Masmédiá - Strážnym psom demokracie áno, nie politickej lenivosti

Po jednej z mnou publikovaných kritík na adresu politickej opozície som dostal množstvo reakcií a podnetov v tom zmysle, že "kritizovanie voči opozícií podporuje Ficov Smer a vládnu politiku". Údajne "treba opozícií pomáhať v jej snahe o politickú porážku smerákov". Podobné názory boli prítomné aj v časoch tvrdej Mečiariády, len "herecké obsadenie" bolo mierne iné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Súčasnej opozícií určite nepomôže, ak si jej voliči, potencionálni voliči a publicisti budú klásť na oči ružové okuliare. Z "Ód na radosť" opozícií nová nádej neporastie. Hra na zlého Fica a dobrú opozíciu iba prehlbuje všeobecnú apatiu. Aké nové a lepšie vízie môžu vzísť z politicko - spoločenského "dopovania sa?" Klamlivá stimulácia spoločenského mozgu môže mať krátkodobé náladové účinky, no z hľadiska dlhodobého je zničujúca. Hrady a zámky z piesku končia rýchlo. Stačí trocha dažďa a je po "skvostoch". Opakovanie masmediálneho scenára z rokov 1992 až 1998, kedy väčšinové masmédiá stáli na strane protimečiarovskej opozície by dnes bolo kontraproduktívne. Róberta Fica a jeho Smer - SD nie je možné politicky poraziť masmediálnym "poradenstvom" pre opozíciu. Umelá podpora opozície by naviac bola neférová. Vytvárala by (ak už nevytvára) ilúziu, že opozičníci majú čo povedať, len ten Róbert im nie a nie porozumieť. Čomu však premiér rozumie je skutočnosť, že opozícia je v stave hlbokého marazmu a že on si s ňou môže zametať ako chce. Jeho arogancia je stupňovaná jej neschopnosťou, ktorá už hraničí s diagnózou. Opozícia upadla do absolútneho subjektivizmu a zahľadenosti do svojich záujmov. Tie už bohužial nie sú primárne zamerané na voliča, ale iba na stranícke, politicko - biologické prežívanie zo dňa na deň. V rokoch 1992 až 1998 situácia v SR "nútila" novinárov a publicistov pomáhať všetkému, čo fungovalo proopozične. Pud sebazáchovy bol o to silnejší o čo boli silnejšie Mečiarove útoky na slobodu tlače a ľudské práva. Väčšinová novinársko-publicistická obec dodržiavala (vlastnú) nepísanú zmluvu, podľa ktorej bola prípadná kritika voči opozícií neprípustná. Iba vtedajší týždenník Domino si "dovolil" kritizovať niektoré opozičné postupy, najmä z dielne niekdajších mečiarovcov (Milan Kňažko, Roman Kováč a spol). Tí sa zgrupovali v subjekte zvanom Demokratická únia. Denník Slovenská republika bol chronicky provládny, takže opozícia bola pre jeho redakčnú členskú základňu neprateľom číslo jeden. Súčasné často preexponované búšenie do Róberta Fica je kontraproduktívne tiež preto, lebo vo verejnosti je vytváraný dojem, že v časoch kríz sa mu zbytočne ubližuje. Dokonca aj časť voličov pravice sa začína domnievať, že "premiér to dnes nemá jednoduché". Ťažké to však má opozícia, ktorá nevie, čo so sebou a spolieha sa na pozitívne mediálne výstupy. V systéme parlamentnej demokracie majú byť masmédiá (ako povedal klasik) strážnym psom demokracie. Nie však pomáhačom politickej lenivosti a sebaobdivovania.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  447
  •  | 
  • Páči sa:  7 713x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu