypľuť hlasivky. Skladbu skúšali The Beatles už začiatkom roku 1969, no Paul si ju odložil na lepšie časy. John v I want you (Chcem Ťa) dáva manželke Yoko Ono najavo svoju fanatickú lásku a oddanosť. Yokoniáda na pokračovanie. Nekonečný hudobný koniec ako v skladbe Hey Jude z roku 1968. Ďalšia Johnova pieseň Because (Pretože) bola poslednou piesňou nahranou pre Abbey road. Nádherná pomalá skladba, ktorá odznela tiež v záverečných titulkoch oscarového filmu Americká krása z roku 1999. Nasledujú pozliepané krátke skladby, ktorých autorom je Paul a John. Paul dostal nápad zosúladiť do jedného rôznorodého celku hudobné fragmenty, čím pre históriu populárnej hudby zachránil ohňostroj nápadov. Tušil, že s kapelou je koniec a tak presvedčil Johna, aby využili načrtnuté. Slasť pre ucho poslucháča.Abbey road má 43 rokov. Pri jeho počúvaní máte dojem, akoby bolo album nahrané tou najlepšou rockovou hudobnou smotánkou sveta iba pred rokom. Super zvuk, hudba, texty, ktoré v človeku vyvolávajú uvoľnenú atmosféru. John Lennon po rozpade The Beatles album mediálne zhadzoval. Ak by však skupina toto album v letných mesiacoch roku 1969 nenahrala, nebola by do poslednej kvapky naplnená čaša geniality chrobákov. Bodaj by boli všetky umelecké rozchody zakončené kvalitatívne podobne. Radosť sa rozchádzať.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu