Periférny politický extrémizmus - Zákusok na divoko

V spoločenskom organizme (krajina - štát - národ) je prítomnosť extrémistickej politickej organizácie prirodzená. Ak predstavitelia vlády a parlamentu tvrdia, že rôzne verejné prezentácie radikálov sú nenormálne, tak zavádzajú občanov. Rovnako zavádzajúce je tvrdenie, že existencia a vystúpenia extrémistov sú dôsledkom zlej spoločenskej situácie. Radikál, extrémista tu je a bude, bez ohľadu na vážnosť, alebo nevážnosť spoločenskej atmosféry. Politický extrémizmus je (takpovediac) zákusok na divoko a zvyčajne vegetuje na periférií spoločenského diania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Súšasťou protichodných spoločenských názorov a koncepcií je periférny politický extrémizmus. Prezentuje a reprezentuje teritoriálne súboje, no v radikálnej, hlučnejšej forme. Čím hlučnejšie, tým lepšie pre nositeľov extrémistických postojov. Zámerom extrémistov je BYŤ NA OČIACH a DRÁŽDIŤ UŠNÉ BUBIENKY. Ich "politické projekty" sú nedotiahnuté a v surovej podobe sa najlepšie mediálne predávajú. Opakovanie rovnakých postupov (znaková komunikácia radikálov) však časom spôsobuje emočnú imunitu v spoločnosti. Následne už o ZÁKUSOK NA DIVOKO nie je veľký záujem. Masmédiá si po opadnutí emócií nájdu iný "spoločenský problém". V oblasti mediálnej sa dnes hlučnému extrémizmu opäť pripisuje význam. Dochádza tak k NEGATÍVNEJ VIZUALIZÁCIÍ a povestnému nafukovaniu muchy, ktorá sa virtuálne mení na slona. Nemalá časť verejnosti sa podľa mediálneho "stavu diania" mylne domnieva, že periférny radikál, extrémista by moholo ukradnúť krajinu. Periférny politický extrémizmus sa sústreďuje na faktory demografické a sociálne a iba pramálo sa zaoberá dopadom svojich prezentácií na rozumného jedinca. Extrémizmus oslovuje kolektív jednoduchým heslom. Racionálne vnímavý občan vie, že naivné názory hlučného radikála sú celospoločensky neškodné. Preto by masmédiá mali nastavovať svoje radary tak, aby nerobili z vetroňa stíhačku. Z hľadiska celospoločenského a dlhodobého sú nebezpečnejšie postoje radikálov, ktorí neorganizujú pochody mestom a dedinou, ale sedia v parlamente a ohýbajú mikrofóny. Sú dostatočne viditeľní. Nadávajú koloegom do debilov, prezentujú pocit kultúrnej a civilizačnej nadradenosti nad všetkým, čo je INÉ. Keď je vzorom pre "ľud" radikál - poslanec, tak je to horšie, akoby ním bol anonymný holohlavý extrémista niekde za dedinou. Ak má naviac radikál - poslanec v sebe dostatok narcizmu a je presvedčený o svojej nenahraditeľnosti, tak mu hlučný periférny radikál váhou svojho konania nesiaha ani po členky.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu