Ľahkovážne žonglovanie s uvedeným slovom však nie je žiadnou novinkou. Počas mečiarmánie bol za zradcu považovaný Fedor Gál, či Ján Čarnogurský. Dnes je to Béla Bugár a vlastne ktokoľvek, kto sa aktuálne nehodí do mentálneho inventára toho-ktorého držiteľa čestnosti.
Čo takto použiť slovo protislovenský? Označenie Judáš by tiež nebolo na zahodenie. Ak niekoho slovne (negatívne) označkujeme a určité slová dookola opakujeme, výsledkom bude verejné presvedčenie, že osoba XY je sviňa.
Mimochodom... kto zradil Mečiara alebo koho (čo) zradil Mečiar? Kto zradil Čarnogurského alebo koho (čo) zradil Čarnogurský? Čo je tou hlavnou ideou, ktorá bola (je) zradená a v akom časovom úseku? Je vôbec nejaká relevantná idea, ktorá bola (je) zradená? Kto "zradil" Československo? Kto "zradil" Slovensko? Kto "zradil" Radičovej vládu? Kto "zradil" slovenskú "pravicu" po voľbách? Čím je merateľná údajná zrada a kto je tvorcom toho správneho merania (ne)zradenia?
Naša mentálna sebaprojekcia vsadená do prostredia permanentného (prízemného) medializovania zástupných tém nás núti vytvárať si detinské predstavy o gauneroch a hrdinoch, o "zradcoch" a ich obetiach. Povrchné obtieranie sa o telá udalostí nás viaže na opakujúce sa preexponované hodnotenie už takmer ktorejkoľvek situácie.
Nemali by sme sa donekonečna prispôsobovať vlastnému vkusu...