John Lennon: Sme populárnejší ako Ježiš Kristus

"Sme populárnejší ako Ježiš Kristus" povedal v roku 1966 John Lennon, člen hudobnej skupiny The Beatles. Tá tento rok oslavuje okrúhle výročie svojho vstupu na svetovú scénu a to nie len kultúrnu. O skupine The Beatles sa však toho popísalo neúrekom a opakovať známe skutočnosti (ale aj dohady) by bolo iste nudné. Za povšimnutie stojí citované vyhlásenie, no aj jeho autor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Spomenuté vyhlásenie Johna Lennona je skôr ukážkou jeho veľkohubosti a nie snahy o provokovanie. Lennon bol špecialista na spontánne vyjadrenia. Mal v sebe pretlak tehotných myšlienok, chaosu a rýchlosti uvažovania. V tej sa často strácal samotný Lennon. John mal naviac v čase spomenutého vyhlásenia (marec 1966)iba 25 rokov. Pálenie platní skupiny The Beatles americkou kresťanskou fundamentalistickou obcou (najmä mládežou)v súvislosti s vyhlásením je tiež známe. Tam kde je príčina je aj následok. A John Lennon bol a sám o sebe je dostatočnou príčinou na emocionálne reakcie.Svojim vyhlásením poukazoval na vtedajšiu popularitu The Beatles. O Ježišovi veľa nevedel. Podobne tak o politike v ktorej sa neorientoval. John Lennon je napríklad v masmédiách často a mylne označovaný za ľavicového mierotvorcu. Na mylnom konštatovaní má podiel tiež niekdajšia komunistická propaganda, marxistické a ľavicové organizácie mimo komunistického bloku. John bol hlavne umelec. Jeho hudba, texty, knihy, kresby, vyhlásenia sú súhrnom jeho talentu, hľadania odpovedí ma zložité otázky a občasnej neschopnosti dostatočnej sebareflexie. Lennon nebol mierotvorca a rozhodne nebojoval za mier (mimochodom už samotné slovné spojenie "bojovať za mier" je šialenosť). John sa dlhodobo nevedel osobnostne zabetónovať sám v sebe a tak experimentoval. Toto experimentovanie ale stálo za to.Súčasťou osobnostného experimentu bol tiež postupný odchod od skupiny The Beatles. Sám Lennon ho raz označil za odchod z paláca. Mal odvahu opustiť palác a pustiť sa do vzťahu s Yoko Ono, ktorá dokázala znášať urážky masmédií za svoj vzhľad a umelecké postoje. John mal pred ňou rešpekt, miloval ju a zapájal do svojich umelecko - "politických" projektov. Vyvolávali úsmev, posmešky, nepochopenie, ale aj obdiv. Yoko si zalúži úctu za to, že udržiavala Lennona pri umeleckom živote a John za to, že ju nechával na nejednej svojej platni "spievať" (slovo spev treba dávať do úvodzoviek... aj ten, kto nemá hudobný sluch a vkus počas prípadného počúvania platní Johna a Yoko pozná zvukové peklo). Tam kde spieva Yoko ide takmer o život... John Lennon v mysliach ľudí prežíva dodnes aj vďaka svojej schopnosti antisystémových postojov. Opustiť palác a kopať do plných stolov je populárne. John v danom čase svoje postoje deklaroval úprimne. Nešlo mu o popularitu. Chcel byť Johnom a nie Mrožom. Jeho povaha je snáď najzreteľnejšie deklarovaná v texte piesne God z roku 1970. Opúšťa v nej akoby seba, ale v skutočnosti seba nachádza. Opúšťa v nej akoby všetko, ale všetko nachádza. Opúšťa v nej akoby Krista, ale Krista nachádza. John sa stal odpoveďou na seba samého. John Lennon je otázka aj odpoveď. Tak ako aj my. Zomrel skôr ako ním milovaná Yoko Ono. Zomrieť skôr ako Yoko bolo jeho želaním.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu