V článku, ktorý denník Sme publikoval 26. apríla 2014 pod názvom Putinizmus a jeho obdivovatelia si profesor položil otázku: "Prečo má ruská akcia na Kryme toľko podporovateľov?"
Odpovedá takto: "Ukrajinská kríza je politický Rorschachov test nielen pre jednotlivcov, ale pre celé štáty. Jeho výsledky nie sú pre Západ povzbudzujúce. Ukázalo sa totiž, že Putin má po svete viac obdivovateľov, ako ste mohli očakávať u človeka, ktorý používa neosovietsku kombináciu násilia a veľkých lží , aby rozdelil susedný štát".
Timothy Garton Ash pokračuje: "To, čomu teraz čelí Západ, je roztáčanie dvoch obrovských špirál. Jednou, ktorá už bola častokrát popísaná, je rastúce rozhorčenie matky Rusi nad spôsobom, ako sa jej ríša za posledných niekoľko desiatok rokov scvrkla - od srdca Nemecka po srdce Kyjevskej Rusi. Druhou je odpor k stáročiam západnej koloniálnej dominancie. Ten v krajinách BRICS a v krajinách G20 nadobúda rozličné podoby. Iste nie všetky majú rovnaký príbeh národného poníženia ako Číňania od britských ópiových vojen, ale predsa len majú silné obavy o svoju vlastnú suverenitu, odpor k Severoameričanom a Európanom, ktorí im hovoria, čo je pre nich dobré a istú škodoradosť, keď vidia, ako strýčka Sama pichol do oka bojovný Rus. Viva, putinismo!"
V závere článku konštatuje: "V širšom geopolitickom zmysle musíme vziať na vedomie, že v 21. storočí príde viac Ukrajín".