Hlasovanie podľa svedomia a presvedčenia by znefunkčnilo NR SR

Ústava SR, piata hlava, prvý oddiel, čl. 73 hovorí: Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Táto časť slovenskej ústavy je často mediálne prezentovaná v rámci útokov na city občanov - voličov. Nalejme si ale čistého vína. Čo by sa stalo, ak by poslanec dostával pravidelné záchvaty osobného autentického sebadeklarovania sa prostredníctvom hlasovaní a nedržal by sa straníckych dohovorov? Použime (takpovediac) uletený príklad: Poslanec (a nie je ich málo), ktorý nemá rád rómsku komunitu by hlasoval za streštený Deportačný návrh zákona. Ten by prešiel do hlasovania, lebo vedomie ďalších kolegov - politikov by bolo absolútne odbrzdené. Dôsledok? Totálna medzinárodná blamáž. Alebo si predstavme, že do parlamentu by sa dostal návrh zákona, podľa ktorého sa ženám zakazuje šoférovať motorové vozidlá. Odbrzdené presvedčenie a svedomie zakopmlexovanej časti poslaneckej obce by dostalo ďalšiu zelenú. Prešiel by možno nezmysel, ktorého dôsledky by boli nie iba vážne, ale možno tiež "úsmevné". Ale prečo chodiť po príklady do RÍŠE SNOV... Na jeseň minulého roku dostali poslanci SaS záchvat svedomia a vedomia. Počas hlasovania o Eurovale položili Radičovej vládu. Následne boli odhlasované predčasné parlamentné voľby. Vďaka predčasným voľbám získal v NR SR väčšinu recyklovaný marxista. Spoločne s vládou dnes míňa a ešte minie viac financií daňového poplatníka, ako by bolo minutých v prípade, že SaS by v roku 2011 nedostala spomenutý záchvat svedomia. Ak by sa podobne ako SaS v dohľadnom čase "zbláznili" aj poslanci Smeru - SD (a to sa nezbláznia), tak tu máme ďalšie predčasné voby. Volanie po hlasovaniach podľa svojho svedomia a presvedčenia je pre "široké vrstvy pracujúcich" (aj nepracujúcich) páčivé. Praktické dopady prípadného plne autentického hlasovania poslancov by mohli byť katastrofálne. "Nešťastná" stranícka disciplína má svoj zmysel, podobne ako aj politické predhlasovacie dohovory. Autor článku sa nedomnieva, že svedomie a vedomie sú súčasťou inventára z nejakého smetiska. Mierne zjednodušene len upozorňuje, že za istých okolností by mali platiť kolektívne (politické) pravidlá. Poslanec NR SR je totiž zrejme viac "zamestnancom" materského politického subjektu, ako zástupcom konkrétnych voličov. Otázne však je, čo znamená to VIAC a čo MENEJ. Toľko o naliatom čistom víne s prakticko - reálnou príchuťou. Morálne aspekty témy PRESVEDČENIA a SVEDOMIA poslancov počas hlasovaní v NR SR iste budú naďalej neodmysliteľnou súčasťou nekonečných mediálno - politických zápasov, debát a pnutí. Permanentné hlasovanie podľa presvedčenia a svedomia by časom znefunkčnilo parlament a vlády by padali ako jesenné lístie zo stromov.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu