Apolitická cirkev? Nezmysel

V slovenských pomeroch je dlhodobo módnou záležitosťou tvrdenie, že katolícka cirkev by mala byť apolitická, nemala by sa k politike vyjadrovať. Vraj kázne kňazov a biskupov by mali mať apolitický charakter. Cirkev by samozrejme nemala podporovať konkrétnu politickú stranu, hnutie, či aktuálnu vládu, no má právo vyjadrovať sa k udalostiam politického charakteru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Politika a politické rozhodnutia majú dopad na verejný život a teda aj na život veriaceho človeka. Ak je určité politické rozhodnutie pre veriaceho človeka podľa jeho mienky neúnosné, môže od kňaza počuť a požadovať prípadnú reflexiu na dianie. Je nezmyslom očakávať od kňaza, či biskupa, že bude v kázňach obchádzať určité spoločenské témy (a politika vecou spoločenskou je). Pápež sa občas verejne vyjadruje k vojnovému konfliktu v tej ktorej časti sveta. Vojna je zväčša dôsledkom politických rozhodnutí. V našich slovenských pomeroch našťastie o vojnu nejde, ale čokoľvek okolo nás je dôsledkom politiky, politických rozhodnutí.Politika nie je majetkom iba politickej strany, vlády, parlamentu. Je tiež majetkom verejnosti. Občan v systéme parlamentnej demokracie vhodením označeného lístka do volebnej urny rozhoduje o budúcej politickej scéne krajiny. Dištancovanie sa od politky je niečo podobné, akoby sme rybe odrezali plutvy a zároveň chceli aby prežila pod vodnou hladinou. Požadovanie apolitickosti v debatách, prejavoch, kázňach osôb a osobností verejného života je snahou o obsahovú kastráciu diskusie samotnej. V súvislosti s témou je tiež úsmevné počúvať od premiéra, ministra, poslanca reči o tom, že na istých postoch by mala byť uprednostňovaná najmä odbornosť, nie politika. Je tak vytváraná mienka, že politika samotná je pracovnou náplňou mentálneho suterénu. Je snáď odborníkom automaticky ten, kto sa od politiky verejne dištancuje? Nemôže byť súčasťou politckých dohôd tajne, bez prítomnosti médií? Niekdajší komunistický režim ľuďom nainfikoval názor, že politika by mala patriť iba strane a jej členom. Ľud nech vraj pracuje a potom sa zabáva. Nevyjadrovať sa verejne k politike je to isté, ako nevyjadrovať sa ku kvalite ovzdušia.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu