Absolvoval som protestné zhromaždenie v Bratislave. Super atmosféra, 15 000 ľudí, kvalitné prejavy rečníkov. Problematická však bola hneď v úvode naznačená potreba apolitickosti protestov a otvorené dištancovanie sa od politických strán (čiže - hoc nepriamo - od politickej opozície).
Vladimír Mečiar ešte ako premiér na opozičné protesty reagoval takto: "Ide o samozvané politické akcie, ktorých požiadavky majú vyslovene politický charakter a vonkoncom nesúvisia so slobodou prejavu" (veta z rozhovoru pre jeden z provládnych denníkov, 15. 3. 1997).
Identické, ba priam rovnaké reakcie na protesty deklarujú Róbert Fico, Tibor Gašpar, či takzvaná ministerka kultúry SR. Ten istý propagandistický, umelohmotný slovník, ktorý v rokoch 1994 až 1998 používala Mečiarova "svorka vlkov".
Predstavitelia komunistickej strany nám 40 rokov vtĺkali do hláv, že politika je majetkom strany. To zanechalo svoje stopy v mozgoch ľudí.
Situácia zašla tak ďaleko, že slovenská občianska opozícia sa v rámci protestov dlhodobo a takmer pravidelne dištancuje od politickej opozície. Od tej opozície, ktorej predstaviteľom dali občania svoje hlasy v parlamentných voľbách, aby ich názory prezentovali na pôde NR SR, no nie len tam. Je preto absurdné verejne tvrdiť, že protesty majú a musia mať apolitický charakter. Občania voliči a predstavitelia politickej opozície sú predsa spojené nádoby.
Mimochodom: smerácke opozičné verejné protesty z rokov 2020 až 2023 mali aký charakter? Odborný? Vecný? Ich tvrdenie, že pandémia Covidu je len zavádzanie, bolo o čom? Nehovoriac o útokoch na prezidentku.
V Smere, v Hlase a v SNS presadzujú politiku moci bez hodnôt. Práve preto chcú, aby sa obyvateľstvo správalo ako stádo oviec. Odovzdane, bez politického názoru, zamerania, orientácie.
V apolitickom spoločenskom prostredí by neexistovala politika vysoká a regionálna. Nemal by ju totiž kto generovať. Príčinou existencie politiky "tam hore" je politické rozhodovanie "tam dole". Politickú scénu nevytvárajú abstraktné "mimozemské civilizácie".
Tak, ako nemôže existovať nehudobná hudba, rovnako nemôže existovať nepolitická politika, či nepolitické protivládne protesty. Kto túži po (takpovediac) vykastrovanom politickom priestore, ten fandí politike Ruska, Maďarska, alebo KĽDR.
Doplňujúce poznámky k aktuálnemu textu: Minister (premiér) je štátnym zamestnancom, služobníkom. Je platený z financii daňových poplatníkov. Nielen z peňazí prípadného sponzora, ktorý vlastní firmu na výrobu zábavnej pyrotechniky, či alkoholických nápojov. Minister (premiér) je politik a jeho rozhodnutia sú politické. Politické je všetko to, čo ako minister realizuje. Ťahanie Slovenska do sféry ruského vplyvu preto nemožno považovať za nepolitickú hru súkromnej osoby. Politika je vlastníctvom každého občana štátu a to aj občana, ktorý nevie, že "nejaká" politika vôbec existuje. Akúkoľvek kritiku občana voči členovi vlády je teda automaticky možné vnímať ako kritiku politického charakteru. Držiteľom moci v štáte je občan. Minister (premiér) je sluhom občana.