Zmyslom správania je udržanie psychickej rovnováhy, takže človek občas sám seba klame. Relatívne vzdialenú minulosť občas vykresľuje takmer ako Záhradu šťastia. Bol mladý, plný síl, odhodlaný prekonávať prekážky. V úvahu treba brať taktiež hodnotovú orientáciu toho - ktorého človeka. Tá určuje kto (alebo čo) je Mňam a kto (alebo čo) je Fuj.
Človek potrebuje upokojiť svoje vedomie, preto popiera bolestivé zážitky minulosti. Ide o takzvané symbolické zatváranie očí a zapchávanie uší. Chce vidieť a počuť Prijateľnú pravdu. "Správnu" verziu Seba samého (lebo ak máme so sebou vydržať, musíme si tak trochu klamať).
Ľudia vo vzájomných rozhovoroch o minulosti často utekajú do Fantázie a ospravedlňujú niekoho, či niečo, čo je vo svojej podstate logicky neobhájiteľné. Zosúlaďujú svoje reakcie na historické "fakty", aby nadobudli presvedčenie, že svoju mladosť prežli dôstojne a čestne.
"Reálny socializmus" tak radšej vidia v lepšom svetle. Besné naháňanie sa za nedostatkovým spotrebným tovarom, ktorý bol v "prehnitom kapitalizme" bežne k dostaniu. Dlhé rady v obchodoch, poloprázdne regále, nekonečné a nudné stranícke schôdze, kde sa rozoberalo, prečo súdruh Ivan nechce chodiť so súdružkou Máriou, keď ona je taká dobrá pracovníčka a plní plán výroby na 160 percent. V lepšom svetle chcú vidieť taktiež oficiálnu - štátom riadenú - posadnutosť šetrením. Ušetrené milióny boli následne rozhádzané na masové Prvomájové sprievody, Spartakiády a návštevy papalášov v továrňach (kde ich vítali robotníci v podozrivo čistých montérkach). A samozrejme treba spomenúť súdne procesy s "nepriateľmi" štátu, ktoré boli propagandou prezentované ako súčasť triedneho boja a pestovania triednej nenávisti, lebo veď v "beztriednej spoločnosti" je triedny boj nevyhnutný (na nepriateľa treba verejne poukazovať a keď neexistuje, treba si ho vymyslieť).
Nostalgický pohľad na takzvaný reálny socializmus je umelo vykonštruovaný obraz túžob vlastného Ega. Zhluk podvedome a vedome upravených spomienok, ktoré sú pre mnoho ľudí motiváciou a dôvodom pre ľahší život vo vzťahovej džungli slobodnej spoločnosti.