Prečo na "reálny socializmus" mnoho ľudí spomína v dobrom?

Psychický obranný mechanizmus človeka vytesňuje z minulosti väčšinu negatívnych zážitkov a občas uteká do Fantázie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zmyslom správania je udržanie psychickej rovnováhy, takže človek občas sám seba klame. Relatívne vzdialenú minulosť občas vykresľuje takmer ako Záhradu šťastia. Bol mladý, plný síl, odhodlaný prekonávať prekážky. V úvahu treba brať taktiež hodnotovú orientáciu toho - ktorého človeka. Tá určuje kto (alebo čo) je Mňam a kto (alebo čo) je Fuj.

Človek potrebuje upokojiť svoje vedomie, preto popiera bolestivé zážitky minulosti. Ide o takzvané symbolické zatváranie očí a zapchávanie uší. Chce vidieť a počuť Prijateľnú pravdu. "Správnu" verziu Seba samého (lebo ak máme so sebou vydržať, musíme si tak trochu klamať).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia vo vzájomných rozhovoroch o minulosti často utekajú do Fantázie a ospravedlňujú niekoho, či niečo, čo je vo svojej podstate logicky neobhájiteľné. Zosúlaďujú svoje reakcie na historické "fakty", aby nadobudli presvedčenie, že svoju mladosť prežli dôstojne a čestne.

"Reálny socializmus" tak radšej vidia v lepšom svetle. Besné naháňanie sa za nedostatkovým spotrebným tovarom, ktorý bol v "prehnitom kapitalizme" bežne k dostaniu. Dlhé rady v obchodoch, poloprázdne regále, nekonečné a nudné stranícke schôdze, kde sa rozoberalo, prečo súdruh Ivan nechce chodiť so súdružkou Máriou, keď ona je taká dobrá pracovníčka a plní plán výroby na 160 percent. V lepšom svetle chcú vidieť taktiež oficiálnu - štátom riadenú - posadnutosť šetrením. Ušetrené milióny boli následne rozhádzané na masové Prvomájové sprievody, Spartakiády a návštevy papalášov v továrňach (kde ich vítali robotníci v podozrivo čistých montérkach). A samozrejme treba spomenúť súdne procesy s "nepriateľmi" štátu, ktoré boli propagandou prezentované ako súčasť triedneho boja a pestovania triednej nenávisti, lebo veď v "beztriednej spoločnosti" je triedny boj nevyhnutný (na nepriateľa treba verejne poukazovať a keď neexistuje, treba si ho vymyslieť).

SkryťVypnúť reklamu

Nostalgický pohľad na takzvaný reálny socializmus je umelo vykonštruovaný obraz túžob vlastného Ega. Zhluk podvedome a vedome upravených spomienok, ktoré sú pre mnoho ľudí motiváciou a dôvodom pre ľahší život vo vzťahovej džungli slobodnej spoločnosti.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  447
  •  | 
  • Páči sa:  7 712x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu